اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 21101 مورخ:[1394-07-11 11:21:01]
آمل، پایتخت دستفروشان مازندران/ غفلت شهرداری ها در ساماندهی دستفروشان مازندران
اختصاصی/ مازند اصناف گزارش می دهد

آمل، پایتخت دستفروشان مازندران/ غفلت شهرداری ها در ساماندهی دستفروشان مازندران

با وجود آنکه ساماندهی دستفروشان به شهرداری ها واگذار شده است، اما عدم توجه و رسیدگی این نهاد به این موضوع موجب چالش های فروانی در سراسر استان گردیده است.

به گزارش خبرنگار مازند اصناف؛بی شک معضل فعالیت دستفروشان یکی از بزرگترین چالش های بازار مازندران است. دستفروشانی که جزیی لاینفک از شبکه توزیه در کشور شده اند.


موضوعی که همواره در سالیان اخیر با گلایه و اعتراض روسای اتحادیه های صنفی و کسبه و بازاریان استان به آن اشاره شده است.


هر چند دستفروشان در جای جای مازندران چه به صورت بساطی و چه به صورت باری هم در بیرون و هم در حاشیه و هم در درون شهرها حضور دارند، اما پراکندگی و گستردگی آنان در شهرهای ساری، بابل، قائمشهر، بهشهر، آمل، زیراب، نوشهر و رامسر بیشتر از دیگر نقاط استان است.


بر اساس این گزارش، با وجود آنکه ساماندهی دستفروشان به شهرداری ها واگذار شده است اما عدم توجه و رسیدگی این نهاد به این موضوع موجب چالش های فروانی در سراسر استان گردیده است.


گفتنی است با وجود برخی بهانه ها مبنی بر گستردگی فعالیت شهرداری در امور گوناگون دلیل کم توجهی و بی توجهی از سوی این نهاد است اما تشکیل واحد سد معبر در شهرداری ها این بهانه را هم از برخی مسئولان گرفت و اهمال در انجام وظیفه، کم لطفی  در حق بازار است.


در مسئله جمع آوری دستفروشان باید این نکته را هم مد نظر قرار داد که بسیاری از آنها سرپرست خانوار هستند، لذا مسئولان امر ضمن توجه به ایجاد فرصت های شغلی برای آنان، با ساماندهی دستفروشان در بیرون از شهرها و یا در نقاط کم تراکم واحدهای صنفی می توانند این موضوع را نیز مدیریت کنند.

بر اساس گزارش میدانی خبرنگار ما از شهرهای مازندران بی شک آمل، پایتخت و مرکز دستفروشان مازندران است. شهری که هم به لحاظ فراوانی و هم به لحاظ گستردگی دستفروشان در نقاط شهری بیشترین تعداد و میزان را در استان داراست.


کافی است از کمربندی بابل به سمت آمل حرکت کنید، پس از عبور از منطقه دابودشت در دو طرف کمربندی موج عظیمی از دستفروشان را مشاهده خواهید کرد این مسئله در سایر کمربندی های منتهی به آمل نظیر کمربندی چمستان به آمل، هراز و محمود آباد نیز دیده می شود.


اما نکته قابل تامل و عجیب حضور فراوان این دستفروش ها در نقاط گوناگون درون شهری آمل است. حضور دستفروشان در منطقه بربره خیل حد فاصل پل سوم به میدان قائم، بلوار بسیج، طالب آملی( جاده محمودآباد)، بلوار امام خمینی، جاده نور و حتی در مرکز شهر و در جلوی میدان میوه و تره بار این شهر گواه روشنی بر این مدعاست.


شاید به جرات بتوان گفت که خیابانی در آمل نیست که در آن عاری از بساط دستفروشان باشد و امیدواریم با همکاری و مشارکت اتاق اصناف، نیروی انتظامی و متصدی اصلی این مسئله یعنی شهرداری ها، ساماندهی دستفروشان از شهرها با جدیت و همت لازم، پیگیری و انجام گردد.

 

در پایان این نکته قابل تامل نیز نباید فراموش شود که متاسفانه در جلسات شهرداری ها، هیچ نماینده ای از اتاق اصناف که متولی واحدهای صنفی شهری است حضور ندارند و بی شک گسترش و افزایش مشارکت و همکاری فی مابین شهرداری و اتاق اصناف نتایج مفیدی را بدنبال خواهد داشت.

 

انتهای پیام/

 

مجتبی قربانی
» برچسب ها : , دستفروشان , مازندران , آمل , پایتخت , چالش , شهرداری , کوتاهی , دستفروشان , مازندران , آمل , پایتخت , چالش , شهرداری , کوتاهیمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا