اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 21037 مورخ:[1394-07-04 19:05:01]
افت ۱۲ میلیارد دلاری تجارت ایران و چین

افت ۱۲ میلیارد دلاری تجارت ایران و چین

مبادلات تجاری ایران و چین در ۸ ماه نخست سال جاری میلادی با افت ۳۴ درصدی برابر با ۱۲ میلیارد دلار مواجه شد و به ۲۴ میلیارد دلار رسید.

به گزارش مازند اصناف؛ گمرک چین اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و چین در ۸ ماه نخست سال جاری میلادی با کاهش قابل توجه ۳۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

مبادلات ایران و چین در ماه های ژانویه تا اوت سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۳۶ میلیارد دلار گزارش شده بود اما این رقم در مدت مشابه سال جاری با کاهش ۱۲ میلیارد دلاری به ۲۴ میلیارد دلار رسیده است.

برخلاف سال های گذشته که همواره تراز تجاری دو کشور به نفع ایران بوده است در ۸ ماه نخست امسال تراز تجاری ایران با این کشور منفی شده است. صادرات چین به ایران در این دوره حدود ۴۰۰ میلیون دلار از میزان واردات این کشور از ایران بیشتر بوده است.

واردات چین از ایران در ۸ ماه نخست سال جاری میلادی به ۱۱.۸ میلیارد دلار رسیده که این رقم با افت ۴۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. چین در ماه های ژانویه تا اوت ۲۰۱۴ بالغ بر ۱۹.۶ میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

بر این اساس واردات چین از ایران در ۸ ماه نخست امسال با افت ۷.۸ میلیارد دلاری نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. نفت کالای عمده وارداتی چین از ایران است.

صادرات چین به ایران نیز در ماه های ژانویه تا اوت امسال کاهش ۲۷ درصدی داشته و به ۱۲.۲ میلیارد دلار رسیده است. چین در مدت مشابه سال قبل ۱۶.۴ میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

 

 


منبع: تسنیم

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا