اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 16854 مورخ:[1393-12-21 16:19:01]
  390 نمایشگاه عرضه کالا در 200 شهر کشور برگزار شد
رییس اتاق اصناف ایران:

390 نمایشگاه عرضه کالا در 200 شهر کشور برگزار شد

رییس اتاق اصناف ایران گفت: در 200 شهر کشور 390 نمایشگاه را در سال 93 برگزار کردیم که رضایت مردم را بدنبال داشت.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از اصناف ایران، علی فاضلی که پیرامون کنترل بازار در ایام پایانی سال از شبکه خبر با مردم سخن می گفت، افزود: به دلیل حضور فعال سازمان های نظارتی بویژه بازرسان اصناف، نمایشگاه های امسال از نظر کمی و کیفی با سال های قبل بسیار متفاوت بود.

وی ادامه داد: 361 اتاق اصناف کشور عزم خود را جزم کردند تا به بهترین نحو کالاها با قیمت و کیفیت مناسب در اختیار مردم قرار بگیرد زیرا وضعیت بازار به گونه ای نیست که برای کالایی کمبود وجود داشته باشد.

وی گفت: مطابق نظر بازرسان اصناف امسال کالاها هم با کیفیت بهتر و هم با قیمت مناسبتری به مردم عرضه شد و مصرف کنندگان نیز به صورت نسبی رضایت بیشتری نسبت به سال های قبل داشتند.

وی افزود: بیش از 2 میلیون و 173 هزار واحد صنفی با پروانه و حدود 850 هزار واحد صنفی بدون پروانه در کشور فعالیت می کنند که کنترل و نظارت بر آنها سخت است اما با این وجود دستگاه های نظارتی توانستند بازار را به خوبی کنترل و از افزایش قیمت های غیرمنطقی جلوگیری کنند.

فاضلی ادامه داد: ما برای ایجاد تسهیلات بیشتر 2 کار را در برنامه گذاشتیم یکی برگزاری نمایشگاه های فصلی و دیگری فروش های فوق العاده از طریق واحدهای صنفی است که مطابق قانون انجام می شود.

فاضلی در بخش دیگری از سخنان خود در باره حراج های واقعی و غیرواقعی در بازار توضیح داد و اظهار کرد: بر اساس قانون ، بخش زیادی از کالاها از طریق فروش فوق العاده انجام می شود اما برخی واحدها بدون هماهنگی با اتحادیه مربوطه خود اقدام به حراج می کنند که حراج آنها واقعی نیست.

وی با بیان اینکه در تهران هم اکنون بیش از 3000 واحد صنفی فروش فوق العاده دارند، افزود: حراج یا فروش فوق العاده حتما با نظر و تایید اتحادیه مربوطه باشد که با مهر و نشان (آرم) در معرض دید عموم قرار گیرد تا آن را حراج واقعی قلمداد کرد.

وی درباره نظارت و کنترل بازار نیز گفت: در 11 ماه منتهی به پایان بهمن ماه امسال حدود 4 میلیون بازرسی از واحدهای صنفی انجام شد که بیشتر آنها مربوط به واحدهایی بود که اقلام مورد نیاز مردم را تامین می کردند.

وی افزود: از کل بازرسی های انجام شده 215 هزار مورد منجر به تشکیل پرونده شد و این به معنی این است که 5 درصد تخلفات ثبت شده داشتیم که اکثر آنها مربوط به واحدهای صنفی بدون پروانه است.

فاضلی اظهار کرد: یک میلیون و 850 هزار واحد صنفی توزیعی در سراسر کشور فعال هستند و اقلام مورد نیاز مردم را تامین می کنند.

وی گفت: قیمت گذاری غرفه در نمایشگاه ها به عهده اتاق های اصناف است و اکنون قیمت میانگین هر غرفه یک میلیون و 750 هزار تومان است. برای کنترل بازار عید امسال در تهران سه نمایشگاه برای تنظیم بازار داشتیم که در مدت 10 روز از 6 تا 15 اسفند برگزار شد.

وی افزود: نمایشگاه هایی که اکنون در سطح شهر فعالیت دارند، غیرقانونی هستند و برگزاری آنها ربطی به اتاق های اصناف ندارد. این نمایشگاه ها تحت نظارت دستگاه های نظارتی نیستند.

رییس اتاق اصناف ایران اظهار کرد: 8300 اتحادیه صنفی در کشور داریم و حدود 30 میلیون نفر از مردم کشور به طور مستقیم و غیرمستقیم وابسته به اصناف هستند.

فاضلی با بیان اینکه آموزش اولویت اول اتاق اصناف ایران است، افزود: نخستین گروه از دانشجویان نظام صنفی روز 19 اسفند ماه جاری فارغ التحصیل شدند.

 

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا