اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 20026 مورخ:[1394-05-18 09:49:01]
 کاهش تعرفه واردات تا افزایش هزینه تولید

کاهش تعرفه واردات تا افزایش هزینه تولید

یک عضو انجمن تولیدکنندگان پروفیل در و پنجره از کاهش تعرفه واردات پروفیل در و پنجره UPVC با توجه به ظرفیت 150 هزار تنی تولید انتقاد کرد.

به گزارش مازنداصناف محمود صداقت طینت راد با بیان اینکه سال گذشته تعرفه واردات پروفیل‌های UPVC از 32 درصد به 15 درصد کاهش یافت، اظهار کرد: در حال حاضر ما در کشور ظرفیت نصب شده تولید 150 هزار تن پروفیل UPVC را داریم در حالیکه تنها 40 هزار تن تولید می‌کنیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از واحدها با 10 تا 20 درصد ظرفیت خود کار می‌کنند یا تعطیل شده‌اند، ادامه داد: این در حالی است که در این شرایط تعرفه واردات کاهش یافت و انجمن تولیدکنندگان پروفیل UPVC اعتراض خود را نسبت به این وضعیت اعلام کرد که ما را به کمیسیون ماده یک ارجاع دادند.

این عضو انجمن تولیدکنندگان پروفیل در و پنجره با اشاره به بیکار شدن تعداد زیادی از شاغلان در این صنعت، اظهار کرد: در حال حاضر 200 نفر به طور مستقیم و 5000 نفر به طور غیرمستقیم در کارخانه ما شاغلند و ما نسبت به آنها احساس مسئولیت می‌کنیم.

صداقت افزود: در کمیسیون ماده یک پس از رفت و آمدهای متعدد ابتدا گفتند تعرفه 32 درصد تصویب شد، اما یک هفته بعد اعلام کردند که باید به کمیسیون کارشناسی برویم و این در حالی بود رییس سازمان توسعه تجارت هم در این زمینه به ما گفت که قانع نشدم و در آخر هم که تعرفه در سال جاری به 20 درصد رسید.

وی با بیان اینکه با کاهش تعرفه واردات، سیل پروفیل ها از کشورهای همسایه به ویژه ترکیه وارد کشور شد، گفت: در کشور نیز برخی افراد برای منافع آنی خود ترغیب و تطمیع شدند و اقدام به واردات پروفیل کردند.

این عضو انجمن تولیدکنندگان پروفیل در و پنجره همچنین با اشاره به پاسخ نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت به این موضوع، ادامه داد: آقای نعمت زاده به ما گفت که تا الان پروفیل با ارز مرجع وارد می شد و اکنون به مبادله ای تغییر یافته است، بنابراین ما نیز تعرفه را نصف کردیم اما به نظر می آید به این نکته دقت نکردند که ما برای ساخت محصول قبل از این مواد اولیه را با ارز مرجع می خریدیم و حالا باید با ارز مبادله ای بخریم، پس این پاسخ ما نیست.

صداقت همچنین با انتقاد از اجباری نبودن استانداردهای پروفیل های وارداتی، گفت: ما گواهی استاندارد، گواهی درجه یک مرکز تحقیقات و گواهی صلاحیت لابراتور را از 17025 داریم که دست یافتن به اینها قدری مشکل است و پروسه طولانی دارد.

وی با بیان اینکه ما سال گذشته درخواست گواهی ایجاد آزمایشگاه مرجع کردیم، گفت: تمام خواسته های استاندارد را پیاده کرده و اسناد و مدارک را نیز ارائه دادیم که به ما گفتند در سال گذشته برخی افراد پیش نوبه بودند و قرار شد در ابتدای سال جاری گواهی ما صادر شود.

این عضو انجمن تولیدکنندگان پروفیل در و پنجره با بیان اینکه اکنون با گذشت پنچ ماه از سال گواهی ما صادر نشده است، گفت: متاسفانه سازمان استاندارد نه گواهی ما را صادر می کند و نه اگر مشکلی وجود دارد به ما اعلام می کند.

صداقت افزود: این در حالی است که زمانی که ما نسبت به ورود پروفیل های غیراستاندارد اعتراض می کنیم سازمان استاندارد می گوید وقتی ممیزی مبادی ورودی آنها را تایید می‌کند ما هم مجوز می دهیم و با توجه به اینکه استاندارد از اجباری به تشویقی تبدیل شد اهرم فشار هم ندارد.

 

 

 

 

ایسنا

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا