اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 19912 مورخ:[1394-05-12 20:58:01]
فصل جدیدی در اقتصاد ایران آغاز شد
رییس دفتر رییس جمهور

فصل جدیدی در اقتصاد ایران آغاز شد

نهاوندیان بر نقد واقع بینانه تحولات پس از توافق توسط همه فعالان اقتصادی و فرهنگ عمومی جامعه تأکید کرد و گفت: همانطور که رییس جمهوری در گفت و گوی تلویزیونی با مردم به روشنی تأکید کردند رفع تحریم ها به معنای رفع موانع است و اگر کسی گمان می کند که با برداشته شدن تحریم ها مشکلات حل می شود، قطعا خطا کرده است.

به گزارش مازنداصناف  محمد نهاوندیان در چهل و نهمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی اظهار داشت: شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی ظرف تحقق این هم افزایی است و باید با چنین افق و چشم اندازی برنامه ریزی و طراحی های لازم را انجام دهد.

وی با اشاره به آغاز فصل جدیدی در اقتصاد ایران، گفت: امروز شرایطی فراهم شده است تا اقتصاد ایران با استفاده از همه ظرفیت ها و سرمایه های مادی و معنوی خود، موجب هم افزایی میان دولت و بخش خصوصی و پیوند اقتصاد داخلی با اقتصاد خارجی شود.

نهاوندیان درعین حال گفت: مرتفع شدن تحریم ها شرایط را برای صاحبان انگیزه و برنامه مهیا می کند تا با برنامه ریزی و به سرعت مسیر پیش روی را به منظور جبران عقب ماندگی ها در گذشته طی کند.

رییس دفتر رییس جمهوری با تأکید بر اینکه تصویر اقتصاد ایران در فصل پس از گشایش، اقتصاد رقابتی است، گفت: اگر بنا بر تولید برای صادرات است، باید خود را آماده حضور رقابتی کنیم. باید مسابقه تولید ارزش افزوده در کشور راه اندازی شود و نه مسابقه تولید رانت.

نهاوندیان با بیان اینکه این واقعیت باید در تمام سخنان و مذاکرات با هیأت های تجاری که از کشورهای دیگر می آیند، تجلی صریح داشته باشد، گفت: تمام تلاش و موضع جدی دولت در سیاستگذاری این است که فضا برای رقابت سازنده فراهم شود. وظیفه دولت زمینه سازی برای ایجاد اشتیاق و حضور هیأت های خارجی به کشور بوده و حالا باید بخش خصوصی کفایتش را در این مسابقه رقابتی نشان دهد.

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به برگزاری جلسات کمیته اقتصادی مذاکرات از یکسال پیش همزمان با مذاکره سیاسی و فنی با کشورهای 1+5 اظهار اشت: در این جلسات این سوال مطرح بود که اگر تحریم ها قرار است برداشته شود، باید کاری کنیم که برگشت ناپذیر نیز شوند. یک وجه این اتفاق جنبه رفتار سیاسی کشور و رفع ابهام از ذهن دیگران است و وجه دیگرش آن است که چنان در هم تنیدگی میان اقتصاد ایران و جهان رخ دهد که دیگر کسی نفعی در تحریم ایران نداشته باشد.

نهاوندیان افزود: این کار وظیفه بنگاه ها و تشکل ها است که در مذاکرات با نگاهی دقیق و بلندمدت وارد شوند و طوری رفتار کنند تا نفع طرف مقابل در رشد پایدار اقتصاد ایران باشد.

رییس دفتر رییس جمهوری ضرورت نگاه هوشمندانه و همگرایانه همه بخش های اقتصادی در این زمینه را یادآور شد و گفت: تقسیم کار بین دولت و بخش خصوصی برای در هم تنیده شدن منافع متقابل و انجام بازی برد - برد باید در شورای گفتگو انجام شود.

وی با اشاره به عزم دولت تدبیر و امید برای مقررات زدایی از بروکراسی اداری کشور و اجرای قانون بهبود محیط کسب و کار گفت: شورای گفت و گو وظیفه دارد تا نحوه بازخورد سیاست های مصوب دولت را در هنگام اجرا به دولت انتقال دهد.

وی داشتن نگاه ملی را یکی دیگر از وظایف شورای گفت و گو دانست و با بیان اینکه دولت از این نگاه بخش خصوصی استقبال می کند، تصریح کرد: شورای گفتگو بر این اساس باید ملاحظات، نقدها و ارایه طریق داشته باشد.

نهاوندیان همچنین از توانمندسازی و سالم سازی اتاق های مشترک سخن به میان آورد و بر باز بودن درهای ورود و خروج به این اتاق ها و اصلاح مقررات در صورت لزوم تأکید کرد و گفت: قوت بخش خصوصی به انسجام آن متکی است، لذا باید صدایی که از بخش خصوصی در بیرون انعکاس می یابد صدایی کارشناسانه، ملی و راه حل گرا باشد.

رییس دفتر رییس جمهور در پایان از تشکیل جلسات کارشناسی در حوزه اقتصاد مقاومتی و نیز طرح موضوع هدفمند کردن مدیریت مناسبات خارجی در حضور رییس جمهوری خبر داد و گفت: دستاورد به دست آمده در برجام محصول تلاش جدی و کارشناسانه تیم اقتصادی هم هست و این امر نشان می دهد که اگر مدیریت کلان معتقد به استفاده از نیروی کارشناسی متخصص کشور باشد، می تواند دستاورد جدی داشته باشد.

 

 

 

 

بازار خبر

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا