اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 17253 مورخ:[1394-01-30 06:50:01]
 تغییر کاربری جاده در مازندران/لزوم راه‌اندازی بازارچه اقتصاد مقاومتی

تغییر کاربری جاده در مازندران/لزوم راه‌اندازی بازارچه اقتصاد مقاومتی

وجود مکانی به‎عنوان بازارچه اقتصاد مقاومتی برای فروش محصولات بومی و صنایع دستی هر شهر به اقتصاد شهر و فعال شدن تولیدکنندگان نقش بسزایی دارد.

به گزارش مازند اصناف، وجود واسطه‌ها به‌عنوان نافع اصلی چرخه عرضه و تقاضا، موجب می‌شود کشاورزان و تولیدکنندگان صنایع دستی بهره کافی از فروش محصولات خود نبرند و همین عامل یکی از علل گرایش این افراد به فروش در حاشیه جاده‌ها است.

جاده به‌عنوان یکی از ابداعات بشر برای تسهیل در عبور و مرور وسایل نقلیه و دسترسی به شهرها احداث می‌شود، با توجه به اینکه احتمال بروز نقص فنی در خودروها و خارج شدن وسایل نقلیه از کنترل راننده در هر لحظه اجتناب‌ناپذیر است، فروش اجناس و محصولات بومی در حاشیه جاده‌ها به صورت دست‌فروشی، جان فروشندگان و مسافران را به مخاطره می‌اندازد.

آنچه که مسلم است فروش محصولات تولیدی در حوزه کشاورزی و صنایع دستی و سوغاتی هر شهر نقش مهمی در پویا شدن اقتصاد و برند شدن محصولات خاص آن منطقه دارد و در کمتر نقاطی از کشور پهناور ایران دیده می‌شود که محصول تولیدی بومی یا سوغات مخصوص آن شهر نداشته باشد، اما متأسفانه وجود واسطه ها به‌عنوان نافع اصلی چرخه عرضه و تقاضا موجب می‌شود کشاورزان و تولیدکنندگان صنایع دستی بهره کافی از فروش محصولات خود نبرند و همین عامل یکی از علل گرایش این افراد به فروش در حاشیه جاده‌ها است.

«ح ـ الف» یکی از فروشندگان روسری و پارچه در حاشیه محور گلوگاه ـ بندرگز در گفت‌وگو با بلاغ گفت: من خودم یکی از تولیدکنندگان لباس و روسری ترکمنی بودم، این محصول به سبب طرح خاص مورد استقبال بسیاری از مسافران و گردشگران است، اما متأسفانه همین محصول از چین و هند با قیمت ارزان وارد می‌شود و به همین علت تولید این محصولات صرفه اقتصادی ندارد و تولیدکنندگان به فروش محصولات چینی و هندی در حاشیه جاده روی آورده‌اند.

وجود مکانی به‎عنوان بازارچه اقتصاد مقاومتی برای فروش محصولات بومی و صنایع دستی هر شهر به اقتصاد شهر و فعال شدن تولیدکنندگان نقش بسزایی دارد، برای مثال در فصل تابستان چندصد کیلو میوه انجیر به‌علت نگهداری نامناسب و اشباع شدن بازار منطقه، روی دست کشاورزان و باغداران این محصول در گلوگاه ماند، در صورتی که واسطه‌ها با خرید این میوه به قیمتی نازل از باغداران و فروش آن در شهرهای اطراف به ازای هرکیلو انجیر بیش از 5 هزار تومان، سود می‌برند.

در شرایط چنینی وجود بازارچه اقتصاد مقاومتی و فروش محصولات بومی بدون واسطه به مسافران، گردشگران و مصرف‌کنندگان امری ضروری برای پر رنگ شدن و اقتصادی شدن تولید دارد؛ امیدواریم در سال جدید مسئولان با اختصاص مکانی برای فروش محصولات بومی، تدبیری برای امید تولیدکنندگان به‌ویژه کشاورزان که نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند، اتخاذ کنند.

 

 

 

» برچسب ها : , بلاغ گزارش می‌دهد تغییر , کاربری , جاده , مازندران , لزوم , راه‌اندازی , بازارچه , اقتصاد مقاومتی , ففرش , صنایع دستی , بلاغ گزارش می‌دهد تغییر , کاربری , جاده , مازندران , لزوم , راه‌اندازی , بازارچه , اقتصاد مقاومتی , ففرش , صنایع دستیمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا