اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 1889 مورخ:[1391-10-17 17:35:01]
مازندران در کشف نفت و گاز در دریای خزر به نتایج خوبی رسید
استاندار مازندران:

مازندران در کشف نفت و گاز در دریای خزر به نتایج خوبی رسید

استاندار مازندران گفت: مازندران در کشف نفت و گاز در دریای خزر به نتایج خوبی رسیده است.

 

به گزارش

خبرگزاری فارس از ساری، سید علی اکبر طاهایی بعدازظهر امروز در دیدار با سفیر و هیئتی از جمهوری خلق چین که در استانداری مازندران انجام شد، اظهار داشت: روابط تاریخی و پیوندهای فرهنگی دو ملت ایران و چین سابقه صدساله دارد.

وی حضور سفیر چین به مازندران را نشانه علاقمندی دو کشور برای توسعه مناسبات عنوان کرد و ادامه داد: در حال حاضر تعدادی از شرکت‌ها در استان با مناسبات مشترک با تجار و صنعتگران چین در حال فعالیت هستند.

طاهایی به ظرفیت‌های بالای علمی، فناوری و صنعتی کشور چین اشاره کرد و افزود: همچنین قابلیت‌هایی که در مازندران وجود دارد  در توسعه مناسبات دو کشور اثرگذار است.

وی با بیان اینکه استقرار مازندران با 350 کیلومتر ساحل در دریای خزر و  وجود بنادر و کشتیرانی در این استان فرصت خوبی برای چین و ارتباط با کشورهای حاشیه خزر است، بیان داشت: توان صادراتی بالایی که امروزه کشور چین به سراسر دنیا به ویژه آمریکا، ژاپن و اروپا دارد بیش از یک هزار میلیارد دلار در سال به این سه منطقه است که می‌تواند از ظرفیت مازندران برای کشورهای CIS استفاده کند.

وی به ظرفیت‌های اقتصادی، صنعتی و کشاورزی مازندران اشاره کرد و گفت: جزیره میانکاله در منطقه شرقی مازندران از جمله مناطقی است که ثبت بین‌المللی شده است.

نماینده عالی دولت در مازندران در بحث کشاورزی به برداشت 2 میلیون تن مرکبات از باغات استان اشاره کرد و افزود: مازندران در صادرات محصولات کشاورزی می‌تواند از تجربه و دانش تجار و بازرگانان کشور چین استفاده کند.

وی با بیان اینکه کشور خلق چین می‌تواند توسعه ارتباطات را با سه استان شمالی کشور برقرار کند و همکاری مشترک خوبی بین دو کشور ایجاد کند، تصریح کرد: کشور چین در زمینه گردشگری، تاسیسات خوبی را برای ایران و مازندران ایجاد کرده است.

طاهایی درباره راه‌اندازی پایانه گل و گیاه در غرب مازندران به سفیر چین گفت: تجار کشور چین با سازنده این پایانه می‌توانند همکاری داشته باشند.

وی به ظرفیت‌های دانشگاهی استان مازندران اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر زبان روسی در دانشگاه مازندران تدریس می‌شود و از مهر ماه سال آینده کرسی زبان چینی در این دانشگاه راه اندازی می‌شود و دانشجو می‌پذیرد.

طاهایی افزود: دانشگاه علوم و فنون در شهرستان بابل اعلام آمادگی کرده تا کرسی زبان چینی را راه‌اندازی کند.

وی با بیان اینکه دنیای امروز به یک دهکده جهانی شهرت پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: عصر کنونی دوره انفجار اطلاعات علمی قلمداد شده است.

این مسئول ادامه داد: ایران کشوری علمی است و دانشمندان آن خواهان دستیابی به انرژی‌های نو هستند.

طاهایی اظهار داشت: با استفاده از انرژی هسته‌ای و انرژی‌ها نو در پزشکی و کشاورزی استفاده صلح‌آمیز می‌شود.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه ایران با همت خود دانش سدسازی و ساخت نیروگاه را به دست گرفته است، بیان داشت: مازندران در کشف نفت و گاز در دریای خزر به نتایج خوبی رسیده است.

طاهایی با پیشنهاد به سفیر چین گفت: سرمایه‌گذاران چینی در حوزه پالایشگاه نفت و گاز در مرکز مازندران که در زمینی با مساحت 200 هکتار و با در اختیار داشتن مجوز محیط زیست است می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند.

 

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا