اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 19445 مورخ:[1394-04-29 05:05:01]
 طلای جهانی 1082 دلار را هم لمس کرد

طلای جهانی 1082 دلار را هم لمس کرد

به گزارش مازنداصناف به دنبال افزایش گمانه زنی سرمایه گذاران بین المللی نسبت به بالا رفتن نرخ بهره آمریکا قیمت جهانی طلا در آغاز مبادلات امروز دوشنبه بیش از 4 درصد کاهش یافت و به پایین ترین سطح در 5 سال اخیر رسیده است.

به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه خبری رویترز، قیمت هر اونس پلاتین نیز با 5 درصد کاهش به پایین ترین رقم از سال 2009 میلادی رسیده است.

بر اساس این گزارش پیش بینی سرمایه گذاران بین المللی نسبت به افزایش نرخ بهره آمریکا تاثیر زیادی بر افت قیمت جهانی طلا و سایر فلزات گرانبها داشته است.

بسیاری از سرمایه گذاران بین المللی و کارشناسان اقتصادی بر این باورند که پس از اظهارات اخیر جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا، نرخ بهره این کشور تا پایان امسال افزایش خواهد یافت و این مساله موجب تقویت ارزش دلار خواهد شد.

ویکتور تیان پیریا تحلیلگر ارشد موسسه مالی ای ان زد استرالیا تاکید کرد: در شرایط کنونی سرمایه گذاران زیادی اقدام به فروش ذخایر طلای خود کرده اند و این مساله فشار  زیادی را بر قیمت جهانی طلا وارد کرده است. گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو تاثیر زیادی در این مساله داشته است.

برپایه گزارش سایت طلا، میزان مبادلات طلا در بازار  شانگهای چین نیز با رشد فزاینده ای روبرو شده و بسیاری از سرمایه گذاران در حال فروش ذخایر طلای خود هستند.

تیان پیریا افزود: بازار طلا از نظر تکنیکال بسیار ضعیف است و بسیاری از سرمایه گذاران چینی نه تنها اقدام به خرید نمی کنند بلکه ذخایر طلای خود را می فروشند.

چین روز جمعه اعلام کرد که میزان ذخایر طلای این کشور تا پایان ژوئن 57 درصد نسبت به 6 سال گذشته افزایش داشته است.

ذخایر طلا هم اکنون 1.65 درصد کل ذخایر ارزی چین را تشکیل می دهد. این رقم در سال 2009 میلادی به بیش از 1.8 درصد رسیده بود.

چین در سال های اخیر به بزرگترین تولید کننده طلای جهان و یکی از دو مصرف کننده بزرگ این فلز گرانبها تبدیل شده است.

چین در سال 2009 میلادی اعلام کرده بود که سطح ذخایر طلای این کشور به 1054 تن رسیده است. چین طی سال های اخیر تلاش زیادی را برای بین المللی کردن یوان خود آغاز کرده و برای دستیابی به این هدف به افزایش ذخایر طلا نیاز دارد.

قیمت هر اونس طلا امروز دوشنبه به کمتر از 1106 دلار رسیده است. قیمت طلا امروز برای لحظاتی به کمتر از 1083 دلار رسید که این پایین ترین قیمت طلا از مارس 2010 میلادی بوده است.


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا