اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 20563 مورخ:[1394-06-11 05:55:01]
قیمت تخم‌مرغ صادراتی نصف شد

قیمت تخم‌مرغ صادراتی نصف شد

رییس اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ تخم‌گذار از کاهش بیش از ۵۰ درصدی قیمت تخم‌مرغ در بازارهای صادراتی مانند عراق پس از بازگشایی مجددشان خبر داد.

به گزارش مازند اصناف؛ رضا کاظمی رییس اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ تخم‌گذار، اظهار کرد: صادرات تخم‌مرغ به عراق آزاد شد اما در روزهای ابتدایی تاجران عراقی قیمت تخم‌مرغ ایران را به کیلویی حدود ۳۰۰۰ تومان کاهش داده‌ بودند در حالی که پیش از شایعه ناشی از شیوع آنفلوآنزای مرغی در ایران، تخم‌مرغ کیلویی ۷۰۰۰ تومان به عراق صادر می‌شد.

وی افزود: پس از این وضعیت که مشتریان عراقی تصور می‌کردند پس از آزادسازی تجارت ایران و عراق در زمینه محصولات پروتئینی، تخم‌مرغ ایرانی در بازارشان سرازیر می‌شود که بازار صادراتی تخم‌مرغ کنترل و محدود شد و باعث شد قیمت این محصول در بازار عراق به کیلویی حدود ۳۵۰۰ تومان برسد.

رییس اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ تخم‌گذار تصریح کرد: با توجه به ارتباط و تعامل مثبت دو کشور ایران و عراق به نظر می‌رسد سفارت‌خانه‌های دو کشور باید در زمینه بهبود وضعیت بازار صادراتی تخم‌مرغ همکاری بیشتری داشته باشند.

به گفته کاظمی بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته از هزینه‌های تولید و قیمت تمام شده منطقی تخم‌مرغ، در شرایط کنونی هر کیلو گرم از این محصول در بازارهای صادراتی مانند عراق نباید کمتر از ۴۸۰۰ تا ۴۹۰۰ تومان باشد.

صادرات تخم‌مرغ ممنوعه ترکیه به عراق به نام اوکراین!

وی اظهار کرد: از آنجا که صادرات محصولات پروتئینی از ترکیه به عراق به دلیل وجود آنفلوآنزای طیور در این کشور همچنان ممنوع است، تخم‌مرغ از این کشور بارگیری می‌شود و در اربیل عراق با تعویض کارتن‌های بسته بندی به نام تخم مرغ اوکراین به بازار عراق وارد می‌شود.

رییس اتحادیه مرکزی مرغداران مرغ تخم‌گذار تصریح کرد: شیوع آنفلوآنزای طیور و شایعات منتشر شده پس از آن در کشور میلیارد‌ها تومان خسارت و زیان به مرغداران وارد کرد که گویا همچنان نیز ادامه دارد.

 

 

 

 

تراز

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا