اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 20355 مورخ:[1394-06-03 08:47:01]
تعطیلی کارخانه‌های سنگ یک‌ماهه شد

تعطیلی کارخانه‌های سنگ یک‌ماهه شد

تعطیلی بخش عظیمی از کارخانه‌های سنگ از مرز یک ماه گذشت و تولیدکنندگان همچنان در پی حل مشکل پرداخت مالیات بر ارزش افزوده سال ...

به گزارش مازند اصناف؛ تعطیلی بخش عظیمی از کارخانه‌های سنگ از مرز یک ماه گذشت و تولیدکنندگان همچنان در پی حل مشکل پرداخت مالیات بر ارزش افزوده سال 1394 و تعیین تکلیف مالیات‌های معوقه هستند؛ این درحالی است که سر موضوع مذکور در سال گذشته توافقات لازم صورت گرفته اما ظاهرا سازمان امور مالیاتی به توافقات تن نمی‌دهد.

مالک رحمتی - نایب رییس انجمن سنگ - در این باره به ایسنا، گفت: قول‌های مساعد وزیر امور اقتصاد و دارایی اجرایی نشده و زیبنده نیست که در سال همدلی و هم‌زبانی دولت و ملت و باوجود تاکیدات مکرر بر تحقق "حمایت از تولید داخلی و تولید‌کنندگان"، کارخانه‌های سنگ بیش از یک ماه تعطیل باشند.

وی اجرای کامل قانون و محقق شدن قول مسئولان مرتبط با موضوع مالیات بر ارزش افزوده را خواستار شد.

نایب رییس انجمن سنگ با اشاره به اینکه اول شهریور امسال جلسه بسیار خوبی با حضور نمایندگان صنعت سنگ و معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد،‌ تصریح کرد: حرف‌های صنف سنگ شنیده و مقرر شد پیگیری‌های لازم برای اجرایی شدن توافقات صورت گیرد و از سازمان امور مالیاتی خواسته شود به وعده‌های خود از جمله بخشش 100 درصد جرایم کسانی که برای پرداخت مالیات اقدام کرده، عمل کند.

رحمتی تصریح کرد: بر اساس توافق صورت گرفته در آبان‌ماه پارسال مقرر شده است به افرادی که برای پرداخت مالیات بر ارزش افزوده اقدام کردند مفاصا حساب داده شود که درخواست داریم این توافق کامل اجرا شود، نه اینکه تنها چند بند از آن اجرا شود.

نایب رییس انجمن سنگ با اشاره به این‌که انتظار می‌رود وزارت امور اقتصاد و دارایی به تفاهم‌های کتبی و شفاهی خود در زمینه مالیات پایبند باشد، گفت: در نشستی که با معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، تصمیم گرفته شد که وزیر صنعت، معدن و تجارت طی مذاکره با وزیر امور اقتصاد و دارایی، مشکل را حل کند و سازمان امور مالیاتی نیز توافقات صورت گرفته را در سراسر کشور با صدور دستورالعمل اجرایی، عملیاتی کند.

وی تصریح کرد: پیش از این نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت خطاب به وزیر امور اقتصاد و دارایی در اواخر مرداد ماه خواستار حل مشکل مالیاتی صنعت سنگ شده بود. این ‌صنعت حدود 100 هزار اشتغال ایجاد کرده و شایسته نیست که در دولت یازدهم با تعطیلی کارخانه‌ها مواجه شود.

 چندی پیش نیز محمد فاطمیان، مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز درباره وضعیت صنعت سنگ و کارخانه‌های سنگ‌بری از عدم اجرای توافق صورت گرفته بین صنعت سنگ و سازمان امور مالیاتی در تاریخ 22 آبان‌ سال گذشته خبر داده و گفته بود که در جلسه مورد بحث، روند وصول مالیات معوقه واحد‌های فرآوری سنگ مشخص شد و تفاهم‌نامه‌های لازم صورت گرفت اما این تفاهم‌نامه با وجود این‌که با حضور مسئولان اداره صنعت، معدن و تجارت، نماینده اقتصادی این اداره، مدیر کل امور مالیاتی و معاونان وی، نماینده اقتصادی اداره کل اطلاعات استان اصفهان، نماینده خانه صنعت، معدن و تجارت و فولادگر، نماینده وقت مردم اصفهان در مجلس تصویب شد به اجرا نرسید.

وی با اشاره به این‌که براساس تفاهم صورت گرفته در سال گذشته نحوه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال 1392 تعیین تکلیف شده بود، اظهار کرد که در پی مشکلات به وجود آمده برای واحد‌های فرآوری سنگ که ناشی از عدم امکان پرداخت مالیات بر ارزش افزوده از محل فروش محصولات تولیدی در شرایط رکود فعلی است، دفتر صنایع معدنی با پیگیری موضوع از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌های ذیربط و با هماهنگی با انجمن‌های مربوطه در سال گذشته نشستی را برگزار کرد که به عقد تفاهم‌نامه انجامید، اما گزارشات واصله در سال جاری از سوی تشکل‌های مربوطه حاکی از این است که به رغم توافقات انجام شده، ادارت دارایی استان‌ها براساس مفاد تفاهم‌نامه عمل نکرده‌اند و مشکلات کماکان به قوت خود باقی است.

به گفته فاطمیان با پیگیری های قبلی و ملاقات مسئولان تشکل‌های مربوطه با مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت، متعاقبا مقام عالی وزارتخانه طی نامه‌ای در 25 مرداد ماه به وزارت امور اقتصادی و دارایی، لزوم رسیدگی به موضوع و مساعدت لازم بر اجرای تفاهم‌نامه ذیربط و سرعت‌بخشیدن به آن را تاکید کرد که مراتب در حال پیگیری است.

 

 

ایسنا
» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا