اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 18078 مورخ:[1394-03-07 12:24:01]
سم موجود در سیب، پرتقال و لیموترش قاچاق بیش از حد مجاز

سم موجود در سیب، پرتقال و لیموترش قاچاق بیش از حد مجاز

مدیر کل آزمایشگاه مرجع کنترل غذا و دارو گفت: تعدادی از نمونه‌های دریافتی پرتقال، لیموترش و سیب قاچاق که توسط تعزیرات حکومتی توقیف شده مورد آزمایش و بررسی قرار گرفته است.

به گزارش مازند اصناف، حسین رستگار اظهار کرد: همانطور که می دانیم تولید مرکبات و میوه جات در ایران بیش از حد مصرف سطح کشور بوده و بسیاری از ان ها نیز صادر می شوند و حتی اماری نیز مبنی بر مصرف بالاتر میوه در جامعه نسبت به سایر کشورها در ایران وجود دارد
 وی اظهار داشت: قاچاق یکی از معضلات مهم کشور است که مبارزه و جلوگیری از واردات کالای قاچاق نیاز به برنامه ریزی جدی و گسترده ای دارد.


وی گفت: با توجه به اینکه هیچگونه نظارت و کنترلی روی کالاهایی که به صورت قاچاق وارد کشور می شوند  وجود ندارد این کالا ها می توانند به صورت جدی سلامت جامعه را به خطر بیاندازند.


رستگار افزود: همانطور که در بسیاری از رسانه ها مطرح شده حجم بالایی از مرکبات و میوه ها به صورت قاچاق وارد کشور شده است که از جنبه سلامت هیچگونه نظارت و کنترلی به علت ورود از مبادی غیر مجاز وجود ندارد و سازمان های نظارتی نیز برای نظارت بر این کالاها دسترسی و امکان به منابع تولید و منبع وارد کننده نداشته و بسیاری از آن ها نیز به علت نامشخص بودن شرکت یا شخص وارد کننده امکان برخورد قانونی با آن ها وجود ندارد و تنها در سطح عرضه می توان نظارت های متناوبی را از سوی سیستم های نظارتی و کنترلی انجام داد.


وی خاطر نشان کرد: تعدادی از نمونه های دریافتی پرتقال، لیموترش و سیب قاچاق که توسط تعزیرات حکومتی توقیف شده مورد آزمایش و بررسی قرار گرفته که متاسفانه میزان آفت کش های آن بیش از حد مجاز استانداردهای ملی ایران است که این آفت کش ها بر سلامت مصرف کننده  اثرات مضری را می توانند ایجاد کنند که این موضوع نشان دهنده نیازمندی به برنامه ریزی جدی و نظارت بر ورود و مقابله با کالاهای قاچاق توسط سازمان های زیربط می باشد.


مدیر کل آزمایشگاه مرجع کنترل غذا و دارو سازمان غذا و دارو در ادامه گفت: کالاهای قاچاق غیر از تهدید جدی سلامت جامعه آسیب های جبران ناپذیری بر تولید داخلی که از شاخصه های اقتصاد مقاومتی بوده را نیز وارد می کند و ورود مرکبات و میوه های با سموم بیش از حد مجاز نشانه ای از صدمه بر سلامت مصرف کننده و از طرفی دیگر صدمه بر تولید داخلی می باشد.


رستگار ادامه داد: همانطور که می دانیم تولید مرکبات و میوه جات در ایران بیش از حد مصرف سطح کشور بوده و بسیاری از ان ها نیز صادر می شوند و حتی اماری نیز مبنی بر مصرف بالاتر میوه در جامعه نسبت به سایر کشورها در ایران وجود دارد که این موضوع به هیچ وجه قاچاق این محصولات به کشور را توجیه ننموده و در کنار صدمه به تولید داخلی، بحث سلامت این کالاها نیز شدیدا باید مورد توجه قرار گیرد.

 

 

 

منبع: تراز

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا