اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 17518 مورخ:[1394-02-16 09:06:01]
کسب شیطانی که خیلی ها گرفتارش هستند!

کسب شیطانی که خیلی ها گرفتارش هستند!

امروز هم می بینیم که گاهی بعد از برخی فشارهای اقتصادی و تحریم و مشکلات ریز و درشت عده ای جا می زنند، برخی در زمین حریف بازی می کنند، گروهی به دروازه خودی گل می زنند...

به گزارش مازند اصناف، خداوند براى هر كارى، علّتى را مقرّر كرده است و هر يك از شكست و پيروزى دليلى دارند. اینطور نیست که گمان کنیم خدا نمی خواهد ما پیروز شویم یا می خواهد که در این ماجرا شکست بخوریم. برای مثال خداوند به مؤمنانی که از شکست در جنگ اُحد ناراحت بودند می فرماید که علت شكست شما در اُحد حرص بود. زیرا سست شده و ناهماهنگی كرديد و براى جمع آورى غنائم حرص ورزيديد.


در آیه ۱۶۶ سوره آل عمران می خوانیم:
«وَمَا أَصَابَكُمْ يَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعَانِ فَبِإِذْنِ اللّهِ وَلِيَعْلَمَ الْمُؤْمِنِينَ.»
«آنچه در روز برخورد آن دو گروه به شما رسيد ، به اذن خدا بود تا مؤمنان را بشناسد.»
                                                                                                                      *****


سه نکته:


* میدان آزمایش
این را همیشه به یاد داشته باشیم که:
۱- شكست ها و پيروزى ها، به اراده‏ و إذن خداوند محقّق مى شود كه همان سنت هاى اوست.
۲- حوادث تلخ وشيرين، ميدان آزمايش وشناسايى میزان صبر و توان و درجه بندی انسان هاست.


** امروز هم عده ای در مشکلات جا می زنند!
آيه مورد بحث، اين نكته را تذكر مى دهد كه هر مصيبتى (مانند مصيبت احد) كه پيش مى آيد علاوه بر اينكه بدون علت نيست وسيله آزمايشى است براى جدا شدن صفوف مجاهدان راستين از منافقان و افراد سست ايمان. این یک قانون و قاعده کلی در نظام آفرینش است. امروز هم می بینیم که گاهی بعد از برخی فشارهای اقتصادی و تحریم و مشکلات ریز و درشت عده ای جا می زنند، برخی در زمین حریف بازی می کنند، گروهی به دروازه خودی گل می زنند و در مقابل عده ای نیز با تلاش و کوشش مضاعف در پی مقاومت و غلبه بر مشکلات هستند.*** این کسب شیطانی است!
مهمترین نکته اینست که حبّ دنیا ما را غافل نکند. در همین جنگ احد دنیا طلبی و حرص مال و اموال باعث شکست شد. لقمان حکیم به پسرش فرمود: «پسر عزیزم! این نماز دَیْنِ پروردگار است که در عهده تو است، زود آن را انجام بده»، فرمود: «پسر من! اگر نماز اول وقت با دنیا مزاحمت کرد، آن کسب شیطانی است، ولش کن و ببین پروردگار با تو چه معامله ای می کند».

 

 

 

منبع: تراز

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا