اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 17833 مورخ:[1394-02-28 20:18:01]
اعلام سامانه اعتراض حذف یارانه پُردرآمدها

اعلام سامانه اعتراض حذف یارانه پُردرآمدها

وزیر کار از فعالیت سامانه yaraneh10.ir از پنجم خردادماه سال جاری به مدت 15 روز به منظور ثبت اعتراضات حذف شده های یارانه نقدی خبر داد.

به گزارش مازند اصناف، علی ربیعی؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی با عنوان تصمیم شجاعانه و کار صادقانه به تشریح برنامه ها و اقدامات دولت درباره طرح هدفمندی یارانه ها پرداخت و گفت: اصلاح نظام هدفمندی یارانه‌ها و موضوع حذف یارانه گروه‌های غیرنیازمند یکی از موضوعاتی است که این روزها در صدر اخبار قرار دارد و مردم عزیز آن را به دقت پیگیری می‌کنند. با توجه به اينكه در اين فرايند سوالات و نكاتي مطرح است ضرورت دارد در این خصوص نکاتی را به استحضار برسانم.اولين و مهم ترين نكته در اين ميان توجه به آرمان هاي بنيانگذار جمهوري اسلامي، منويات مقام معظم رهبري (مدظله العالی) و دغدغه هاي رئيس جمهور محترم در خصوص حمايت از محرومين، كاهش فاصله طبقاتي، گسترش عدالت و توجه به فقرا است و براين اساس دولت جناب آقای دکتر روحانی از ابتدا دغدغه عدالت اجتماعی و بهبود وضعیت توسعه‌ای کشور بدون اعمال فشار بر اقشار آسیب‌پذیر را در صدر اولويت هاي خود قرار داده است.عزم دولت برای ارائه سبد امنیت غذایی، تلاش برای رفع مشکلات صندوق‌های بازنشستگی و صدور ۸.۵ میلیون دفترچه بیمه درمانی علیرغم همه تنگناهای مالی از جمله اقداماتی بوده است که با همین رویکرد انجام شده‌اند.بايد تاكيد شود كه با توجه به اصول  انقلاب اسلامي در فرايند حذف غيرنيازمندان، مراقبت از آسيب نديدن دهك هاي طبقه پايين مدنظر بوده و در اين چارچوب تاكيد جناب آقاي دكتر روحاني توجه ويژه و اجراي سياست هاي رفاهي منسجم نظير مقابله با فقر آموزشي، مقابله با فقر غذايي و مقابله با فقر مسكن براي دهک هاي پايين مي باشد.عزم شخص رئیس‌جمهور و دولت یازدهم برای پیشبرد مذاکرات هسته‌ای نیز در نهایت راهبردی برای بهبود وضعیت همه اقشار جامعه و بالاخص گروه‌های آسیب‌پذیر است. مهم ترین استراتژي دولت در این عرصه خارج کردن کشور از چالش ها، حفظ توانمندي هسته اي كشور و فراهم کردن شرایط زندگی بهتر برای همه مردم ایران است.وزرای رفاه بر حسب وظیفه ذاتی‌شان مسئول بهبود وضعیت رفاهی مردم هستند و طبیعی است که هیچ وزیر رفاهی تمایل ندارد مسئولیت گرفتن پول از مردم یا حذف یارانه برخی افراد را بپذیرد. اما باید به این واقعیت توجه کرد که ما مسئول تلاش برای تحقق عدالت اجتماعی هستيم و اصلاح شیوه فعلی پرداخت یارانه‌ها را گامی مهم به سوی ارتقای سطح عدالت اجتماعی مي دانيم.براساس درک خویش از مأموریت حرکت در راستای تحقق عدالت و البته به موجب تکلیف قانونی، از تلاش پُرمخاطره و نیازمند شجاعت سیاسی برای اصلاح نظام یارانه‌ها و هدفمندساختن واقعی آن استقبال کرده‌ام. من به خوبی آگاهم که این تصمیمی شجاعانه و نیازمند کار صادقانه است.علاقه اي به نقد عملكرد گذشتگان نداريم اما نمي توان از اين مساله چشم پوشي كرد كه ما در دام مسيري طي شده بايد مسئولیت کم‌کاری و کار نادرستی را که انجام شده است را بپذيريم. باید طرح هدفمند کردن یارانه‌ها از ابتدا به درستی و بر اساس استحقاق و نیاز افراد و اقشار انجام می‌شد.


ناتوانی در انجام این کار سبب توزیع یکسان یارانه‌ها میان همگان شد و امروز باید این مسیر اصلاح شود. یارانه‌ها در هیچ جای جهان به یکسان بین همه توزیع نمی‌شود و اصرار بر ادامه وضع فعلی با توجه به وضعيت فعلي كشور قابل دفاع نيست و در راستاي سياست هاي اقتصاد مقاومتي نيز نمي باشد.واقعیت این است که اصلاح نظام هدفمندی یارانه‌ها و حذف غيرنيازمندان علاوه بر آنکه فعالیتی اقتصادی است، اقدامی اجتماعی نیز به شمار مي رود. ما معتقديم عادلانه نیست کارگران، کارمندان، از کار افتادگان، روستائیان و سایر اقشار ضعیف به اندازه گروه‌های برخوردار اقتصادی از یارانه مستقیم برخوردار شوند.هدف نهایی این رویه و اصلاحات، تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و تحقق عدالت اجتماعی توسعه‌گراست. ما در این مسیر متکی به تکلیف قانونی، و همچنین سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری هستيم.بند ۴ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استفاده از ظرفیت اجرای هدفمند‌سازی یارانه‌هادر جهت افزایش تولید، اشتغال و بهره‌‌وری، کاهش شدت انرژی و ارتقاء شاخص‌های عدالت اجتماعی را تصریح می‌کند.بررسی‌های کارشناسان نشان می‌دهد اقشار کم‌درآمد بیش از سایر اقشار از ادامه وضعیت موجود پرداخت یارانه هزینه متحمل می‌شوند. باید توجه شود که از سال ۱۳۸۹ به این سو تنها در طرح‌های عمرانی کشور ۵۰۰ هزار نفر شغل خود را از دست داده‌اند و این نتیجه فشار هزینه پرداخت یارانه‌های نقدی بر منابع عمرانی است.


هزینه یارانه‌های نقدی در سال جاری بیش از دو برابر بودجه طرح‌های عمرانی کشور خواهد بود. استمرار این وضعیت به معنای افزایش بیکاری جوانان این کشور است که به طور قطع مورد نظر مردم خوب ما نیست. اصلاح هدفمندی و حذف غيرنيازمندان حركت به سمت مسيري است كه جلوگيري از ريزش مشاغل فعلی را تضمين نمايد. به علاوه، فشارهای تورمی ناشی از کسری بودجه را تعدیل کرده و در نهایت به نفع همه ملت ایران است.در اين ميان و در مسير اجراي طرح حذف يارانه غيرنيازمندان امكان بروز خطاي نوع اول (شمول افرادي كه بايد حذف شوند) و خطاي نوع دوم (حذف افرادي كه نبايد حذف شوند) وجود دارد. با در نظر داشتن اين موضوع در چند ماه گذشته مطالعات دقیق کارشناسی صورت گرفته تا در فرایند حذف اقشار غیرنیازمند کمترین خطا و اشتباه رخ دهد.لیکن بروز خطا و اشتباه در این مسیر اجتناب‌ ناپذیر است؛ لذا متواضعانه از مردم عزیر درخواست دارم اشتباهات احتمالی در هنگام اجرای طرح را با سعه صدر تحمل کنند و مطمئن باشند که تمهیدات لازم برای رسیدگی به شکایات در نظر گرفته شده است. ما خود را متعهد مي دانيم كه پس از ثبت اعتراض از طريق سامانه yaraneh۱۰.ir (موضوع كميسيون ماده ۱۰ قانون هدفمند كردن يارانه ها) حداكثر تا ۱۵ روز پاسخگوي شهروندان باشيم.نكته آخر اينكه، اصلاح نظام یارانه‌ها تصمیمی شجاعانه و تحقق آن نیازمند فعالیت صادقانه است. ملت‌ها و دولت‌ها با اخذ تصمیم‌های دشوار و اصلاح مسیرهای اشتباه خود رشد می‌کنند. شایسته آن است که همه ما به منافع درازمدت و مصلحت جمعی همه ایرانیان و نسل‌های آتی بیندیشیم.اطمینان دارم در این راه همه مردم یاور دولت بوده و دولتمردان منتخب خود را یاری می‌دهند. ما در کنار یکدیگر قادریم نظام یارانه‌ها را اصلاح کرده و کشور را به سمت آینده‌ای بهتر هدایت کنیم. تاریخ درباره همه ما قضاوت خواهد کرد، کاری کنیم که فرزندان ایران شجاعت‌مان را بستایند و صداقت‌ مان را دوست بدارند، شجاعت در اخذ و اجرای تصمیمی که می‌دانیم به نفع مصلحت درازمدت کشور و مردم است و صداقت در بیان آنکه مسیر گذشته طرح هدفمندی یارانه‌ها اشتباه بوده و امروزه جز از راه همدلی و هم‌زبانی نمی‌توانیم مسیر اشتباه گذشته را اصلاح کنیم.

 

 

منبع: ایران جیب


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا