اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 21064 مورخ:[1394-07-09 09:09:01]
مرگ تدریجی باغ مرکبات و کیوی در عباس‌آباد با کودهای تقلبی!
مسئولان پاسخ‌گو باشند

مرگ تدریجی باغ مرکبات و کیوی در عباس‌آباد با کودهای تقلبی!

مصرف کودهای تقلبی توزیع شده در بازار، 2 هکتار از باغ کیوی و مرکبات باغدار عباس‌آبادی را دچار مرگ تدریجی کرد.

به گزارش مازند اصناف؛ برای تقویت بخش کشاورزی که یکی از پایه‌های مهم اقتصاد مقاومتی است علاوه بر نیازمندی به اقدامات تشویقی و تولیدی و ایجاد انگیزه در کشاورزان؛ اهمیت دادن به بخش کشاورزی و نگاه توسعه‌ای به آن، باعث افزایش توان اقتصادی کشور می شود.

با توجه به شاخص‌هایی که برای اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده است بخش کشاورزی و افزایش تولیدات در این بخش نه تنها وابستگی کشور به نفت را کم خواهد کرد، بلکه می‌توان از این بخش برای تأمین ارز کشور نیز بهره برد.

استان مازندران با داشتن شرایط اقلیمی و همچنین بهره‌مندی از نعمت آب و خاک مستعد نه تنها استان کشاورزی خیز در کشور به شمار می آید بلکه می تواند استان هدف برای اقتصادی مقاومتی باشد، این امر امکان پذیر نیست جز آنکه توسعه کشاورزی با صنایع تبدیلی و تکمیلی به کمک کشاورز بیاید.

ظرفیت بسیار بالایی در بخش کشاورزی به‌ تبدیل شدن به‌عنوان موتور محرکه رشد اقتصادی وجود دارد؛ اما متاسفانه شواهد امر نشان می دهد رشد مطلوبی در بخش کشاورزی در استان مازندران صورت نگرفته است.

برآورده نشدن نیازهای اولیه بخش کشاورزی در تامین سموم و کود شیمیایی و عدم پیگیری مسئولان باعث شده تا برخی از کشاورزان دچار ضرر و زیان در توسعه و تولیدات کشاورزی شوند.

شجاع شفیعی یکی از باغداران شهرستان عباس آباد از آن دسته کشاورزانی است که به دلیل استفاده از سموم تقلبی دچار زیان میلیونی شده و تا کنون متولیان جهاد کشاورزی به مشکلات این باغدار رسیدگی نکردند.

مصرف سموم تقلبی توزیع شده در بازار که ظاهرا جهاد کشاورزی نظارت این بخش را بر عهده دارد، 2 هکتار از باغ کیوی و مرکبات این باغدار عباس‌آبادی را دچار مرگ تدریجی کرد که علاوه بر خشک شدن و صدمه به درختان کیوی و مرکبات باعث محصول دهی کم درختان باغ شده است و حدود 40 الی 50 تن نسبت به سال های مشابه محصولی کم‌تر به بار نشست.

باغدار عباس آبادی که حالا محصول عمرش به بار ننشسته و خسارت زیادی دید با انتقاد از اینکه کود مصرفی از نوع کود سولفات بوده و با نظارت جهاد کشاورزی در بازار توزیع می شود، گفت: استفاده از این کودهای تقلبی 2 هکتار از باغ مرا از بین برد.

شجاع شفیعی با بیان اینکه برای اعتراض به اداره جهاد کشاورزی عباس آباد مراجعه کردم، اضافه کرد: مسئولان جهاد کشاورزی شهرستان جواب قانع کننده‌ای به اعتراض بنده ندادند و گفتند این یک آفت است.

وی ادامه داد: گزارش 2 هکتار باغ کیوی و مرکبات خود را که توسط سموم تقلبی موجود در بازار آسیب دید را حتی به اداره جهاد کشاورزی استان مازندران دادم از آنجا هم هیچ جوابی نگرفتم.

این باغدار با گلایه از مسئولان اظهار داشت: با ناامید شدن از مسئولان شهرستان و استان ناچار به آزمایشگاه آب و خاک کشور مراجعه کردم و طبق گزارشات علت خشک شدن درختان باغ را کود شیمیایی اعلام کردند و گفتند 98 درصد کود مصرف شده را نمک تشکیل می داد.

شجاع شفیعی تاکید کرد: اسناد کود شیمیایی تقلبی در اداره آب و خاک کشور موجود است اما متاسفانه هیچ کدام از مسئولان شهرستانی و استانی این مشکل را نه تنها پیگیری نکردند بی اعتنا از آن رد شدند و جوابگو نیستند.

حال سوالاتی که در این میان مطرح می شود این است که کود شیمیایی که باید با نظارت اداره جهاد کشاورزی در بازار توزیع شود و به دست باغداران برسد؛ چرا تقلبی بوده و آیا اداره جهاد کشاورزی از تقلبی بودن کود شیمیایی، اطلاع نداشت؟

آیا مرکزی در جهاد کشاورزی برای شناسایی کودهای تقلبی وجود ندارد؟

اگر مسئولان اطلاعی از کودهای تقلبی نداشتند چرا با دلایل و اسناد این باغدار عباس آبادی برای جلوگیری و اینکه باغی دیگر از این کودهای تقلبی آسیبی نبیند، نه تنها به کمک باغدار آسیب دیده نرفته بلکه جواب‌گوی این آسیب به بخش تولید نبودند؟!

و سوال دیگر آنکه با توجه به اعتبار محدود شرکت‌های تعاونی و توزیع سموم کشاورزی به قیمت آزاد به کشاورزان، چرا اعتباری بهاین شرکت ها داده نمی شود تا کشاورز برای تامین کود و سم خود متحمل این‌همه ضرر و زیان نشود و با اطمینان خاطر مایحتاج مورد نیاز باغ را تهیه کند؟

این پایگاه خبری، آماده هرگونه پاسخگویی از طرف مسئولان جهاد کشاورزی شهرستان و استان بابت توزیع کودهای تقلبی به این باغدار عباس آبادی که 2 هکتار از باغ کیوی و مرکبات‌ او آسیب اساسی دید، است.

 

دریاسر

» برچسب ها : , مرگ , تدریجی , باغ مرکبات , کیوی , عباس‌آباد , کودهای تقلبی , مرگ , تدریجی , باغ مرکبات , کیوی , عباس‌آباد , کودهای تقلبیمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا