اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 16484 مورخ:[1393-11-20 08:54:01]
اسراف بیش از ۲۸۸۰ تن برنج در سال!

اسراف بیش از ۲۸۸۰ تن برنج در سال!

تا به حال با خود اندیشیده اید اگر مردم کشورمان روزی یک دانه برنج دور بریزند با جمعیت مثلاً ۸۰ میلیونی و فقط یک وعده در روز می شود ۸۰ میلیون دانه برنج...

به گزارش مازند اصناف و به نقل از تراز، در قرآن کریم بارها از اسراف و زیاده روی در مصرف با عناوین و مصادیق مختلف نام برده شده است. اسراف از ریشه سرف به معنای تجاوز از حد است. اصل، در نظام طبیعت بر میانه روی و تعادل است چه در اخلاقیات و چه در امور خارجی که مصرف هم یکی از مصادیق آن است.


اما از کجا بدانیم اسراف به چه اموری می گویند و اگر مصرف ما از چه میزانی بگذرد مشمول حکم تعدّی و تجاوز می شود؟
امیرمومنان علي (ع) در کلامی موجز و زیبا پاسخ این سؤالات را فرموده اند:
«کلُّ مازاد علي الاقتصاد اسراف»
«هر چه افزون بر ميانه روي باشد اسراف است» (مستدرک الوسائل، ج۲، ص ۶۴۵)


سه نکته:


* لباس تمیز در مکان کثیف!
امام کاظم (ع) در ضمن پاسخ به سؤال اسحاق بن عمار اسراف را چنين معنا کرده اند:
«اسراف آن است که لباس پاکيزه ات را در جاي کثيف بپوشی» (مکارم الاخلاق طبرسي، ص ۱۱۲)


 
** خط قرمز اسراف کجاست؟
از دو روایت فوق به خوبی مشخص می شود که اولاً حد و خط قرمز اسراف را هر کسی در رابطه با خود می تواند تعیین کند. چه بسا اموری برای برخی اسراف، و برای دیگری اسراف نباشد. دوم اینکه دقت در ریزه کاری هایی که شاید در نگاه نخست بی اهمیت به نظر برسند نیز مهم است و چه بسا همین امور وقتی جمع شوند به میزان زیادی جلوی زیاده روی های مصرف گرفته شود.


 
*** اسراف یک دانه برنج!
تا به حال با خود اندیشیده اید اگر مردم کشورمان روزی یک دانه برنج دور بریزند با جمعیت مثلاً ۸۰ میلیونی و فقط یک وعده در روز می شود ۸۰ میلیون دانه برنج. هر ده دانه حدوداً یک گرم و هر ده هزار دانه تقریباً یک کیلو می شود. پس به عبارتی ۸۰ میلیون دانه می شود معادت هشت هزار تن برنج در روز، ۲۴۰ تن در ماه و ۲۸۸۰ تن در سال!


بماند که در اغلب وعده های غذایی هر کدام از ما چندین دانه دور می ریزیم و برخی دو وعده برنج می خورند! ببینید یک اسراف به ظاهر کوچک چه خسارت عظیمی به بار می آورد!

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا