اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 15224 مورخ:[1393-08-10 15:26:01]
بازار بخاری داغ شد+ قیمت‌ها

بازار بخاری داغ شد+ قیمت‌ها

اگرچه سیستم‌های حرارت مرکزی در ساختمان‌های مسکونی در حال گسترش است اما بخاری‌ همچنان یکی از رایج‌ترین روش‌های گرم کردن خانه است و بازار خود را حفظ کرده است.

 گزارش مازند اصناف: از تراز به نقل از ایسنا، در کشور ما به دلیل وجود منابع ارزان و قابل دسترس گاز طبیعی، گاز اصلی‌ترین سوخت مصرفی مردم در فصل‌های سرد سال است. برای همین هم بخاری‌های گازسوز اصلی‌ترین ابزار گرماساز ایرانی‌ها هستند.

 

با توجه به سرد شدن تدریجی هوا ضرورت راه‌اندازی و نصب وسایل گرمایشی گازسوز من جمله بخاری مورد توجه بوده و در این خصوص نیاز است قبل از استفاده از این وسایل، نکاتی را مورد توجه قرار داد که بسیار اهمیت دارد.

 

استفاده از بخاری‌های گازی تبعات منفی هم دارد که می توان به حوادث تلخی که هر سال در فصل سرما به خاطر رعایت نکردن ایمنی وسایل گازسوز اتفاق می‌افتد اشاره کرد که سال گذشته این حوادث رشد چشمگیری داشتند. با توجه به اینکه بخشی از این حوادث به دلیلی استاندارد نبودن کالا رخ می‌دهد باید برای جلوگیری از این حوادث ناگوار و استفاده بهتر از انرژی، هنگام خرید بخاری گازی به نکات ایمنی و استانداردها توجه شود.

 

داشتن سیستم ایمنی ترموکوپل برای بخاری‌های گازی اجباری است

داشتن سیستم ایمنی ترموکوپل که در صورت خاموش شدن بخاری، جریان گاز را به طور اتوماتیک قطع می‌کند برای تمام بخاری‌های گازی اجباری است. همچنین باید از فروشگاه‌های معتبر خرید کرد و از اعتبار برند بخاری و استاندارد بودن آن اطمینان حاصل کرد.

 

وسایل گازسوز نیز همانند سایر وسایل مشابه جهت روشن شدن و سوختن مناسب نیاز به هوا دارند و تنها راه ارتباطی آنها با بیرون از طریق دودکش است. هر ساله براثر سهل‌انگاری، اتفاقات و حوادث ناگواری در زمینه گازگرفتگی که معمولا ناشی از فقدان دودکش مناسب برای وسایل گازسوز به خصوص بخاری و آبگرمکن و عدم تهویه کافی درفضای اتاق است، رخ می‌دهد که بسیار دردناک است.

 

اما هر وسیله گازسوز باید دارای یک دودکش استاندارد و مجزا و مجهز به کلاهک باشند و همواره محل اتصال دودکش به وسایل گازسوز مورد بازرسی قرار گیرد و از محکم بودن آنها اطمینان حاصل شود. مسدود شدن دودکش سبب سوخت ناقص و ایجاد گازهای خطرناک و مسموم کننده شده و برگشت چنین گازهایی به داخل فضای اتاق باعث گاز گرفتگی می‌شود و موجبات مرگ افراد را فراهم می‌آورد.

 

اندازه بخاری را چگونه انتخاب کنیم؟

برخی معتقدند یکی از فاکتورهای انتخاب بخاری، در نظر گرفتن متراژ محیط خانه یا فضایی است که قرار است با بخاری گرم شود. برای اینکه بفهمیم عددی که به عنوان میزان تولید حرارت روی بخاری نصب شده برای منزل مان مناسب است می‌توان این عدد را (که واحدش کالری است) بر عدد ۲۴ تقسیم و سپس متراژ خانه را در عدد سه ضرب کرد. حاصل ضرب این دو عدد باید با حاصل تقسیم اولی برابر یا نزدیک به آن باشد.

 

بخاری‌های گازی انواع متنوعی دارند که از جمله آنها بخاری دیواری و بخاری‌های زمینی هستند. انواع دیواری بخاری‌های گازی اغلب نسبت به انواع زمینی آنها جای کمتر می‌گیرند و گرمای کمتری هم تولید می‌کنند. ضمن اینکه این بخاری‌ها به دیوار نصب می‌شوند و با تمام شدن فصل سرما، بازکردن و جابجایی آنها تا زمستان بعدی و نصب دوباره آنها کمی ‌دردسر ایجاد می‌کند. در حالی که بخاری معمولی را می‌توان در پایان زمستان به راحتی جمع کرد تا فضای اضافی در خانه اشغال نکند.

 

نکاتی درباره بخاری‌های بدون دودکش

اما نوعی از بخاری ‌ها بدون دودکش هستند که مصرف عمری بالایی ندارند. چراکه اولا نمی توانند به تنهایی و بدون استفاده از وسیله کمکی فضای زیادی را گرم کنند. ثانیا برای استفاده در منازل و فضاهای بسته مانند اتاق خواب یا حمام مناسب نیستند و احتمالا باعث بروز حادثه می شوند. این بخاری ها بیشتر برای فضاهایی که به طور مستمر هوا در آنها جریان دارد، مانند مغازه ها مناسب هستند لذا نمی توان گفت نصب دستگاه هشداردهنده اکسیژن در این بخاری ها، کمکی به ارتقای استاندارد بخاری گازی در کشور است.

 

همچنین رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران نسبت به استفاده از بخاری‌های بدون دودکش هشدار داده و گفت: استفاده از این بخاری‌ها در فضای بسته و شب‌ها خطرات جانی زیادی به دنبال دارد.

 

محمد طحان‌پور در این باره به ایسنا اظهار کرد: در رابطه با وسایل گرمایشی بیشترین مصرف را در بخاری‌های گازی داریم و بخاری نفتی فقط در مناطق دور افتاده مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین با توجه به مصرف بالای برق، از بخاری برقی کمتر استفاده می‌شود.

 

وی با بیان این‌که در زمینه بخاری گازی عرضه بیش از تقاضاست و واردات نداریم، گفت: البته صادراتی نیز در زمینه بخاری گازی به کشورهای گرجستان، ارمنستان، عراق، افغانستان و دیگر کشورها انجام می‌شود. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ کارخانه سازنده بخاری گازی در کشور داریم؛ بخاری‌های بدون دودکش معمولا در دفاتر و مکان‌هایی استفاده می شوند که محل گذر هواست ولی در بعضی مواقع شاهدیم که از این نوع بخاری‌ها در اتاق خواب نیز استفاده می‌شود که مرگ‌های خاموشی در پی دارد.

 

استاندارد نبودن برخی کالاهای خارجی

همچنین رییس اتحادیه فروشندگان لوازم شوفاژ و تهویه مطبوع‌ نسبت به استاندارد نبودن برخی کالاهای وارداتی در این بخش و بالا بودن قیمت آن به صرف خارجی بودن هشدار داد.

 

به گفته معتمد در حال حاضر کالا در این صنف به وفور و با قیمت مناسب در بازار وجود دارد و می‌توان گفت عرضه شوفاژ و پکیج بیش از تقاضای آن است، یکی از مشکلاتی که با آن مواجه هستیم این است که برخی از وارد‌کنندگان، کالاهایی را وارد می‌کنند که استاندارد نبوده و خدمات پس از فروش ندارد و همین موضوع مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

 

وی به خریداران هشدار داد که حتما شوفاژ و پکیج را از مراکز معتبر و دارای مجوز بخرند چون برخی واردات در این صنف کیفیت لازم را ندارد. برخی محصولات در این صنف فقط با استفاده از برند خارج به قیمت بالاتری به فروش می‌رسند و این در حالی است که بسیاری از آنها خدمات پس از فروش نداشته و در زمانی که به مشکل برمی‌خورند نمی‌توان برای تعمیرات از طریق نمایندگی اقدام کرد.

 

در این میان عنوان قیمت انواع بخاری خالی از لطف نیست که طبق بررسی میدانی خبرنگار ایسنا، قیمت انواع بخاری در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف بدین شرح است:

 

ردیف نوع محصول مدل مشخصات درب کارخانه (بدون عوارض)ریال درب کارخانه (با عوارض ۸۰ درصد عوارض)ریال عمده فروشی (با ۸۰ درصد عوارض)ریال مصرف کننده (با ۸۰ درصد عوارض)ریال
۱ بخاری گازسوز MN۶ تمام لعاب با شیشه سکوریت برنزی، سفید، سیلک شده دوچاپ ۱۸۹۷۰۰۰ ۲۰۴۸۷۶۰ ۲۱۱۰۲۲۳ ۲۲۵۳۶۳۶
۲ بخاری گازسوز MN۹-A تمام لعاب با شیشه سکوریت برنزی ، سفید، سیلک شده دوچاپ ۲۰۸۹۰۰۰ ۲۲۵۶۱۲۰ ۲۳۲۳۸۰۴ ۲۴۸۱۷۳۲
۳ بخاری گازسوز AB۱۰ تمام لعاب با شیشه سکوریت سفید سیلک شده ۲۱۳۲۰۰۰ ۲۳۰۲۵۶۰ ۲۳۷۱۶۳۷ ۲۵۳۲۸۱۶
۴ بخاری گازسوز با شیشه رفلکس AB۱۵-R تمام لعاب شیشه سکوریت رفلکس ۲۵۹۵۰۰۰ ۲۸۰۲۶۰۰ ۲۸۸۶۶۷۸ ۳۰۸۲۸۶۰
۵ بخاری گازسوز طرح سرامیکی CE۱۴ تمام لعاب با شیشه سکوریت برنزی سیلک شده ۲۵۳۰۰۰۰ ۲۷۳۲۴۰۰ ۲۸۱۴۳۴۲ ۳۰۰۵۶۴۰
۶ بخاری گازسوز KN۱۶ تمام لعاب با شیشه سکوریت برنزی ، سفید، سیلیک شده دوچاپ ۲۵۵۶۰۰۰ ۲۷۶۰۴۸۰ ۲۸۴۳۲۹۴ ۳۰۳۶۵۲۸
۷ بخاری گازسوز AF۱۸ تمام لعاب با شیشه سکوریت رفلکس ۲۸۰۶۰۰۰ ۳۰۳۰۴۸۰ ۳۱۲۱۳۹۴ ۳۳۳۳۵۲۸
۸ بخاری گازسوزجدید MB۲۰ تمام لعاب با شیشه سکوریت رفلکس ۲۸۰۶۰۰۰ ۳۰۳۰۴۸۰ ۳۱۲۱۳۹۴ ۳۳۳۳۵۲۸
۹ بخاری گازسوز طرح شومینه MC۲۲ رنگ نقره‌ای چشکی، شیشه اروپایی/ژاپنی مقام در برابر شوک حرارتی تا ۷۵۰ درجه سانتیگراد همراه با هیزم سرامیکی هشت تکه ۲۸۴۰۰۰۰ ۳۰۶۷۲۰۰ ۳۱۵۹۲۱۶ ۳۳۷۳۹۲۰
۱۰ بخاری گازسوز طرح شومینه MC۲۴ رنگ مسی، شیشه اروپایی/ژاپنی مقام در برابر شوک حرارتی تا ۷۵۰ درجه سانتیگراد همراه با هیزم سرامیکی هشت تکه ۲۹۰۴۰۰۰ ۳۱۳۶۳۲۰ ۳۲۳۰۴۱۰ ۳۴۴۹۹۵۲
۱۱ بخاری گازسوز طرح شومینه MC۲۵ رنگ مشکی کروکودیلی، شیشه اروپایی/ژاپنی مقام در برابر شوک حرارتی تا ۷۵۰ درجه سانتیگراد همراه با هیزم سرامیکی هشت تکه ۳۲۷۳۰۰۰ ۳۵۳۴۸۴۰ ۳۶۴۰۸۸۵ ۳۸۸۸۳۲۴
۱۲ بخاری گازسوز طرح شومینه MC۲۶ رنگ نقره‌ای چشکی، شیشه اروپایی/ژاپنی مقام در برابر شوک حرارتی تا ۷۵۰ درجه سانتیگراد همراه با هیزم سرامیکی هشت تکه ۴۰۶۲۰۰۰ ۴۳۸۶۹۶۰ ۴۵۱۸۵۶۹ ۴۸۲۵۶۵۶
۱۳ بخاری گازسوز طرح شومینه MC۲۸ رنگ مسی چشکی، شیشه اروپایی/ژاپنی مقام در برابر شوک حرارتی تا ۷۵۰ درجه سانتیگراد همراه با هیزم سرامیکی هشت تکه ۴۱۲۴۰۰۰ ۴۴۵۳۹۲۰ ۴۵۸۷۵۳۸ ۴۸۸۹۳۱۲
۱۴ بخاری گازسوز طرح شومینه MC۳۰ رنگ مشکی کروکودیلی، شیشه اروپایی/ژاپنی مقام در برابر شوک حرارتی تا ۷۵۰ درجه سانتیگراد همراه با هیزم سرامیکی هشت تکه ۴۶۱۹۰۰۰ ۴۹۸۸۵۲۰ ۵۱۳۸۱۷۶ ۵۴۸۷۳۷۲
۱۵ بخاری گازسوز طرح شومینه جدید قوسی MC۱۰۰ رنگ قهوه‌ای پوست ماری، شیشه شات آلمان با قوس ۱۸۰ درجه مقاومت در برابر شوک حرارتی تا ۸۰۰ درجه، دو شعله طرح جدید، هیزم سرامیکی هفت تکه مخصوص ۸۲۴۴۰۰۰ ۸۹۰۳۵۲۰ ۹۱۷۰۶۲۶ ۹۷۹۲۸۷۲
۱۶ بخاری گازسوز طرح شومینه جدید قوسی MC۱۱۰ رنگ مشکی پوست ماری، شیشه شات آلمان با قوس ۱۸۰ درجه مقاومت در برابر شوک حرارتی تا ۸۰۰ درجه، دو شعله طرح جدید، هیزم سرامیکی هفت تکه مخصوص  

 


» برچسب ها : , بازار , بخاری , داغ , شد , قیمت‌ها , بازار , بخاری , داغ , شد , قیمت‌هامطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا