اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 20925 مورخ:[1394-06-28 15:27:01]
چگونه یک سینمای خانگی بخریم؟ +جزییات

چگونه یک سینمای خانگی بخریم؟ +جزییات

تعداد ورودی و خروجی پلیر از جمله موارد بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد.

به گزارش مازند اصناف؛  بسیاری از خریداران سینمای خانگی توجه زیادی به قدرت صدای این وسیله می‌کنند اما با اعداد یکسانی روبرو می‌شوند، برای مثال چند سینمای خانگی را در نظر بگیرید که همگی دارای خروجی یکسان ۱۰۰۰ وات هستند. مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که مجموع توان خروجی اسپیکرها ۱۰۰۰ وات هستند.

مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که مجموع توان خروجی اسپیکرها ۱۰۰۰ وات خواهد بود یعنی ممکن است قدرت ساب ووفر یا اسپیکرهای جلویی یا پشتی در مدل‌های مختلف متفاوت باشند.
مجدد دو سینمای خانگی که هر دو دارای قدرت خروجی ۱۰۰۰ وات هستند را در نظر بگیرید یکی ممکن است دارای ساب ووفر ۲۰۰ وات و دیگری دارای ساب ووفر ۲۵۰ وات و دیگری دارای ساب ووفر ۲۵۰ وات باشد بنابراین طبیعی است که هر شخصی باید این تعادل را با توجه سلیقه و استفاده کاربری خود در نظر بگیرد ضمن آنکه باید به مساحت فضای منزل نیز توجه کنیم.
 
این اعداد چه می‌گویند؟
سینماهای خانگی موجود در بازار به صورت ۱,۲ و ۱,۵ و جدیدا ۱,۷ کاناله در بازار موجود هستند که از این بین سیستم ۱,۵ کانال به نوعی بهترین سیستم (کارآمدی مناسب) شناخته می‌شود. در سیستم‌های ۱,۲ کاناله سیستم دارای یک ساب ووفر و دو اسپیکر جانبی است. سیستم ۱,۵ کانال به نوعی بهترین سیستم (کارآمدی مناسب) شناخته می‌شود. در سیستم‌های ۱,۲ کاناله سیستم دارای یک ساب ووفر و دو اسپیکر جانبی است.
 
سیستم ۱,۵ کاناله دارای یک ساب ووفر مرکزی و چهار اسپیکر اصلی که عمدتا دو اسپیکر در جلو و دو اسپیکر در پشت قرار می‌گیرند و یک اسپیکر (کانال اصلی) که معمولا برای تولید صدای زیر به کار می‌رود و برای تلفیق با صدای بم ساب ووفر به کار می‌رود. سیستم‌های صوتی دالبی دیجیتال و یا DTS عمدتا از سیستم ۱,۵ کاناله استفاده می‌کنند.
 
ورودی و خروجی‌های مناسب
تعداد ورودی و خروجی پلیر از جمله موارد بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد. در سینماهای خانگی ورودی‌های مختلف اهمیت به مراتب بیشتری نسبت به خروجی دارند.
 
فرمت‌های قابل پخش
فرمت‌های تصویری که دستگاه توانایی پخش آنها را دارد همیشه از دغدغه‌های اصلی خریداران محسوب می‌شود. مهمترین فرمت مورد استفاده در حال حاضر فرمت mkv است که سینماهای خانگی تا همین اواخر از آنها پشتیبانی نمی‌کردند. mkv فرمت فشرده شده بلوری محسوب می‌شود.
 
به همین دلیل این امکان در dvd home Theatre Systems استفاده نمی‌شد ولی تقریبا اکثر دستگاه‌های پخش کننده بلوری از mkv پشتیبانی می‌کنند اما ممکن است پخش mkv هم دوستداران تصویر را قانع نکند.
 
در این حالت پیشنهاد من به شما خرید یک مولتی پلیر در کنار سینمای خانگی است. خصوصا اگر سینمای خانگی شما dvd home Theatre Systems است و قابلیت پخش فرمت mkv را ندارد یا قصد خرید سینمای خانگی با قابلیت پخش بلوری را ندارید، می‌توانید از این دستگاه‌ها استفاده کنید که با وجود قیمت کم توانی‌های بسیار بالایی دارند.
 
در این صورت ضمن آنکه می‌توانید تمامی فرمت‌های صوتی و تصویری را پخش کنید، می‌توانید از خروجی اپتیکال مولتی پلیر برای اتصال به ورودی اپتیکال سینمای خانگی و لذت بردن از صدای سینمای خانگی استفاده کنید.

 


 
منبع: باشگاه خبرنگاران

» برچسب ها : , چگونه , سینمای , خانگی , بخریم؟ , جزییات , چگونه , سینمای , خانگی , بخریم؟ , جزییاتمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا