اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 20374 مورخ:[1394-06-04 03:00:01]
ماشین‌های وارداتی چینی برنجکاران را دچار مشکل کرده است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران:

ماشین‌های وارداتی چینی برنجکاران را دچار مشکل کرده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: دستگاه‌های وارداتی چینی هستند و بعد از دو سال کار کردن مستهلک می‌شوند، لذا باید یا در این زمینه سخت‌گیری‌هایی روی کیفیت انجام شود یا از مارک‌های دیگری استفاده شود.

به گزارش مازند اصناف؛  دلاور حیدرپور پیش‌ازظهر امروز در پنجمین گردهمایی برداشت مکانیزه برنج کشور، اظهار کرد: اعتبارات خوبی در دو سال گذشته برای مکانیزاسیون اختصاص یافته است، استفاده خوبی شد و نتیجه خوبی را نیز در بر داشت همچنین کاهش سود بانکی از 21 به 18 درصد برای مکانیزاسیون نیز جای تقدیر از دولت دارد.

وی بیان کرد: به‌‌طور ویژه در استان‌های شمالی که مشکل مکانیزاسیون داشتیم، در دو سال گذشته ادوات (کمباین) به‌خوبی تزریق و تقاضاها کمتر شد، با اعتبارات جدید نیز به نظر می‌رسد روند مکانیزاسیون به سرانجام برسد زیرا اثرگذاری خوبی در گیلان و مازندران داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: دستگاه‌های وارداتی چینی هستند و بعد از دو سال کار کردن مستهلک می‌شوند، لذا باید یا در این زمینه سخت‌گیری‌هایی روی کیفیت انجام شود یا از مارک‌های دیگری استفاده شود.

این مسئول بیان کرد: اکنون در بحث استفاده از مکانیزاسیون در بخش نشاکاری مشکل داریم، کشاورزان معتقدند که استفاده از ماشین نشاکار منجر به تأخیر در نشای دوم یا رتون می‌شود، به همین دلیل استقبال کمتری از دستگاه نشاکار می‌شود و مشکل دیگر را در این می‌دانند که وقتی برداشت با کمباین صورت می‌گیرد شلتوک با رطوبت بالایی برداشت می‌شود.

وی ادامه داد: البته در سال جدید هوای خوب به ما کمک کرد و برخی شلتوک‌ها با همین هوا خشک شدند اما با این اوصاف، در دو استان گیلان و مازندران برای پایین آوردن رطوبت نیاز به افزایش ظرفیت خشک‌کن داریم، باید به کشاورزان انگیزه بدهیم تا از این دستگاه‌ها استقبال کنند زیرا همیشه با هوای مساعد در فصل برداشت روبه‌رو نیستیم و گاهی نیز با بارندگی و کاهش دما مواجه می‌شویم.

حیدرپور با بیان اینکه اکنون کارخانه‌ها پر از برنج است، افزود: از زمان برداشت برنج تاکنون حدود هزار تا یک‌هزار و دویست تومان کاهش قیمت در کیلو داریم و اکنون بازارگرمی زیادی وجود ندارد اما اگر کشاورزان از خشک‌کن استقبال کنند، شلتوک سر فرصت تبدیل شده و در نتیجه نیز بازار با عرضه و قیمت متعادل روبه‌رو می‌شود.

وی با اشاره به تقاضاهایی که برای بسته‌بندی و خشک‌کن برنج در مازندران وجود دارد، اظهار کرد: مکانیزاسیون سبب افزایش تولید و کاهش ضایعات و زمان برداشت می‌شود اما باید ضمن داغ نگه داشتن تنور استفاده از مکانیزاسیون، لازم است که روی کیفی کردن ادوات نیز کار کنیم تا کشاورز به ما اعتماد کند و از این انتخاب پشیمان نشود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: استان مازندران ظرفیت‌های بالایی در تولید انواع محصولات کشاورزی دارد و کشورهای زیادی نیز مایل به انجام تعاملاتی در حوزه‌های مختلف با این استان هستند، به طوری که در هفته گذشته میزبان مدیران ارشد کشاورزی از کشورهای آسیایی و آفریقایی بودیم که بازدیدهایی را از ظرفیت‌های غلات، آبزی‌پروری، مرغداری و دامداری و شرکت‌های تابعه داشتند، لذا باید فعالیت‌های خود را با شرایط روز و بازارپسندی انجام دهیم.

وی در پایان ضمن تقدیر از مدیرانی که در پنجمین گردهمایی برداشت مکانیزه برنج کشور حضور یافتند، گفت: به نظر می‌رسد این جلسه برای استان‌های گیلان و مازندران که فصل برداشت برنج آنها گذشته است، همانند نوشدارو بعد از مرگ سهراب باشد و پیشنهاد می‌شود برای موثر بودن بیشتر جلسه، در سال‌های بعد زمان برگزاری به هفته پایانی خردادماه اختصاص داده شود.

 

فارس

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا