اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 18831 مورخ:[1394-04-01 08:20:01]
اعتمادبه اصناف اساس حرکت مسئولان باشد/ مسئولان پشت درهای بسته برای قشر خدوم اصناف تصمیم گیری نکنند/ اتاق اصناف ایران اصلاحات قانون نظام صنفی را به مجلس پیشنهاد دهد
لاریجانی در همایش روز ملی اصناف

اعتمادبه اصناف اساس حرکت مسئولان باشد/ مسئولان پشت درهای بسته برای قشر خدوم اصناف تصمیم گیری نکنند/ اتاق اصناف ایران اصلاحات قانون نظام صنفی را به مجلس پیشنهاد دهد

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت حمایت از اصناف و استفاده از نظرات بخش خصوصی برای جهش اقتصادی کشور گفت: اعتماد به صنوف و اتحادیه‌ها باید اساس حرکت مسئولان باشد.

به گزارش مازنداصناف  علی لاریجانی امروز دوشنبه (اول تیرماه) درهمایش روز ملی اصناف ضمن تبریک به مناسبت قرارگرفتن در ماه مبارک رمضان و ابراز خوشحالی از حضور در جمع اصناف کشور، گفت: برای بنده افتخاری است که در روز ملی اصناف دراین جلسه باشکوه که متعلق به قشر وسیع و خدوم از جامعه است، شرکت کنم.


رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات وزیر صنعت دراین همایش افزود: نگاه خوبی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص اصناف مطرح شده که عصاره فکر و اندیشه‌ای بود که در بین صنوف برقرار است.


وی برگزاری جلسات مشترک اتاق اصناف ایران با اتاق‌های بازرگانی و تعاون را امری مثبت و لازم دانست و گفت: برای به سامان رسیدن کارها باید این جلسات میان بخش خصوصی به صورت تنگاتنگ برگزار شود.


لاریجانی اظهار کرد: نگاه ما درمجلس نیز این است که دولت در بخش های مختلف از نظرات بخش خصوصی ( اتاق‌های اصناف‎ ایران، بازرگانی و تعاون ) استفاده کند و هدف از طراحی تالارهای گفتگو و گنجاندن آنها در برنامه نیز این بود که مسئولان پشت درهای بسته برای این قشر خدوم تصمیم‌گیری نکنند.


وی تصریح کرد: تصمیم‌ها باید با مشارکت دست اندرکاران گرفته شود باید حرف مردم شنیده شود و تصمیم گیران با درنظرگرفتن نظرات و پیشنهادات افراد و بخش‌های مختلف تصمیم گیری کنند.لاریجانی با بیان اینکه تاکنون برای ساماندهی وضع اصناف نشست‌های مستمری با مسئولان اتاق بازرگانی و اتاق تعاون صورت گرفته،افزود:علت برگزاری نشست‌ها این است که کار شما نیازمند ارتباط اتاق بازرگانی، اتاق تعاون و دستگاه‌های مربوطه است.


رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نگاهی که ما در مجلس در برنامه داشته‌ایم این بود که دولت باید در بخش‌های مختلف از نظرات بخش خصوصی چه تعاون و اصناف استفاده کند.


لاریجانی با تاکید بر ضرورت برگزاری جلسات مستمر برای اخذ نظرات مردم و بخش‌های مختلف افزود: بهره برگزاری این نوع جلسات را مسئولان دولتی و اجرایی خواهند برد.


وی با بیان اینکه همه مسئولان اجرایی کشور اعم از وزارت صنعت، اقتصاد و بخش‌هایی که با صنوف ارتباط دارند،باید اساس کار خود را براعتماد بر صنوف بگذارند،تاکید کرد:اگر در گذشته صنوف و بازار همیشه پشتیبان نهضت ها بوده به خاطر این بوده که قلوب آنها منعطف به حرکت اصلاحی در جامعه و حفظ مصالح امت اسلامی بوده است بنابراین اعتماد به آنها باید اساسا حرکت ما باشد.


لاریجانی با اشاره به اینکه درهمه دنیا اعتماد به صنوف مبنا قرار دارد، تصریح کرد: اعتماد به صنوف و واگذاری امور به آنها کارها را تسهیل کرده و ثمرات خوبی را در پی دارد.


رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید بسیاری از نظارت‌ها را به تشکل‌های صنفی سپرد، افزود: در صورت سپردن برخی از وظایف نظارتی به صنوف علاوه بر تقویت نظارت،هزینه‌های این موضوع نیز کاهش خواهد یافت و در این رابطه باید درنظر داشته باشیم که اگر برخی صنوف وظایف محوله را انجام ندادند جرائم سنگینی در انتظارشان است.


وی ادامه داد: در کشور ما به خصوص در دو سه دهه اخیر برخی جریان های چپ گرا تلاش کردند تضادهایی را بین بازار و ملت و دولت به وجود آورند در حالی که بین بازار و مردم و روحانیت هیچگاه جدایی وجود نداشته است.


رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اساس جریان فکری چپ گرایی به وجود آمده در کشور مارکسیستی بود، گفت: به خاطر داریم که شعارهای بدی به بازاریان می دادند که کار درستی نبود و همین باعث شد که افرد بی ریشه وارد بازار شوند.


وی تصریح کرد: ما از اعتماد به صنوف مختلف ضرر نمی کنیم به خصوص در تصمیم سازی که باید از آنها استفاده شود. حتی آیین نامه مجلس را تغییر دادیم که در کنار دولت، بخش خصوصی نیز بتواند در تنظیم مقررات و قوانین اظهارنظر کند.


رییس مجلس با بیان این که در بعد نظارتی نیز باید از صنوف استفاده کرد، گفت: استفاده از صنوف باعث کاهش هزینه و دقیق تر شدن کار می شود اما باید فرمول بندی درستی درباره آن صورت گیرد.


لاریجانی با تاکید بر این که با قوانینی از جنس تعزیرات موافق نیست، خاطرنشان کرد: اگر تخلفی در کشور وجود دارد باید با نظامات روشنی بتوانیم با آن برخورد کنیم اما مسیر کشور در جهتی است که زمینه های فعالیت صنوف را هموارتر می کند


وی یادآور شد: صنوف باید براساس شرایط روز سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری خود را ارتقا دهند و براساس اصل جدید کارهای خود را به پیش ببرند.


رییس مجلس با تاکید بر این که نباید در قوانین مادر دستکاری شود، اظهار کرد: اگر بنا بر تغییر قانون تجارت است باید این تغییرات حداقل باشد اما می توانیم نظرات صنوف را نیز در آن لحاظ کنیم.


لاریجانی خطاب به اصناف بازار گفت: شما در بازار اصالت دارید پس باید جای خود را قوی تر کنید تا دیگرانی که اصالت ندارند، نتوانند جای شما را بگیرند.


وی درباره مالیات نیز خاطرنشان کرد: متاسفانه فرهنگ مالیات در کشور ما وضعیت خوبی ندارد و باید این فرهنگ اصلاح شود چون می خواهیم کشور را بدون نفت اداره کنیم، پس پایه و اساس درآمدهای کشور باید مالیات باشد و اگر این فرهنگ در صنوف جا بیفتد باید به آنها اعتماد کنیم.


لاریجانی تصریح کرد: اتحادیه ها و اتاق های صنفی باید بگویند که چگونه می توان در درآمدهای آنها شفافیت ایجاد کرد و وقتی شفافیت ایجاد شد نظارت را باید به خود افراد بسپاریم.


وی همچنین از آمادگی مجلس برای کمک به صنوف در بعد قانونگذاری خبر داد و گفت: پیشنهاد می کنم با توجه به این که در سال تدوین برنامه ششم توسعه قرار داریم و روز گذشته نیز در جلسه مشترک هیات دولت و مجلس گفتم که دولت باید هر چه سریع تر این قانون را به دلیل کوتاهی زمان به مجلس تحویل دهد نظرات خود را ارایه دهند تا در لایحه تقدیمی گنجانده شود.


همایش روز ملی اصناف امروز با حضور علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، الهام امین زاده معاون حقوقی رییس جمهوری، محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ، رییس اتاق اصناف ایران، رضا رحمانی رییس کمیسیون صنایع و معادن، رئیس فراکسیون اصناف و شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان اتاق های اصناف سراسر کشور در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد.

 

 

 

 

 

منبع: اتاق اصناف ایران

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا