اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 19747 مورخ:[1394-05-07 00:51:01]
چگونگی جذب سرمایه گذارهای خارجی

چگونگی جذب سرمایه گذارهای خارجی

دستورالعمل اجرایی ناظر بر تأسیس، فعالیت، نظارت و انحلال واحدهای بانکی برون‌مرزی در مناطق آزاد در جلسه عصر سه شنبه شورای پول و اعتبار تصویب شد.

به گزارش مازنداصناف یک هزار و دویست و پنجمین جلسه شورای پول و اعتبار عصر امروز سه‌شنبه برگزار شد. در این جلسه با هدف جذب سرمایه‌گذاری خارجی دستورالعمل واحدهای بانکی برون‌مرزی در مناطق آزاد تصویب شد.

شورای پول و اعتبار در این نشست و در چارچوب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی توسط مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم مناطق آزاد کشور و هم راستا با توفیقات اخیر کشور در عرصه‌های بین‌المللی و با هدف جذب سرمایه‌گذاران خارجی و تسهیل عملیات پولی و بانکی لازم برای توسعه مناطق یاد شده، دستورالعمل ناظر بر واحدهای بانکی برون‌مرزی در مناطق آزاد را تصویب کرد.

بانکداری برون مرزی به انجام عملیات بانکی منحصرا با پولی غیر از ریال ایران اطلاق می‌شود که از طریق واحد بانکی مستقل یا ایجاد شعبه قابل انجام است. با اجرایی شدن مقررات مربوط، فصل دیگری در توسعه و گشایش عملیات پولی و بانکی در مناطق آزاد کشور و جلب سرمایه‌های خارجی گشوده خواهد شد.

در بخش دیگری از این نشست، گزارش بانک مرکزی از عملکرد متغیرهای پولی و اعتباری در سه ماهه اول سال ۱۳۹۴ به اطلاع اعضای شورای پول و اعتبار رسید. در این گزارش آمده است: نقدینگی در پایان خردادماه ۱۳۹۴ به ۸۱۶۶.۷ هزارمیلیارد ریال رسیده که نسبت به پایان سال قبل ۴.۴ درصد و نسبت به خردادماه سال قبل ۲۲.۷ درصد رشد نشان می‌دهد.

همچنین در سه ماهه اول سال جاری ضریب فزاینده نقدینگی ۳.۹ درصد و پایه پولی ۰.۴درصد رشد داشته که حاکی از بهبود ترتیب رشد نقدینگی است. همچنین بدهی بانک‌های غیردولتی که در سال گذشته و در پی برنامه‌ های نظارتی بانک مرکزی افزایش یافته بود، با انجام اقدام های اصلاحی توسط این بانک‌ها در مدت سه ماهه اول سال جاری به میزان۱۱۵.۶ هزار میلیارد ریال کاهش یافته است.

شورا از اقدام های انجام شده توسط بانک مرکزی به منظور کنترل رشد نقدینگی و کاهش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی، قدردانی و بر تداوم این سیاست ها تأکید کرد.

 

 

 

بازار خبر

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا