اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 15299 مورخ:[1393-08-16 14:25:01]
نه فقر و تنگدستی و نه ثروت زیاد
توصیه های اقتصادی امام سجاد (ع) در صحیفه سجادیه

نه فقر و تنگدستی و نه ثروت زیاد

شاید ما از روی صداقت در حال نداری و تنگدستی این سخنان را بگوییم و واقعاً هم قصدمان اینطور باشد ولی نمی دانند ممکن است ثروت افکارشان را عوض کند و بر اثر امتحان مالی سقوط کنند.

به گزارش مازند اصناف  و به نقل از تراز،همیشه این سوال در ذهن خیلی ها بوده که با توجه به این همه سفارش ائمه به زهد و دوری از دنیا آیا درخواست کردن و کمک مالی خواستن از دیگران خوب است یا خیر؟


بهترین پاسخ به این سوال را حضرت زین العابدین (ع) در کتاب ارزشمند صحیفه سجادیه داده اند. حضرت در دعای بیستم صحیفه از فقر و تنگ دستی به خداوند پناه می برد:


«أَعُوذُ بِکَ مِنْ ضَنْکِ الْمَعاشِ؛ خدایا! به تو پناه می برم از زندگی سخت.»
«وَ لا تَجْعَلْ عَیشی کَدًّا کَدّاً؛ و زندگی ام را سخت و دشوار قرار مده.»
«وَلا أَفْتَقِرَنَّ وَ مِنْ عِنْدِکَ وُسْعِی؛ و بی چیز و نیازمند نگردم که گشایش (زندگی ) من از تو است.»
«وَ لا تَبْتَذِلْ جاهِی بِالْإِقْتارِ فَأَسْتَرْزِقَ أَهْلَ رِزْقِکَ؛ و ارجمندی ام را به تنگ دستی خوار مگردان؛ آن سان که از روزی خورانت روزی بخواهم.»
 

سه نکته:

* البته امام در طرف مقابل و در کنار دعا برای گشایش در رزق و زندگی به خطرات بزرگ ثروت در دعای ۳۶ کتاب صحیفه اشاره می نمایند:
«أَلَّلهُمَّ ارْزُقْنِی مِنْ فَضْلِکَ مالاً طَیباً کَثِیراً فَاضِلاً لایطْغِینِی وَ تِجارَةً نامِیةً مُبارَکَةً لاتُلْهِینِی؛ خدایا! از فضلت به من مال پاک و زیاد تمام نشدنی روزی کن که مرا به طغیان وا ندارد و تجارت پرسود و پربرکتی عطا کن که مرا به سرگرم شدن به دنیا وا ندارد.»
پس باید مراقب این دو خطر بزرگ (طغیان بر اثر ثروت و سرگرم شدن به دنیا) باشیم.** توصیه دیگر امام این است که روزی فراوان و گشایش در رزق داشته باشیم ولی ثروت زیاد نه! زیرا ثروت زیاد آثاری دارد که اجتناب ناپذیر است. در دعای سی ام صحیفه چنین می فرماید:
«وَ لا تَفْتِنِّی بِالسَّعَةِ وَ امْنَحْنِی حُسْنَ الدَّعَة ِ وَ لا تَجْعَلْ عَیشِی کَّداً کَدّاً؛ به وسعت مال آزمایشم مکن و از آسایش در زندگی برخوردارم کن و معیشتم را دشوار مکن.»*** ممکن است کسی بگوید چرا ثروت زیاد نه!؟ من اگر ثروتمند شوم چنین و چنان می کنم، دستگیری می کنم، مدرسه می سازم و... بله شاید ما از روی صداقت در حال نداری و تنگدستی این سخنان را بگوییم و واقعاً هم قصدمان اینطور باشد ولی نمی دانند ممکن است ثروت افکارشان را عوض کند و بر اثر امتحان مالی سقوط کنند. تاریخ هم این بیان امام را تایید نموده است و چه بسا کسانی مانند قارون که بعد از ثروتمندی به کلی عوض شدند و همه قول و قرارهایشان از یادشان رفت!

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا