اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 1525 مورخ:[1391-08-17 20:23:01]
 اندازه گیری امیر کبیر در زمان حال خیانت است / آقای رئیس دانشگاه بهتر است کمی هم تاریخ بخواند
انتقاد حسین اسلامی به جریان هجمه به امیرکبیر در دانشگاه های آزاد

اندازه گیری امیر کبیر در زمان حال خیانت است / آقای رئیس دانشگاه بهتر است کمی هم تاریخ بخواند

مسئول پژوهشکده ساری شناسی گفت: انسان ها در ظرف زمان خود اندازه گیری شوند، هجوم به شخصیت امیر کبیر منصفانه نیست.

 

به گزارش نجبا حسین اسلامی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار بلاغ با اعلام اینکه افراد کوچک برای خود نمایی به شخصیت های برجسته و بزرگ اهانت و جسارت می کنند، اظهار داشت: این رفتار به نوعی فرار از واقعیت حقارت افراد مینیاتوری است.

وی ادامه داد: درس، عنوان، مدرک تحصیلی، شغل و مقام دلیل بر داشتن دانش  و بالاتر از آن، فرهنگ نیست.

این  پژوهشگر تاریخ با اشاره به اینکه امیر کبیر هم مانند افراد با لیاقت و فداکار که لیاقت دیکته نوشتن دارند به میدان آمد و قطعا افرادی که دیکته می نویسند اشتباه هم دارند، تصریح کرد: مهم ورود به عرصه خدمت و فداکاری است.

*نگاه نقادانه به تصویر ناصر الدین شاه در ظروف تزئینی

اسلامی با بیان اینکه در خبری از رئیس دانشگاه قائم شهر آمده است که" امیر کبیر عامل انحراف به عمل آمده در دانشگاه های ما است" خواستم در جواب ایشان عرض کنم، که این استاد دانشگاه لطف کنند به مراکزی که هنوز قوری، استکان و نعلبکی و حتی قلیان ها با عکس ناصر الدین شاه تولید می کنند واین ظروف زینت بخش ویترین های برخی از سفارتخانه های ایران است نگاه ناقدانه داشته باشند.

وی افزود: امیر کبیر اگر مسجد ساخت وآدم های نادان و مغول وار، اسب و الاغ در مسجد بستند گناه امیر کبیر چیست.

مسئول پژوهشکده ساری شناسی خاطر نشان کرد: امیر کبیر در افتتاح دارالفنون زنده نبود، این شخصیت برجسته تاریخی فقط دو سال صدر اعظم ناصر الدین شاه بود.

وی متذکر شد: ناصر الدین شاه عوام فریب بود و امیر کبیر چهره ای مذهبی داشت.

*امیر کبیر با اعزام دانشجو به اروپا فرصت تجزیه و تحلیل نداشت

اسلامی با بیان اینکه اگر امیرکبیر دانشجو به اروپا فرستاد فرصت تجزیه و تحلیل و اصلاح کار خود را در فرصتی کوتاه نداشت، بیان کرد:  او نمی دانست این دانشجو در بازگشت چه تحفه ای  به همراه خواهد آورد.

وی ادامه داد: از اینکه نخستین گروه دانشجویان اعزامی ما به اروپا بیشتر از خاندان شاهزاده ها  و اشراف بودند که در مواجه با تجدد غرب وحشت کردند و چون اعتماد به نفس نداشتند با دست خالی به کشور بازگشتند و ابتذال رابرای ما به سوغات آوردند شکی نیست.

اسلامی متذکر شد: این همه میوه تلخ را امیر کبیر عمدا نخواست داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه امیرکبیر فرصت بازنگری در کار خودش را پیدا نکرد، تصریح کرد: البته امیر کبیر مثل هر انسان اهل درد نقاط قوت و ضعفی هم داشت.

*چشم بسته و ناشیانه به امیر کبیر هجوم بردن منصفانه نیست

این پژوهشگر تاریخ  یادآور شد: چشم بسته و شعارگونه و ناشیانه به امیر کبیر هجوم آوردن منصفانه نیست، آقای رئیس دانشگاه بهتر است تاریخ را هم قدری مطالعه بفرمایند.

وی با بیان اینکه  دوره قاجار که عملا سلسله ای اشغالگر، غیر منطقی و احساساتی بود، گفت: عباس میرزا در سن 16 سالگی فرمانده کل ارتش ایران در جنگ با امپراطور روسیه شد و نیز با قهرمان دانستن ناصر الدین شاه، عکس این شاه را که فقط 50 سال ایران را بر باد داد را زینت بخش ویترین خود نمودن دردی را دوا نمی کند.

اسلامی ادامه داد: در حالی که امیر کبیر نه آنقدر قهرمان تاریخ ایران است که شب تا صبح مداحی او را بکنیم و نه ضد قهرمان است که بر وی هجوم آوریم.

وی افزود: امیر کبیر یک ایرانی اهل درد، باشعور و خدمتگذار بود.

مسئول پژوهشکده ساری شناسی با بیان اینکه قائم مقام را هم که  استاد و مربی امیر کبیر بودند را در اندازه او نمی بینم، بیان داشت:  در میان تاریکی و سنگ ولاخ ها کوره راهی برای مردم بازکردن خدمت است شایان که قاجار چه تاریکی وحشتناکی برای ایران سایه اندخته بود.

وی افزود: در این ظلمات دوره قاجار اگر کسی شمعی به دست گرفت تا راهی پیدا کند ما باید قدردان این شخصیت باشیم، باید یادبگیریم که قدردان زحمات مردان بزرگ باشیم.

*تاریخ ایران را به راحتی لگدمال نشود

اسلامی ابراز داشت: تاریخ را آنچنان لگد مال نکنیم که کسی جرات و جسارت به میدان آمدن را نداشته باشد، اگر امروز به امیر کبیر ها جسارت کنیم دیگر چه روزنه امیدی برای ما می ماند تا به میدان بیائیم.

این محقق با بیان اینکه در جریان دفاع مقدس ده ها هزار قهرمانی واقعی ظهور یافتند دلیل نمی شود که در میان ستاره ها به تک ستاره های شب های تاریک تاریخ ایران بتازیم، ابراز داشت: امیر کبیر ها تک ستاره هایی بودند که بعد از سقوط صفویه در آسمان تاریک تاریخ ایران لحظاتی درخشیدند.

*اندازه گیری امیر کبیر در زمان حال خیانت است

وی متذکر شد: انسان ها در ظرف زمان خودش باید اندازه گیری شوند اگر امیر کبیر در زمان حال مقایسه شود، خیانت است، اگر خودمان را با زمان امیر کبیر مقایسه کنیم، باز هم تحجر است.

اسلامی با بیان اینکه غرب زدگی، شرق زدگی و نیز عرب زدگی ما در مقاطع مختلف تاریخ ایران محصول شرایط زمان خودش است، گفت:  باید واکاوی شود تا اشتباه گذشتگان تکرار نشود، امیر کبیر در تاریخ ایران جایگاه خودش را دارد، او هرگز علمانه و عامدانه یک قدم در کم فروشی برای ایران و ایرانی برنداشت.

وی افزود: از اینکه نخستین گروه از دانشجویان اعزامی  ما به اروپا به اصطلاح بی پیر به خرابات رفتن بود، و باید با معلم ومربی و نیز از نظر اعتقادات دینی و فرهنگ ایرانی اسلامی واکسینه می شدند تردیدی نیست، و ما نتوانستیم از این حرکت محصول مناسب و دلخواه داشته باشیم.

*درس نیاموخته در کلاس جامعه پس دادن خیانت است

این پژوهشگر تاریخی با بیان اینکه تمام کم کاری های متوجه امیر کبیر نمی شود، اظهارداشت: زحمات امیر کبیر و بزرگان تاریخ را باید پاسداشت، اگر با احساسات صفویه را با تکه چوبی برانیم اوج بی انصافی است.

اسلامی مطالعه در تاریخ را برای همه ضروری دانست و اذعان داشت: درس نیاموخته در کلاس جامعه پس دادن خیانت است.

گفتنی است مدتی است که در بعضی از واحد های دانشگاه آزاد اسلامی مازندران برخی از اساتید تاریخ، جریان سیاسی علیه امیر کبیر و اقدامات وی و برخی از چهره های سیاسی تاریخ معاصر ایران اسلامی به راه انداختند.

 

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا