اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 20967 مورخ:[1394-06-30 17:27:01]
کاهش قیمت طلا در بازار جهانی

کاهش قیمت طلا در بازار جهانی

طلا در بازار جهانی تحت تاثیر دورنمای تغییر سیاست پولی آمریکا و همچنین صعود ارزش دلار، اندکی کاهش یافت اما همچنان در بالاترین قیمت دو هفته گذشته قرار دارد.

به گزارش مازند اصناف؛  هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۳ درصد کاهش یافت و به ۱۱۳۶ دلار رسید و تا ساعت ۱۱ صبح به وقت محلی ۱۱۳۸ دلار معامله شد.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر تغییر چندانی نداشت و ۱۱۳۷ دلار معامله شد. شمش طلا با خلوص ۹۹.۹۹ درصد در بازار بورس طلای شانگهای ۰.۸ درصد افزایش یافت و به ۲۳۳.۷۰ یوان در هر گرم (۱۱۴۱ دلار در هر اونس) رسید.

قیمت طلا روز جمعه تا ۱۱۴۱ دلار صعود کرده بود که بالاترین قیمت از ابتدای سپتامبر بود و به نخستین رشد هفتگی در یک ماه گذشته دست یافت.

طلا در سال‌های اخیر از نرخ‌های بهره پایین که هزینه نگهداری این فلز زرد را کمتر کرده و ارزش دلار را تضعیف نمود، سود برده بود اما قیمت طلا از ابتدای سال ۲۰۱۵ تاکنون تحت تاثیر دورنمای افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا که به جذابیت دارایی‌های بدون بازده مانند این فلز لطمه می‌زند، ۳.۹ درصد نزول کرده است.

با وجود اینکه بانک مرکزی آمریکا در نشست سیاستگذاری ماه سپتامبر که هفته گذشته برگزار شد با اشاره به ابهامات بین المللی و پایین ماندن تورم، از تصویب افزایش نرخ‌های بهره خودداری کرد اما سه مقام این بانک شامل جان ویلیامز، جیمز بولارد و جفری لکر در نشست مذکور هر یک به طور جداگانه دلایلشان را برای افزایش نرخ‌های بهره در نشست‌های باقی مانده ۲۰۱۵ مطرح کرده اند.

معامله گران می‌گویند احتمال زیادی وجود دارد بانک مرکزی آمریکا افزایش نرخ‌های بهره را تا سال ۲۰۱۶ به تاخیر بیاندازد. کمیته بازار آزاد فدرال بانک مرکزی آمریکا در روزهای ۲۷ و ۲۸ اکتبر و ۱۵ و ۱۶ دسامبر هم نشست دارد. سرمایه گذاران منتظر سخنرانی جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا در ۲۴ سپتامبر هستند و دنیس لاکهارت، رییس بانک فدرال آتلانتا هم قرار است هفته جاری سخنرانی‌هایی داشته باشد.

قوی شدن ارزش دلار هم مانع صعود قیمت طلا شد. دلار پس از افتی که هفته گذشته با انتشار بیانیه نشست بانک مرکزی آمریکا متحمل شد، روز جاری در برابر سبدی از ارزهای بزرگ صعود کرد.

با وجود اینکه بیشتر تحلیلگران نسبت به قیمت طلا در کوتاه مدت خوش بین هستند اما بسیاری از آنها خاطرنشان کرده‌اند که صعود طلا ممکن است محدود باشد زیرا همچنان انتظار می‌رود بانک مرکزی تا اوایل اکتبر افزایش نرخ‌های بهره را تصویب کند. بیشتر تحلیلگران انتظار دارند طلا پیش از اینکه افزایش نرخ‌های بهره این فلز را تحت فشار قرار دهد، به ۱۱۵۰ دلار صعود کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۹۸۰ دلار رسید در حالیکه هر اونس پالادیم با ۰.۴ درصد افزایش، ۶۰۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با ۰.۳ درصد کاهش، ۱۵.۱۳۲۵ دلار بود.

 

 


منبع: ایسنا

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا