اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 18324 مورخ:[1394-03-20 15:14:01]
دکتر مرتضی هاشم پور / شهریاری با توشه ای از صداقت و خدمت

دکتر مرتضی هاشم پور / شهریاری با توشه ای از صداقت و خدمت

دکتر مرتضی هاشم پور یک مدیری مقتدر و شخصیتی کاریزماتیک است بدون شک مدیران استانی و فعالان صنعتی ، معدنی و صنفی هیچگاه جلسات ستاد تسهیل واحدهای صنعتی و سلسله نشست های هم اندیشی با صنوف را فراموش نکرده اند.

 

به گزارش مازند اصناف، ((یک انتخاب خوب و درست ، نه فقط در طول چهار سال ، گاهی در طول ده ها سال برای کشور باقی می ماند. باید فکر کرد و معیارها را شناخت.)) راقم سطور این مطلع را که مقام معظم رهبری در مورد انتخاب فردی اصلح بیان فرمودند بر خود حجتی فرض کرده تا به ابعاد شخصیتی فردی بپردازم که شاخص های جمع شده در او می تواند برای استان و به خصوص منطقه سوادکوه که زادگاه آبا و اجدادی نگارنده است سرچشمه ی آبادی و طراوت و رونق پایدار باشد. سوادکوهی که امروز بر اثر رکود شدید اقتصادی و برخی سوء مدیریت ها زنجیرهای فقر و اعتیاد آنرا در بر گرفته و هر روز این دایره دامنه ی گسترده تری پیدا می کند.


سرزمین سوادکوه به خاطر تاسیس راه آهن و کشف رگه های زغال سنگ  در کوههایش و پیامد آن احداث معادن استخراج زغال سنگ و اشتغال حدود 7000 نفر پویایی ، آبادانی و تحرک خاصی یافته بود بطوری که از آمل و شهرهای اطراف هم برای کار به این سرزمین حرکت می کردند ولی امروز به خاطر بیماری های فراگیر ، بیکاری ، فقر و اعتیاد ، جمعیت این سرزمین هر روز لاغرتر و تنک تر و فقیرتر می شود و این مشکلات هر روز متراکم تر می گردد به طوری که در هر خانواده ای حداقل دو فرزند بیکار تحصیل کرده شب و روز را ورق می زنند و حتی به دون پایه ترین کارها هم رضایت می دهند ولیکن این تسلسل دور باطل هر روز ادامه دارد و سوادکوهی که بهترین و باهوش ترین نیروی انسانی و غنی ترین مواد معدنی زیرزمینی و زیباترین مناظر طبیعی دنیا را دارد لحظه به لحظه از لحاظ اقتصاد ، اشتغال و تولید ثروت فقیرتر و لخت تر و عریان تر می گردد و از سوی دیگر از لحاظ اعتیاد ، طلاق ، بیکاری و فقر و مهاجرت ساعت به ساعت گسترده تر ، لبریزتر و متراکم تر می شود. و این فریادهای دردناک و جگرسوز چون آنقدر به دفعات شنیده شده است سوز و درد خود را از دست داده و بر یک موسیقی و ترانه طبیعی در دل نعمتهای زیبای خداوندی نهادینه شده است و دیگر برای کسی دلخراش نیست. ولی آنچه که موجب تذکر مطلع مطلب و نگارش این مقدمه شده در پیش بودن مهمترین رویداد سیاسی سال جاری که در واقع از مشارکت شهروندان تولید می شود می باشد.


بی تردید انتخابات مجلس شورای اسلامی از آنجائیکه با مشارکت مستقیم مردم خلق می شود می تواند خاستگاه تحول خواهی و سازندگی و بالندگی باشد و روح اصلی مشارکت سیاسی در قالب انتخابات برگزیدن فردی اصلح است که باید دارای شاخصه هایی همچون دانستن درد مردم ، توان اجرایی و همت جهادی ، حکمت و تدبیر ، سلامت مالی ، تهذیب اخلاقی و نپرداختن به حاشیه ها ، قانون مداری ، مقاومت در برابر دشمن و شجاعت و تخصص باشد و هر چه این شاخصه ها در فرد منتخب غنی تر و کمی تر باشد به همان اندازه رای دهندگان به آرمان ها و تحقق خواسته ها و مطالب و رفع  چالش ها و مشکلات خود و گستره حوزه انتخابیه نزدیک تر می شوند.


در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی در رفتار شناسی انتخاباتی شهروندان آن چیزی که برای راقم سطور قابل پیش بینی و جالب توجه بود شناسایی نیروهای توانمند و دعوت به حضور توسط برخی از چهره های مذهبی ، سیاسی ، ورزشی و گروه های مرجع  و بزرگان منطقه بود هرچند این رفتار در دوره های انتخاباتی گذشته نیز وجود داشت اما در دوره فعلی این رفتار بیشتر قابل لمس و ارزیابی است.


مصداق بارز آن حوزه انتخابیه قائمشهر ، سوادکوه ، سوادکوه شمالی ، جویبار و سیمرغ است. برای بنده همیشه این سوال مطرح بود که چرا دکتر مرتضی هاشم پور که یک چهره شناخته شده و یک شخصیت دلنشین و دوست داشتنی و از همه مهتر یک مدیر ملی است به عنوان کاندیدا در صحنه انتخابات حضور پیدا نمی کند؟ شاید قریب به یک دهه صحبت از آمدن او است ولی این حضور تحقق نمی یابد. چندین بار با وی این موضوع را طرح کردم و حتی به عینه شاهد تلاش های برخی چهره های برجسته مذهبی ، مدیران و شخصیتهای ملی ، و افراد پیشکسوت و تاثیرگذار و برخی مدیران صنعتی و بخش خصوصی و مردم زحمتکش و امیدوار منطقه از دکتر جهت حضور در انتخابات بودم، در نهایت با توجه به فراگیر شدن این دعوت گسترده و متراکم شدن آن که در واقع آمدن را یک تکلیف شرعی و اخلاقی کرده بود سنتز حضور  به وقوع پیوست و دکتر هاشم پور بعد از خلوت با خدای خود و طلب هدایت و حمایت جهت حفظ صداقت و طهارت و شرافت سه دهه کار با اصالت خویش در این مسیر پر فراز و نشیب به دعوت فراگیر مردمی پاسخ مثبت داد چراکه به قول بزرگی ، مردم هاشم پور را دوست دارند همانطور که او مردم را دوست دارد.
دکتر مرتضی هاشم پور یک مدیری مقتدر و شخصیتی کاریزماتیک است بدون شک مدیران استانی و فعالان صنعتی ، معدنی و صنفی هیچگاه جلسات ستاد تسهیل واحدهای صنعتی و سلسله نشست های هم اندیشی با صنوف را فراموش نکرده اند.


جلسه ستاد تسهیل که در واقع اختیارات واگذاری دولت به استانها در حوزه اقتصادی و صنعتی ، معدنی بود با حضور استاندار و معاونش و مدیران کل دستگاهها و روسای بانکها و مدیران صنعتی و معدنی برگزار می شد مدیریت بالا و قدرت تبیین مساله و حل آن در ایامی که نظام سلطه جهانی شدیدترین تحریم ها را علیه نظام جمهوری اسلامی ایران به کار بسته بود زبانزد همگان و تحسین برانگیز و غرور آفرین بود.


جلساتی که در قالب سلسله نشست های هم اندیشی صنوف در شهرستانها به همت دکتر هاشم پور صورت گرفت و در اکثر شهر برگزار شد مدیران کل دستگاههای اجرایی مرتبط با حوزه کاری صنوف و روسای بانکها به همراه دکتر هاشم پور به شهرستانها می رفتند و مشکلات واحدهای صنفی از جمله مالیاتی ، بیمه ای ، شهرداری و بانکی و... از زبان صنوف مطرح و تا حد امکان کارگشایی می شد. این سلسله نشست ها با توجه به حضور جمع کثیری از مدیران کل دستگاههای اجرایی به نوعی  تداعی گر جلسات شورای اداری استان بود.


راقم سطور با توجه به شناختی که از دکتر مرتضی هاشم پور دارد و با روحیات و اخلاقیات وی آشنایی کاملی پیدا کرده آنچه را که به رشته تحریر درآورده تنها بر مبنای شناخت و معرفت دل می باشد .


دکتر هاشم پور مردی از جنس صداقت و خدمت است وی دارای شخصیتی کاریزماتیک می باشد . افرادی که دارای ویژگی کاریزما هستند به راحتی آنها را می توان تشخیص داد و عموما در میان جمع درخشش خاصی دارند چراکه دارای ویژگی شخصی و کمیابی هستند که خیلی از افراد از آن محروم می باشند.


وقتی راقم سطور و سایر دوستان در جلسات ستاد تسهیل که با حضور مدیران ارشد استان و یا جلسات ملی رفتارهای مدیریتی دکتر هاشم پور را از نزدیک می دیدیم  از بودن در کنار چنین مدیر کاریزماتیک احساس افتخار و برتری می کردیم. کاریزمایی تنها جذابیت ، وفاداری ، دوست داشتنی بودن یا هیجان و شور نیست بلکه حس اعتمادی است که باعث راحتی و آسایش پرسنل ، مردم و شهروندان می شود و در عین حال اعتبار ایجاد می کند.


مردم عزیز نیک می دانند که برای انجام کارهای بزرگ و ماندگار باید به مدیرانی با ویژگی های شخصیتی کاریزماتیک رجوع کرد چراکه آنها دارای قدرت رهبری فوق العاده ای هستند. اصطلاحی که بیشتر در علوم سیاسی و جامعه شناسی به کار می رود ، افراد کاریزما با استفاده از نیروی توانایی شخصی خود می توانند تاثیراتی عمیق و استثنایی در زیر مجموعه خود داشته باشند.


وقتی سوابق مدیریتی و موفقیتهای دکتر مرتضی هاشم پور را مرور می کنیم شخصیت کاریزماتیک و رهبری تحول آفرین او را بیشتر می توان لمس کرد.


دکتر هاشم پور در سه حوزه متفاوت مدیریتی کارکرده است  در حوزه فرهنگی سالها به عنوان  معاون پشتیبانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور و همچنین مدیر کل حوزه ریاست ، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی مدیریت  کرده ، در حوزه فنی و مهندسی و اقتصادی قریب هفت سال مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان مازندران ، رئیس سازمان صنایع و معادن مازندران ، اولین رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت مازندران بعد از ادغام دارای کارنامه ای درخشان می باشد ،در بخش سوم و در سطح  ملی نیز مدیر عامل شرکت ملی فولاد ایران و مدیر عامل شرکت احداث صنعت ایران در سوابق اجرایی وی بصورت برجسته قابل تحسین است .


دکتر مرتضی هاشم پور با دو دهه سابقه مدیریتی  در سه دولت و دریافت لوح های تقدیر از ریاست محترم جمهور ، وزیر صنایع و و معادن ، وزرای صنعت ، معدن و تجارت در ادوار مختلف ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، وزیر کار و امور اجتماعی ، دریافت نشان عالی مدیریت نوین ایران در پایتخت معنوی ایران (مشهد مقدس) با حضور مدیران عالی رتبه دولتی و فعالان بخش خصوصی و دریافت نشان برترین مدیران جهادی کشور و تندیس سه دهه مدیریت جهادی در عرصه های اقتصادی کشور ، دریافت نشان دو ستاره جایزه ملی بهره وری از سوی دکتر کرباسیان معاون وزیر و رئیس هیئت مدیره ایمیدرو، در چهارمین اجلاس سراسری مشتری مداری دریافت لوح تقدیر و تندیس ملی مشتری مداری از خود یک چهره ی ماندگار با شاخصه هایی از صداقت ، پشتکار، درایت و تدبیر ، همت جهادی ، تعهد و تخصص و روحیه ای از خوش خلقی و مکارم اخلاقی  به یادگار گذاشته است و نام هاشم پور از منظر قاطبه مردم و مدیران مترادف با انرژیک بودن و کار و تلاش و خستگی ناپذیری و خلاقت در هر سنگری بوده است  .


در عرصه بین المللی نیز بهره برداری از کارخانه سیمان سروآسول ونزوئلا با ظرفیت تولید یک میلیون تن سیمان در سال که یکی از مدرن ترین کارخانه های سیمان در آمریکای جنوبی است در کارنامه سوابق اجرایی دکتر هاشم پور می درخشد بطوری که دکتر کرباسیان معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدن ایران کارخانه سیمان سروآسول ونزوئلا را به عنوان یک دستاورد جمهوری اسلامی ایران در عرصه صدور خدمات فنی و مهندسی دانست.


در سوابق اجرایی دکتر هاشم پور ، مدیریت همراه با رهبری را که در واقع شکل مطلوب مدل مدیریت است را می توان بطور مصداقی مشاهده کرد که در بطن آن قاطعیت و قدرت اراده و فعالیت پر انرژی بالقوه و بالفعل وجود دارد.


.بدون تردید دعوت فراگیر مردم از دکتر هاشم پور بیانگر شناخت درست از دردو درمان می باشد. در واقع بیکاری فزاینده همراه با رکورد اقتصادی و فقر و اعتیاد و مهاجرت تنها دردهایی است که یک مدیر صنعتی با تجربه گران سنگ در کنار ویژگی های شخصیتی کاریزماتیک خود می تواند درمان مناسب و فراگیری برای دردهای مذکور باشد.


بدون شک قریب هفت سال مدیریت جهادی و تاثیرگذار در استان در حوزه ای که 42 درصد از اقتصاد کشور و استان بر دوش آن است با  گستره ای از 3500 واحد صنعتی ،220 واحد معدنی و حدود 35 هزار واحد  صنفی  ، عرق جبین و گام های پر تلاش و دلسوزانه این مدیر ارزشی را در جای جای خود حس میکند و استقبال از خبر آمدن دکتر هاشم پور که همراه با شور و نشاط و ست بیعت  در این حوزه شده است بیانگر قدر شناسی این خانواده بزرگ اقتصادی در بخش های صنعتی ،معدنی و تجاری می باشد.


اهمیت فوق العاده ی حیات اقتصادی و تاثیر وسیع آن در کلیه امور اجتماعی و فرهنگی و سیاسی کشور در این برهه زمانی یک اصل اساسی و درمان حیاتی است بهمستگی دو پدیده اجتماعی بیکاری و تبهکاری که فقر اجتماعی را به همراه دارد زمینه ساز عامل تجرد جوانان ، طلاق ، خودکشی ، مهاجرت ، سرقت ، اعتیاد و افسردگی و ... در جامعه می شود بدون شک دکتر هاشم پور مدیری که دارای رویکرد اقتصادی است و با داشتن تجربیات گران بهایی در بخشهای مختلف اقتصادی کشور ، جنس و عیاری صنعتی ، معدنی و بازرگانی دارد می تواند یک طبیب حاذق و چیره دست برای درمان این بیماری فراگیر و خانه برانداز باشد .


ورود دکتر هاشم پور به عرصه انتخابات مجلس شورای اسلامی شور و شعفی خاصی را در منطقه بوجود آورده است. هاشم پور در واقع بارانی از صداقت و خدمت و طهارت است که امروز با ورود به یک ماراتن فرسایشی و طاقت فرسا و پرفراز و نشیب در صدد است تا برگ زرین دیگری به کارنامه درخشان خود بر جای گذارد.


مردم عزیز خوب می دانند که در مجلس یک منابع محدود و یک مطالبات نامحدود وجود دارد که به توانایی و وزن یک نماینده و قدرت چانه زنی او در رقابت با دیگر نمایندگان قدر تهران و اصفهان و شیراز و... بستگی دارد تا  بتواند منابع و موقعیت های دیگری را خلق کند تا به نیاز ها و مطالبات و کاستی های فراوان و انباشته شده منطقه برساند تا زمینه ساز توسعه ، عمران و آبادی حوزه خود و در نتیجه استان شود و بی تردید دکتر مرتضی هاشم پور با داشتن شخصیت کاریزماتیک و تجربه فراوان و شناخت کامل درد موجود گزینه ای مورد اقبال برای این جایگاه سنگین و مهم  می باشد.


او به تکلیف خود عمل کرده و سه دهه خدمت صادقانه و عاشقانه خود را در کف گذاشته و اینک نوبت به اجرای تکلیف ما به عنوان یاران باران رسیده تا با حمایت قلبی خود از این سرمایه ملی و منطقه در آزمون بزرگ سربلند بیرون آمده تا شرایط برای عمران و آبادی و سازندگی و توسعه منطقه که زمینه ساز اشتغال برادران و خواهران و فرزندان ما می باشد و موجب رونق تولید و بهبود فضای کسب و کار و اقتصاد دراین حوزه انتخابی و حتی استان خواهد شد فراهم گردد.


 

 

 فریدون امیریان کارشناس سیاسی

» برچسب ها :ناشناس 
1394-10-30 10:45:01
---
بس کنید خودتون هم میدونید هرچی میگید دروغه [121]

مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا