اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 18387 مورخ:[1394-03-22 12:45:01]
 زمینه حضور مردم در اقتصاد مقاومتی فراهم شود/لزوم اجرایی شدن قانون تقسیط بدهی سرمایه‌گذاران
علی لاریجانی در یادواره 148 شهید دودانگه ساری:

زمینه حضور مردم در اقتصاد مقاومتی فراهم شود/لزوم اجرایی شدن قانون تقسیط بدهی سرمایه‌گذاران

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: باید با هم‌فکری راه‌حل مشکلات اقتصادی را بیابیم و با پیگیری اقتصاد مقاومتی باید زمینه حضور همه مردم را در امر اقتصاد فراهم کنیم.

به گزارش  مازند اصناف، علی لاریجانی در مراسم بیستمین یادواره 148 شهید منطقه دودانگه شهرستان ساری در روستای تلاوک با تقدیر از همه کسانی که در بزرگداشت نام و یاد شهدا انقلاب اسلامی مشارکت می‌کنند، اظهار کرد: برگزاری یادواره شهدا اقدام بسیار خوب برای زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا‌ست.

*روحیه مجاهدت و شهادت‌طلبی میراث گرانقدری در میان مردم است

وی برگزاری یادواره‌های شهدا را مایه عزت امروز ملت دانست و افزود: اگر دیروز شهدا با خون خود عزت و سربلندی را برای ملت ما به ارمغان آوردند امروز نیز برگزاری یادواره شهدا موجب عزت‌مندی آنان است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: روحیه مجاهدت و شهادت‌طلبی میراث گرانقدری در میان مردم است و این روحیه را شهدا با آگاهی انتخاب کردند و ملت ما نیز این راه را با آگاهی و بصیرت انتخاب کردند.

وی با بیان اینکه اگر امام خمینی (ره) انقلاب را به پیروزی رساند به دلیل روحیه مجاهدت و شهادت‌طلبی ملت ایران بود و این سرمایه‌ای برای کشور ما است، ادامه داد: روحیه شهادت‌طلبی یک امر فردی و ثانوی نیست و مجاهدت‌طلبی بخش مهمی از سبک زندگی ملت ایران محسوب می‌شود و مسلمان کسی است که در انتظار مجاهدت باشد.

* کشورهای غربی با تبلیغات قدرت را جایگزین مجاهدت کردند

لاریجانی با بیان اینکه اگر استقامت و پایداری شود جنود الهی به کمک شما می‌آیند و این نوید خداوند است، تصریح کرد: متاسفانه مسیر زندگی مسلمانان بعد از مدت‌ها به مسائل دیگری آغشته شده و شرایط راستین را فراموش کردند و به دنیاطلبی پرداختند و به همین دلیل شرایط زندگی مسلمانان تغییر پیدا کرد.

وی گفت: بعد از جنگ جهانی کشورهای غربی، کشورهای اسلامی یک گرفتاری بزرگ پیدا کردند و همه ملل اسلامی دست نشانده شدند و سیطره قدرت‌های بزرگ بر آنان زیاد شد و اموال‌شان غارت شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره چرایی این وضع مسلمان اظهار کرد: از زمانی که مسلمان فکر جهاد و شهادت را از زندگی خود دور کردند در کنار آنان سرازیری در زندگی سیاسی و اجتماعی آنان به وجود آمد و در این جا بود که کشورهای غربی با تبلیغات قدرت را جایگزین مجاهدت کردند.

وی با بیان اینکه بزرگی، کوچکی، کمی و زیادی جمعیت نقشی در تصمیم‌گیری کشورها ندارد، خاطرنشان کرد: وضع قیمت نفت را در چند ماهه اخیر مشاهده کردیم از 110 دلار به 46 دلار رسیده است به دلیل این است که کشورهای اسلامی مستقل فکر نمی‎کنند و روی پای خود نمی‎ایستند.

* باید کشورهای اسلامی به ملت خود تکیه کنند

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه ‌باید کشورهای اسلامی به ملت خود تکیه کنند، گفت: اینکه فکر شود کشورهای بزرگ به دنبال توسعه و ترقی کشورهای اسلامی هستند، فکر خامی است چرا که این کشورها به دنبال این هستند تا اموال‌ مسلمانان را به غارت ببرند که نمونه آن پایین آمدن قیمت نفت است که این مسئله بزرگ‌ترین ضربه را به مسلمانان وارد کرده است.

لاریجانی در این زمینه ادامه داد: این مسئله موجب ضرر به کل مسلمانان شد و خسران آن به ملت اسلامی رسید که از این نمونه‌ها زیاد است و این بلایی است که در منطقه ایجاد شده است.

وی با اشاره به تشکیل گروه‌های تکفیری گفت: گروه‌های تکفیری به جان مسلمانان افتادند و گروه‌های تروریستی در مناطقی از یمن، عراق، سوریه و لیبی حضور دارند مگر نه اینکه گروه‌های مسلمانان برادر هم هستند در صورتی که این گروه‌های تکفیری مسلمانان را می‌کشند و با افتخار قلب‌شان را می‌درند و سئوال این جا است که این گروه‌های تکفیری را چه کسانی به وجود آوردند.

* 30 میلیارد دلار سلاح گروه‌های تروریستی از کجا تامین می‌شود

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی وضعیت این گروه‌ها را مطالعه کنید می‌بینید که همان قدرت‌های بزرگ پشت آنها بوده و یکی از گروه‌های تروریستی در منطقه 30 میلیارد دلار سلاح دارد لذا باید ببینیم که این سلاح‌ها از کجا آمده و از آسمان که نیامده و از سوی کشورهای بزرگ در اختیار آنان قرار داده شده و کشورهای سازنده سلاح از آنان خواستند تا سلاح را سمت ایران بگیرند.

وی با بیان اینکه یکی از سفیران کشورهای زورگو جلسه‌ای را با تروریست‌های کشور عراق گذاشته است، افزود: این تروریست‎ها مدت‌ها کشتار می‎کردند و گفتند ما حاضریم به شما سلاح و پول بدهیم به شرط آنکه روی سلاح را به سمت ایران بگیرید این در حالی است که در تبلیغات مدت‌ها گفته می‌شود باید با تروریست مبارزه کرد در حالی که در عمل این‌گونه نیست.

لاریجانی با اعلام اینکه کاهلی موضوعی است که مسلمان را به این روز انداخت و گرفتار این روزها شدند، اظهار کرد: به جای اینکه کشورهای اسلامی با هم برادر باشند هر کدام به یک قدرت وصل شدند و از سنت رسول خدا، زندگی مجاهدت‌آمیز و راه شهدا که رسول خدا برای مسلمان با تفکر مجاهدانه بود، جدا شدند.

* پیشرفت ایران تاکتیکی و مربوط به زمان خاصی نیست

وی در این زمینه ادامه داد: به فرموده پیامبر اکرم (ص) و امام علی(ع) اگر کسی لباس مجاهدت را درآورد لباس خواری به تن می‌کند و ایران اسلامی به دلیل رهنمودهایی که امام راحل به ملت ایران دادند تفکر مجاهدانه و شهادت‌طلبانه در میان ملت رونق یافت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیشرفت ایران تاکتیکی و مربوط به زمان خاصی نیست، گفت:‌ این راه و رسم مجاهدت را پذیرفتیم و راه شهدا در متن زندگی ملت ایران جاری است و فراموش شدنی نیست.

وی با اشاره به اینکه مسیر عزت‌مندی داریم و در این راه خون شهدای ملت ایران مثل مروارید می‌درخشد و سیمای درخشان شهدا در قلب و زندگی مردم وجود دارد، خاطرنشان کرد: یادشان را گرامی می‌داریم و می‌دانیم که یک شهید زمانی که از دنیا رخت بر‌می‌بندند یک زندگی عزت‌مندانه پیدا می‌کند و برای مجاهدان در بهشت مرتبه خاصی وجود دارد و این مرتبه خاص برای انسان‌ها ارزش خاصی دارد.

لاریجانی متذکر شد: به همین دلیل اولیای خداوند در راه خدا به شهادت می‌رسند و یک ملتی که تکیه بر مجاهدت بزند سرافکنده نیست و اینکه ملت ایران امروز عزت‌مند است و می‌تواند حرف خودش را به کرسی بنشاند به دلیل روحیه مجاهدت و شهادت‌طلبی است.

* حرف ناحق درباره مسئله هسته‌ای

وی در ادامه درباره مسئله هسته‌ای کشورمان نیز گفت: در مسئله هسته‌ای، دشمنان یک حرف ناحق می‌زنند و به ملت ایران ستم می‌کنند ولی ملت ایران در یک مسئله متحد است و این موضوع را قبول دارد که راهی که غرب در برابر مسائل هسته‌ای دنبال می‌کند یک راه زورگویی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «ما جایز نمی‌دانیم کسی به‌سمت سلاح‌های کشتار هسته‌ای برود» خاطرنشان کرد: باید به دشمنان عنوان شود با این فتوا دیگر چه دلیل دارد که این‌گونه ‌زورگویی کنند، چون ما بالاتر از فتوای شرعی چیزی نداریم.

لاریجانی با بیان اینکه در زمان جنگ تحمیلی صدام از سلاح شیمیایی استفاده می‌کرد اما ایران هیچ‌گاه از این سلاح استفاده نکرد، افزود: این وضعیت در حالی بود که ما نیز می‌توانستیم از این سلاح استفاده کنیم اما به‌دلیل مسائل شرعی استفاده از این سلاح را جایز نمی‌دانستیم.

وی ‌تصریح کرد: آمریکایی‌ها از چند سال پیش گزارشی منتشر و اعلام کردند که از سال 2003 هیچ شاهدی مبنی بر اینکه ایران به‌سمت سلاح هسته‌ای رفته باشد را نداریم، این سئوال به‌وجود می‌آید، پس چرا باز هم ایران را تحریم کرده‌اید.

رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: این موضوع مصاف زورگویانه است و غربی‌ها این را برای ایران درست کردند، همه این مصاف زورگویانه و ظالمانه است.

این مسئول با بیان اینکه کشور ایران یک کشور ریشه‌دار است و نشان داده که در دفاع مقدس روی حرف خودشان هستند، تصریح کرد: بنابراین شاهد هستیم که کشورهای غربی بر منطق زور تحریم‌ها را علیه ملت ایران را اعمال می‌کنند و اجازه فروش نفت را به ما نمی‌دهند.

* تا زمانی که موضوع هسته‌ای پذیرفته نشود مذاکره نمی‎کنیم

لاریجانی به مشکلاتی که در سیستم بانکی، حمل‌ونقل و دارو در کشور به‌دلیل تحریم‌ها ایجاد شد، اشاره کرد و افزود: منطق غرب در برابر ملت منطق حق نیست بلکه منطق زور است.

وی با اشاره به اینکه کشورهای غربی بعد از مدت‌ها درباره تحریم علیه ملت ایران مصاحبه کردند و عنوان کردند که فشارها و تحریم بر ایران اثری نداشت و ایران توانسته روی توانمندی هسته‌ای به توانمندی قابل توجه دست پیدا کند، اضافه کرد: در بحث مذاکره نیز خودشان موضوع مذاکره را تقاضا کردند و مدارک کشورهایی که واسطه آنان در مسئله هسته‌ای برای مذاکره شدند موجود است و نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها موضوع مذاکره را تقاضا کردند و این موضوع نیز به پایان دولت قبلی بر می‌گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران نیز درباره درخواست مذاکره به آنها اعلام کرده تا وقتی که موضوع غنی‌سازی را نپذیرفتند ما مذاکره نمی‌کنیم، خاطرنشان کرد: با این مسئله آنان به‌صورت کتبی درخواست مذاکره دادند که بعد از نوشته آنها مذاکره آغاز شد.

این مسئول با اشاره به اینکه با وجود درخواست مذاکره از سوی آمریکایی‌ها، آنها در بیرون عنوان کردند فشارها باعث شد ایران به پای مذاکره بیاید، ادامه داد: این مسئله نیز نشان می‎دهد که آنها از نگرانی مجبور به فرافکنی شدند که در این بخش زمینه مذاکره در دولت اخیر به‌صورت جدی‌تر دنبال شد که حدود سه سال در حال انجام است.

* مذاکره در چارچوب‌های گفته‌شده انجام گرفت

لاریجانی با تاکید بر اینکه مذاکرات در چارچوب‌های گفته شده انجام شد، گفت: امروز آمریکایی‌ها حرف‌های جدیدی می‌زنند و تصور می‌کنند که ملت ایران به این مذاکره نیاز دارد، در حالی که باید عنوان شود این کارهای شما باعث می‌شود مذاکره متوقف شود، اگر به عهدتان پایبند نباشید، خودتان ضرر می‌کنید.

وی با هشدار به طرف‎های آمریکایی، اظهار کرد: ملت ایران این دستاورد را به پوچی به‌دست نیاورده است، از تجربه ایران در طول هشت سال دفاع مقدس پند بگیرید و در این قضیه دغل‌کاری نکنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه مجاهدت در متن زندگی ما وجود دارد و ما هیچ‌وقت شمشیر خود را در غلاف قرار نمی‌دهیم، بیان کرد: ما برای دفاع از حق خودمان با همه امکانات وارد صحنه می‌شویم البته این مذاکره به مسائل دیگر مربوط است، اگر تصور کنید که مسئله را جدا کرده و به ملت ایران فشار بیاورید، این موضوع تصور باطل است و به‌زودی برای‌تان روشن می‌شود و ایران در تمامی عرصه‎ها خودش را نشان می‎دهد.

این مسئول با اشاره به اینکه آمادگی مردم برای حضور در صحنه مورد تاکید است و باید ویژگی مجاهد در راه خدا را داشته باشیم، خاطرنشان کرد: غربی‌ها باید بدانند ملت ایران با روحیه و پشتیبانی دارای عقبه ملی است و در مسائل منطقه‌ای نیز این‌گونه بوده و نباید موضوع هسته‌ای موضوعی باشد که به تنهایی عمل شود، بلکه یک زنجیره است.

* اقتصاد درونی؛ کلید مجاهدت کشور

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش به مباحث اقتصادی کشورمان اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری مکرراً مطرح کردند که اگر اقتصاد درونی کشور رونق پیدا کند و این موضوع کلید مجاهدت امروز ما است.

وی با اشاره به اینکه همه افراد باید روی بحث تولید داخل اهتمام کنند، درباره مازندران نیز گفت: مازندران به‌دلیل اینکه دارای زمینه‌های کشاورزی بهتری نسبت به سایر استان‌ها است، از امتیازات بیشتری برخوردار است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه مسئولان باید توجه داشته باشند سخن مقام رهبری در ابتدای امسال درباره حضور همه افراد در اقتصاد به معنی مجاهدت عملی شود، اضافه کرد: باید تولید در بخش‌های مختلف رونق پیدا کند که در این زمینه مازندران نیاز به سرمایه‌گذاری صنعتی دارد و امروز کشاورزان بدون حمایت صنعت نمی‌توانند به صرفه اقتصادی مطلوبی برسند.

این مسئول با تاکید بر اینکه باید زمینه‌های سرمایه‌‎گذاری در کشور فراهم شود، گفت: بسیاری از جوانان دارای تحصیلات دانشگاهی در عرصه‎های مختلف در کشور حضور دارند که باید زمینه رشد آنها فراهم شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه درست است تحریم تاثیراتی بر اقتصاد کشور داشته است اما مقدار آن زیاد نبوده بخشی از مشکلات مربوط به داخل است و باید تولید و صادرا‌ت اصل شود، افزود: اگر این موضوع محقق شد، جریان مذاکرات به گونه‌ای دیگر می‌شود که باید دولت زمینه‌های کار را در کشور فراهم کند و همه باید در این راستا اهتمام کنند.

رئیس مجلس ‌سهم تحریم‌ها در ‌اقتصاد ایران بین 20 تا 30 درصد دانست و گفت:‌ دولت باید با تلا‌ش و همت ‌زمینه‌های رونق اقتصادی و تولید را فراهم و ‌کشور را برای گذر از تحریم‌های ظالمانه آماده کند.‌

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه باید سد دودانگه احیا شود و با سرمایه‌گذاری زمینه آبادانی منطقه فراهم شود، اظهار کرد: زمینه‌های سرمایه‎گذاری دیگر نیز در استان وجود دارد که در صورت فراهم کردن بستر، باعث شکوفایی می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حجم زیادی از نیروهای انسانی در بخش‌های تولیدی کار می‌کنند و در برخی از واحدهای تولید معوقاتی دارند که باید دست آنها را بگیریم، تصریح کرد: در مجلس شورای اسلامی قانونی برای تقسیط بدهی سرمایه‌گذاران وجود دارد که این قانون باید عملیاتی شود.

* تصویب قانون؛ رفع موانع تولید

لاریجانی با بیان اینکه ما مسئولان امروز وظیفه داریم بخش دام‌داری، صنعت و کشاورزی را مورد حمایت قرار دهیم، اضافه کرد: قانون رفع موانع تولید را که مورد تصویب قرار گرفت، باید با جدیت پیگیری شود تا تولیدکنندگان امیدوار شوند.

وی به مشکل آب‌رسانی بسیاری از روستاهای کشور اشاره کرد و یادآور شد: در حال حاضر بسیاری از روستاهای کشور با مشکل آب‌رسانی مواجه هستند که 500 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به این موضوع اختصاص پیدا کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید این موضوع عملیاتی شود تا در فصل کاری مشکلات کشاورزان برطرف شود، خاطرنشان کرد: اگر در اقتصاد این اراده را داشته باشیم، بر روی پای خود بایستیم، دشمن منصرف شده و متوجه می‌شود که با یک حریف سخت مواجه است.

این مسئول با اشاره به اینکه اولویت کشور باید مسئله تولید باشد، افزود: باید زمینه فراگیری کشور برای رونق تولید فراهم شود که در این زمینه امکانات خوب تولیدی در کشور وجود دارد.

لاریجانی در پایان با بیان اینکه باید زمینه صادرا‌ت فراهم شود، گفت: باید با هم‌فکری راه‌حل مشکلات اقتصادی را بیابیم و با پیگیری اقتصاد مقاومتی باید زمینه حضور همه مردم را در امر اقتصاد فراهم کنیم.

 

بلاغ

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا