اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 15559 مورخ:[1393-09-04 07:19:01]
دامداران دنبال افزایش ۱۱ درصدی قیمت لبنیات

دامداران دنبال افزایش ۱۱ درصدی قیمت لبنیات

معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه قیمت شیر خام همان ۱۴۴۰ تومان است، گفت: در مورد تعیین قیمت لبنیات یا اختصاص یارانه به تولیدکنندگان تصمیمی گرفته نشده و این مسئله در دست بررسی است.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از تراز، عبدالمهدی بخشنده در نشست خبری در پاسخ به سئوال خبرنگار، مبنی بر اینکه در جلسه مسئولان دولتی، دامداران و انجمن صنایع لبنی چه تصمیماتی در مورد اختصاص یارانه به دامداران یا افزایش قیمت لبنیات گرفته شده است؟ اظهار داشت: در این جلسه ۳ مورد قطعی شد و چند موضوع به کارگروه های مختلف واگذار شد تا آنها بررسی و پیگیری کنند.

معاون وزیر جهادکشاورزی افزود: طی این جلسه، قرار شد ۲۲۵ میلیارد تومان یارانه شیر به دامداران برای سه ماهه نخست امسال به حساب وزارت جهاد کشاورزی واریز شود، ضمن اینکه راجع به چگونگی پرداخت این مبلغ باید تصمیم گیری کنیم.

بخشنده با بیان اینکه در جلسه مذکور اختصاص ۱۵۰ میلیارد تومان برای یارانه شیر مدارس قطعی شد، گفت: این امر در مجموع نیازمند دریافت ۳۰۰ میلیارد تومان منابع است که ۱۵۰ میلیارد تومان آن تامین شده و مابقی نیز طی روزهای آینده پرداخت می شود.

بخشنده با تاکید بر اینکه از نظر دولت قیمت شیر خام همان ۱۴۴۰ تومانی است که قبلا در ستاد تنظیم بازار تصویب شده بود، اضافه کرد: کارخانجات صنایع لبنی هم اکنون شیر خام را به این قیمت نمی‌خرند و معتقدند برای تنوع این امر یا باید اجازه افزایش ۱۱ درصدی قیمت محصولات لبنی به آنها داده شود یا اینکه دولت مابه التفاوت آن را پرداخت کند.

وی افزود: در مورد چگونگی تعیین قیمت یا اختصاص یارانه به این مساله تصمیم گیری می شود.

در ادامه این پرسش و پاسخ بخشنده در پاسخ به سئوال خبرنگاری در مورد بدهی های وزارت جهادکشاورزی به کشاورزان گفت: طی سال جاری ما ۶ میلیون و ۷۰۶ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری کردیم و این خرید رو به اتمام است.

معاون وزیر جهادکشاورزی تولید گندم طی سال جاری را حدود ۱۰.۵ میلیون تن اعلام کرد و افزود: کشاورزان بخشی از تولید را برای خودمصرفی و بذر سال آینده نزد خود نگه داشته اند و بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن گندم نیز مستقیما توسط کارخانجات ماکارونی سازی از آنان خریداری شده است.

وی با بیان اینکه خرید تضمینی گندم در سال ۹۳ بیش از ۷ هزار میلیارد تومان منابع مالی نیاز داشت، اظهار داشت: پرداخت مطالبات بسیار مطلوب بود و در برخی استان‌ها طی ۴۸ ساعت این کار انجام شد، ضمن اینکه در حال حاضر ما هیچ بدهی ای به گندمکاران نداریم.

بخشنده با اشاره به خرید کلزا از کشاورزان و پرداخت به موقع مطالبات آنان، افزود: هم اکنون در حال خرید ذرت هستیم و تاکنون نزدیک به ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تن از این محصول را خریداری کرده‌ایم. در پرداخت پول این محصول به کشاورزان مقداری قصور داشتیم، چراکه منابع مالی به موقع تامین نشد اما قسمت اعظم مطالبات پرداخت شده و بدهی ما در این زمینه کم است.

معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه دولت برای خرید ذرت، برنج و نخود از کشاورزان پرداخت هزار میلیارد تومان به وزارت جهادکشاورزی را تضمین داده بود، گفت: این مبلغ در موعد مقرر پرداخت نشد و چند روز پیش ۳۰۰ میلیارد تومان آن واریز شد، همچنین قرار است ۳۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز طی چند روز آینده به حساب وزارت جهادکشاورزی واریز شود؛ به همین دلیل بود که پرداخت مطالبات این کشاورزان به تعویق افتاد.

بخشنده ادامه داد: چون این منابع در اختیار وزارت جهادکشاورزی نیست و باید از جای دیگری تامین شود، مقداری تاخیر در پرداخت مطالبات به وجود می آید.

معاون وزیر جهادکشاورزی در پاسخ به سئوال دیگری در مورد واردات گوشت قرمز گفت: امسال حدود ۵۳ هزار تن گوشت قرمز وارد کشور شده که عمده ثبت سفارش آن طی سال گذشته انجام شده بود.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون بازار گوشت قرمز اشباع است و کمبودی در این زمینه وجود ندارد، اظهار داشت: شرایطی ایجاد شده بود که دام روی دست تولیدکنندگان مانده بود و به همین جهت وزیر جهادکشاورزی با صادرات دام سبک و همچنین دام سنگین (عمدتا گوساله) موافقت کرد، ضمن اینکه تاکنون بیش از ۵۰۰ هزار دام سبک به کشورهای همسایه صادر شده است.

» برچسب ها : , قیمت لبنیات * شیر خام * دامداران * یارانه شیر , قیمت لبنیات * شیر خام * دامداران * یارانه شیرمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا