اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 15918 مورخ:[1393-10-03 19:46:01]
 سکه‌های غیربانکی؛ معضل جدی بازار سکه

سکه‌های غیربانکی؛ معضل جدی بازار سکه

وجود اجناس تقلبی در هر بازاری، باعث به وجود آمدن بی نظمی و سلب اطمینان خریداران آن بازار می‌شود. وجود سکه‌های تقلبی یکی از مشکلاتی است که بازار سکه ایران همیشه با آن مواجه بوده و هست، اما اخیرا زمزمه وجود ربع و نیم سکه‌های تقلبی، بیشتر از همیشه به گوش می‌رسد.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از صبحانه، از آنجا که اغلب سکه‌های تقلبی شباهت بسیار زیادی با سکه‌های بانکی دارند، تشخیص آن برای حرفه‌ای‌های بازار سکه نیز مشکل است و گاه حتی خود بازاریان در مورد بانکی بودن بسیاری از سکه‌ها با هم توافق نظر ندارند؛ همین امر باعث می‌شود که گاهی اوقات خود سکه‌فروشان دچار اشتباه شوند و سهوا سکه‌ای غیر‌بانکی را به جای سکه بانکی معامله کنند. سکه‌های تقلبی وارد شده به بازار انواع مختلفی دارند.دنیای اقتصاد نوشت: در برخی از آنها وزن و عیار طلای به کار رفته در دقیقا مانند سکه‌های بانکی است، با این تفاوت که ضرب بانک مرکزی نیست و از لحاظ قیمتی ارزان‌تر از سکه‌های بانکی معامله می‌شود، اما بعضی از این سکه‌های تقلبی از طلای عیار پایین‌تر ساخته شده‌اند. عیار طلای برخی از این سکه‌ها 17 یا حتی کمتر نیز می‌باشد در صورتی که عیار سکه‌های بانکی 6/21 است. مسوولان اتحادیه طلا و جواهر طی 2 سال گذشته اقدامات موثری در جلوگیری از این تخلفات انجام داده‌اند. الزام سکه فروشان به نصب تابلوهای اتحادیه که دارای کد و مشخصات آن مغازه باشد، همچنین چاپ هولوگرام و توزیع بین سکه فروشی‌های مجاز، ازجمله این اقدامات مفید است، البته در کنار تمامی این اقدامات، بازرسی‌های دوره‌ای این اتحادیه برای شناسایی سکه‌فروشان غیر‌مجاز و جلوگیری از فعالیت و تخلفات آنها، نکته‌ای است که به قدر کافی به آن توجه نشده است.در چنین شرایطی که تعداد سکه‌های تقلبی در بازار افزایش یافته، حضور گسترده بازرسان اتحادیه در بازار سکه و شناسایی عاملان توزیع این سکه‌های تقلبی، می‌تواند بیش از پیش موثر باشد.

 

افراد بسیاری که به هر دلیل اقدام به خرید سکه کرده‌اند، هنگام فروش این سکه‌ها دچار مشکل و متضرر شده‌اند. با توجه به اینکه نزدیک به دو سال است که فروش سکه توسط شعبه‌های بانک مرکزی متوقف شده، امکان خرید سکه از شعب بانک‌ها که مطمئن‌ترین جا برای خرید سکه است، میسر نمی‌باشد.

 

بنابراین توصیه می‌شود کسانی که قصد خرید سکه دارند، حتما از صرافی و سکه فروشی‌های مجاز که تابلوی مجوز اتحادیه طلا و جواهر دارند، خرید کنند. از آنجا که اغلب موارد بابت خرید و فروش سکه، فاکتور ارائه نمی‌شود، دقت به این نکته که پرس سکه حتما مربوط به آن مغازه و دارای هولوگرام اتحادیه باشد، می‌تواند در جلوگیری از خرید سکه‌های غیر‌بانکی بسیار موثر باشد.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا