اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 20851 مورخ:[1394-06-23 17:52:01]
لحن و مواضع دولتمردان بعد و قبل از برجام تغییر کرده / بسیاری از تحریم های اقتصادی در برجام لغو نشده است!

لحن و مواضع دولتمردان بعد و قبل از برجام تغییر کرده / بسیاری از تحریم های اقتصادی در برجام لغو نشده است!

واقعیت این بود که با نتیجه مذاکرات برخلاف آنچه ادعا می شد بسیاری از تحریم های کلیدی عملا لغو نشده یا درآمدهایش آزاد نخواهد شد.

به گزارش مازند اصناف؛  بیژن عبدی درباره تغییر ۱۸۰ درجه ای مواضع و لحن دولت یازدهم بعد از جمع بندی مذاکرات به خبرنگار تراز گفت: البته باید این سوال را دولتمردان پاسخ دهند اما وقتی من، از بیرون به دولت نگاه می کنم می بینم قبل از نتیجه مذاکرات فضای کاذبی توسط دولت در جامعه ایجاد شده بود که اگر توافق صورت بگیرد چه و چه خواهد شد و حتی ازدواج جوانان و آب خوردن و نفس کشیدن مردم را هم به نتایج این مذاکرات مرتبط دانسته بودند.


وی افزود: واقعیت این بود که با نتیجه مذاکرات برخلاف آنچه ادعا می شد بسیاری از تحریم های کلیدی عملا لغو نشده یا درآمدهایش آزاد نخواهد شد. البته ممکن است برخی روابط بین بانکی آزاد شود اما اگر قرار باشد سوئیفت بعد از ۸ سال آزاد شود عملا شما امکان جابه جایی درآمدهای ارزی نفت تان را ندارید. اگر قرار باشد نفت ما صادر شده و درآمدش به صورت دلارهای بلوکه شده در آید،عملا با تحریم بودن هیچ فرقی ندارد .

 


این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: انتظار می رفت دولت بتواند با قراردادهای دوجانبه تا حدودی این مشکل را حل کند. شما میبینید برای مثال وقتی روسیه تحریم شد، سریع به سمت جایگزین کردن واحدهای پولی دیگر کشورها با دلار رفت یا به جای ذخایر ارزی به سمت جایگزین کردن شمش طلا رفت. خب ما الان بیش از ۸ سال و به طور دقیق تر حدود ۳۰ سال است که در تحریم هستیم اما هیچ اراده ای در دولتمردان برای جایگزینی این پیمان ها به جای دلار ندیده ایم. الان راه این کار باز است و امکانش نیز وجود دارد اما متاسشفانه اراده ای برای این کار وجود ندارد.عبدی خاطرنشان کرد: در ابتدای به جمع بندی رسیدن مذاکرات صحبت از میزان ۱۸۰ میلیارد دلاری اموال بلوکه بود که در مردم این ذهنیت را ایجاد کرد که با رفع تحریم ها اتفاقات عجیب و بسیار مثبتی خواهد افتاد. اما بعدها در موادی که عملا غربی ها با زیرکی آن را دور زدند و در برجام، جای دادند که منابع مالی شرکت نفت، شرکت های تابعه و منابعی که در صنایع الکترونیک و... بلوکه شده باقی بماند. حتی بسیاری از منابع ما در بانک های ملی، سپه و صادرات عملا در تحریم ها باقی می ماند. خب معلوم است نهایتا همان چند میلیارد دلاری که آقای سیف به آن اشاره داشتند آزاد خواهد شد. یعنی از یک طرف این ادعا وجود دارد که تحریم ها لغو شده است از طرف دیگر عملا این تحریم ها لغو نشده است. خب دولت در این شرایط باید چه پاسخی به مردم دهد؟ لذا دولت مجبور است حرف ها و اظهارات خود را ۱۸۰ درجه تغییر دهد. به تعبیر مقام معظم رهبری اگر قرار باشد تحریم ها لغو نشوند پس این مذاکرات برای چه بود؟

 


این اقتصاددان در ادامه گفت: متاسفانه هیچ برنامه ای برای حرکت به سمت استقلال و خود کفایی اقتصادی وجود ندارد. برخی از آقایان امروز در رسانه های خودشان از وابستگی متوازن جهانی و هم ازایی جهانی و... حرف می زنند و استقلال اقتصادی را یک حرف بی معنی می دانند. یعنی ما از حاکمیت و مبانی ایدولوژیک خودمان بگذریم. خب اگر قرار باشد ما چرخه ای مثل کره جنوبی و ترکیه در چرخه های جهانی باشیم پس چرا انقلاب کرده ایم ؟

 


وی افزود: بالاخره انقلاب حرف نو زدن است و ما همه هزینه های آن را نیز پرداخت کرده ایم و حالا که وقت چینش ثمره است به نظرم با این برنامه های ناقص در حال عقب گرد هستیم. امیدوارم مسئولین با هوشیاری بیشتر اجازه ورود تفکرات امریکایی را به کشورندهند و در صورت امکان مواردی از برجام اصلاح شود. اگرچه هنوز مشخص نیست آیا ایران برجام را پذیرفته و آن را امضا کرده است یا نه؟

 

 


تراز

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا