اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 17619 مورخ:[1394-02-19 23:06:01]
خروج سالانه ۳هزار میلیارد تومان با قاچاق ۹۹درصدی روسری‌ از چین و ترکیه

خروج سالانه ۳هزار میلیارد تومان با قاچاق ۹۹درصدی روسری‌ از چین و ترکیه

مدیر عامل صندوق کارآفرینی امید با بیان اینکه ۹۹ درصد از روسری در کشور از ترکیه و چین به صورت قاچاق وارد می‌شود گفت:حمایت ازصنایع کوچک عضو حیاتی اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی حمایت از کارگر ایرانی است.

به گزارش مازند اصناف، درباره اینکه طی یکساله اخیر چه تغییراتی در عملکرد موسسه ایجاد شده است گفت: صندوق کارآفرینی امید تا سال گذشته قبل از شروع کار ما، تمرکز اصلی اش بر وام‌های ازدواج و خود اشتغالی بود که بخش خانگی را نیز شامل می‌شد. یعنی هر کس برای خودش کسب و کار ایجاد  می کرد پس از تغییر دولت و روی کار آمدن  روحانی، رویکرد صندوق نیز تغییر یافت. ارایه تسهیلات طرح هایی که بازار محور باشند ملاک قرار گرفت.

 

 

 وی با اشاره به اینکه در هدف‌گذاری ما مقیاس نگاه کوچک با تولید انبوه است افزود: استراتژی ما در این زمینه حمایت مالی از تولید انبوه در قالب کسب و کارهای کوچک است. برای رونق کسب و کارهای کوچک از موارد مختلفی استفاده می‌کنیم. بر اساس قانون " پاراتو" یک سری ظرفیت های منطقه ای موجود را به 17 منطقه و استان واگذار و از این قانون برای مدل کسب و کار استفاده کردیم. جایی که 80 درصد کسب و کار آن منطقه در اختیار 20 درصد افراد است، ظرفیت توسعه دارد و مزیت رقابتی آن منطقه محسوب می‌شود.

 

 نوراله زاده اظهار کرد: مثل سفال لالجین که 20درصد مردم، 80 درصد کار سفال را در اختیار دارند و بقیه به امور دیگری مثل کشاورزی مشغول می‌باشند. یا فرش ساروق یا گروس قدیم که 20درصد مردم این مناطق 80 درصد فرش را تولید می‌کرند، این روند یعنی وجود مزیت در آن منطقه. ما باید برسی کنیم تا این کار را گسترش دهیم.

 

 

*99 درصد از روسری به صورت قاچاق وارد کشور می شود

 

 مدیر عامل صندوق کارآفرینی امید درباره اقدام در جهت توسعه پوشاک افزود: برای تولید پوشاک درسطح انبوه هدف گذاری کرده و با کارگروه لباس کشور تفاهم نامه امضا کردیم. مطمئن هستم سه سال بعد ما سهمی از بازار ترکیه در پوشاک را خواهیم گرفت.

 

 وی ادامه داد: مصرف سالانه روسری در ایران 150 تا 250 میلیون قطعه است که 99 درصد آن از ترکیه و چین به صورت قاچاق وارد می‌شود. اگر با قیمت متوسط 20 هزار تومان محاسبه کنیم، در آمد ناشی از فروش این تعداد روسری حداقل سه هزار میلیارد تومان در سال است.

 

نوراله زاده در پاسخ به اینکه تولید روسری در همین جا تأمین می شود گفت: با پنج نفر از افرادی که آمادگی خود را برای تولید اعلام کردند و تحصیل کرده رشته های هنر، نساجی و صنایع هم هستند، شروع به کار کردیم و قرار است اولین روسری برند ایران را با نام " سی دار" تولید کنیم. مردم باید فرهنگ خرید کالای داخلی را داشته باشند. تا بتوانیم حمایت ازصنایع کوچک عضو حیاتی اقتصاد مقاومتی است را به نتیجه برسانیم.

 

 مدیر عامل صندوق کارآفرینی امید افزود:این اتفاق در محیط های روستایی یزد می‌ افتد. حتی پارچه روسری هم خود روستایین می‌بافند. در راستای امضای این تفاهم نامه قرار است  افرادی را که ما شناسایی کردیم برای آموزش طراحی و برش کاری به ترکیه و ایتالیا اعزام شوند. در حال حاضر شلوار جین وسنگ شور در سه راستا سامان پیدا کرده است و 70 واحد در یکی از روستاهای کبودرآهنگ در حال تولید شلوار جین هستند.

 

 

 وی گفت: ما در پوشاک زنانه و لباس شب برند نداریم و در پی ایجاد چند برند داخلی در این حوزه هستیم و امید داریم حداقل طی چهار،پنج سال آینده بتوانیم 20 درصد از بازار پوشاک زنانه را در دست بگیریم. خوشبختانه تولید مانتو را خوب سروسامان دادیم. بنک دارهای میدان ونک و هفت تیر را جمع آوری کردیم و تولید مانتو رادر روستاها سامان دادیم. در یکی از روستاها به نام "ازندریان"400 واحد تولیدی مانتو را ساماندهی کردیم.

 

تسنیم

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا