اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 18726 مورخ:[1394-03-30 13:31:01]
 ثبات قیمت خرما در ماه رمضان + قیمت‌ها

ثبات قیمت خرما در ماه رمضان + قیمت‌ها

دبیر انجمن ملی خرما با بیان اینکه نسبت به پارسال قیمت خرما افزایش نداشته است، قیمت انواع خرما را در بازار ماه رمضان اعلام کرد.

به گزارش مازنداصناف  علی اصغر موسوی گفت: در ماه مبارک رمضان، خرمای مضافتی کرمان که پرمصرف‌ترین نوع این محصول است کیلویی ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد. همچنین قیمت خرمای پیارم و کبکاب نیز به ترتیب ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان و ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان است.وی با بیان اینکه در سال جاری افزایش قیمتی را نسبت به سال گذشته در بازار این محصول شاهد نیستیم و حتی کاهش قیمت هم داشته‌ایم، افزود: خرمای مضافتی کرمان در منطقه حتی با قیمت ۳۵۰۰ تومان هم خریدار ندارد.به گفته موسوی واسطه‌ها در شهریور سال گذشته به اندازه نیازشان خرما را از نخلداران خریداری و در سردخانه‌های اطراف تهران انبار کردند و اکنون بازار را تامین می‌کنند. طبیعتا آن مقداری که در منطقه خریداری نشده است در حال حاضر با قیمت ۳۵۰۰ تومان هم به فروش نمی‌رسد.دبیر انجمن ملی خرما هم‌چنین درباره اینکه فصل برداشت خرما آغاز نشده‌ و همین موضوع باعث ورود دلالان در عرضه خرما در بازار ماه مبارک رمضان می‌شود، خاطرنشان کرد: خرما در ۱۵ تا ۲۰ روز برداشت و در طول یک سال مصرف می شود. حالا ممکن است زمان مصرف در هنگام برداشت یا بعد از زمان برداشت باشد.وی به عدم توازن میزان مصرف و تولید خرما در کشور اشاره کرد و افزود: سالانه یک میلیون تن تولید و حدود ۵۵۰ هزار تن مصرف داریم که این باعث شده در انبار از سال ۱۳۹۲ خرمای مضافتی داشته باشیم و نشان می‌دهد در زمینه بازار خرما کار جدی نشده است.موسوی در ادامه به وضعیت بد نخل‌داران اشاره کرد و گفت: به شدت نگران میزان برداشت در سال جاری هستیم، چرا که بسیاری از نخل‌داران درختان خود را از ریشه در می آورند و در واقع برداشت محصول هم برای‌شان مقرون به صرفه‌ نیست. اگر شرایط همین گونه پیش رود در مناطق خرماخیز با مشکل جدی روبرو خواهیم شد؛ لذا وزارت جهاد کشاورزی باید برای این موضوع سیاست‌گذاری جدی داشته باشد.


وی اظهار کرد: باید ستاد خرمای کشور احیا شود و در این زمینه سیاست گذاری جدی داشته باشیم.دبیر انجمن ملی خرما در پایان با بیان اینکه نرخ خرید تضمینی خرما برای سال جاری هنوز اعلام نشده است، گفت: خرید تضمینی نمی تواند راه حل مناسبی باشد، چرا که قیمتی که دولت اعلام می کند با توجه به کمبود منابع، حداقل قیمت است. در واقع باید برای خرما، بازار ایجاد کنیم و خرید تضمینی تنها باری به مسئولیت های دولت اضافه می کند.

 

 

منبع: تراز

» برچسب ها : , ثبات , قیمت , خرما , ماه , رمضان , قیمت‌ها , ثبات , قیمت , خرما , ماه , رمضان , قیمت‌هامطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا