اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 17707 مورخ:[1394-02-24 20:00:01]
 حکایت مغازه دار با انصاف و دو نوشابه با دو قیمت!
حکم افزایش بهای اجناس و خدمات در ایام خاص

حکایت مغازه دار با انصاف و دو نوشابه با دو قیمت!

نکته دیگری که در پاسخ مراجع بود، رعایت انصاف است. حضرت علی (ع) به امام حسن (ع) وصیت کردند که فرزند آنچه را برای خود نمی پسندی برای دیگران هم نپسند. وقتی شما دوست ندارید دیگران در حقتان بی انصافی کنند چرا خودتان بی انصافی می کنید!؟

به گزارش مازند اصناف یکی از موضوعاتی که در سال های اخیر بیش از گذشته مورد ابتلای در جامعه است بحث سوء استفاده برخی از کسبه و اصناف در ایام و موقعیت های خاص است. یعنی فلان گروه از تجار وقتی می بینند جنسی کمیاب شده آن را تا جایی که ممکن است گرانتر می فروشند؛ گروه دیگر از یک اتفاق ویژه در کشور یا در دنیا بهره برداری مادی نموده و تا جای ممکن شرایط را بر مردم سخت می کنند. برای نمونه در ایام پیاده روی اربعین مطلبی را تحت عنوان "حرام خوری در پیاده روی اربعین" نوشتیم.

 

آنجا اشاره شد که برخی رانندگان با سوء استفاده از شرایط بوجود آمده کرایه هایشان را تا چند برابر بالا برده اند و عاشقان حرم حسینی نیز چاره ای نداشتند تا بپذیرند.


در همین رایطه استفتاء زیر از دفاتر مراجع پرسیده شده است:


«من خانه ای دارم که به مسافران اجاره می دهم، گاهی در ایام شلوغ، مسافران حاضرند تا چند برابرِ قیمت واقعی آن را بپردازند. آیا گرفتن این مبالغ جایز است؟»


پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:


حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):
«در صورتی که به حد اجحاف نرسیده و با رضایت اشخاص باشد، اشکال ندارد و اگر در این زمینه مقرراتی وجود دارد، باید مراعات شود.»


حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):
«مقدار سود شرعاً نسبت مشخصی ندارد اما بهتر است مراعات انصاف بشود و از مؤمن بیش از مقدار نیاز سود گرفته نشود.»


حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):
«در صورتی که حکومت اسلامی نرخ خاصی را تعیین کرده باشد باید به همان شکل عمل شود، در غیر این صورت بستگی به توافق و تراضی طرفین معامله دارد. ولی سزاوار است مسلمانان انصاف را در هر حال رعایت کنند، و به سود عادلانه قانع باشند.»


حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی):
«با رضایت افراد و مطابقت با قوانین مانعی ندارد.»
                                                                                                         *****
سه نکته:
* سود شرعی چقدر است؟


این سؤال غلط است زیرا به طور کلی در قوانین اسلامی برای کالاها و خدمات قیمت یا سود مشخصی تعیین نشده است و اینکه مثلاً می گویند سود شرعی ده درصد یا کمتر و بیشتر است مبنایی ندارد. ولی حکومت (چه اسلامی باشد و چه غیر اسلامی) با در نظر گرفتن شرایط و اوضاع و احوال قوانینی را وضع می کند که رعایت آنها واجب است.


** باید رضایت قلبی باشد


در استفتاء فوق دو نکته مورد اتفاق مراجع بود که رعایت آن دو لازم است؛ یکی رعایت قوانین و مقررات موجود است. مثلاً سازمان اتوبوسرانی برای ایام نوروز با توجه به یکطرفه بودن مسافران درصدی به کرایه ها می افزاید ولی بیشتر از آن جایز نیست. دوم اینکه به حد اجحاف نرسد و مورد رضایت باشد. البته ممکن است بگویند اگر راضی نیستند نخرند یا نیایند ولی ممکن است فردی قلباً راضی نباشد ولی مجبور باشد و چاره ای نداشته باشد. در این صورت ولو آن فرد در ظاهر راضی است ولی شما مرتکب کار حرام می شوید.


*** حکایت مغازه دار با انصاف و دو نوشابه با دو قیمت


نکته دیگری که در پاسخ مراجع بود رعایت انصاف است. حضرت علی (ع) به امام حسن (ع) وصیت کردند که فرزند آنچه را برای خود نمی پسندی برای دیگران هم نپسند. وقتی شما دوست ندارید دیگران در حقتان بی انصافی کنند چرا خودتان بی انصافی می کنید!؟


یادم می آید یکبار دو عدد نوشابه از مغازه محلمان خریدم. موقع حساب کردن دیدم که دو قیمت متفاوت دارند در حالی که هر دو از یک شرکتند. تعجب کردم و پرسیدم. پاسخ او بسیار مرا خوشحال کرد و فهمیدم می شود در هر شرایطی و با هر ظاهری حلال ناب خورد و مال شبهه ناک وارد اموال نکرد. گفت یکی از این نوشابه ها خرید قبل است و یکی جدید. آن قبلی چون خریدش ارزانتر بوده بالطبع فروشش هم ارزانتر است و من نگذاشتم با هم مخلوط شوند تا مبادا حلال و حرام نشود!

 

منبع:تراز

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا