اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 15194 مورخ:[1393-08-08 07:47:01]
آمار خودروسازان از رشد فروش 40 درصدی خبر مي‌دهد

آمار خودروسازان از رشد فروش 40 درصدی خبر مي‌دهد

بازار خودرو همزمان با شروع ماه محرم، به رسم هر سال با كاهش معاملات همراه شده است؛ این در حالی است که به گفته برخی مسوولان فروش در شرکت‌های خودروساز، فروش خودرو در نمایندگی‌ها با رشد 37 تا 40 درصدي همراه شده است.

به گزارش مازند اصنافو به نقل از کار پرس، به گفته فعالان بازار اگرچه کاهش خرید و فروش خودرو در اين برهه از سال اتفاقي قابل پيش‌بيني است، اما بازار خودرو در حالي وارد اين دوره شده است كه اتفاقات هفته گذشته نشانه‌هايي از رونق معاملات در اين بازار به همراه داشت. بر اين اساس بازار خودرو طي اين هفته از رونقي نسبي كه در هفته گذشته تجربه كرده بود، اندكي فاصله گرفت تا به اين ترتيب قيمت‌ها همچنان با ثبات و در برخي خودروها با كاهش اندك همراه باشند.به گفته فعالان بازار، اگرچه معاملات روند كندي به خود گرفته‌اند اما قيمت‌ها با كاهش چنداني همراه نشده‌اند زيرا قيمت‌ها هم‌اكنون در كف قرار دارند و كاهش بيش از اين به معناي زيان فروشندگان خودرو خواهد بود. آن‌طور كه از بازار شنيده مي‌شود، فروشندگان خودرو پاي قيمت‌هاي فعلي ايستاده‌اند و حاضر به کاهش آن نيستند؛ اما با اين وجود برخي محصولات داخلي با كاهش قيمت اندكي همراه بوده‌اند.اما بازار خودرو در اين هفته در حالي با افت معاملات همراه بوده است كه معاون بازاريابي و فروش يكي از خودروسازان بزرگ كشور، فروش كارخانه‌اي خودروسازان را طي اين هفته خوب ارزيابي مي‌كند. او در گفت‌وگو با «دنياي‌اقتصاد» در رابطه با تغييرات فروش خودروسازان در كارخانه مي‌گويد: آمار فروش نشان مي‌دهد كه اين هفته يكي از خودروسازان بين 37 تا 40 درصد رشد فروش داشته است كه اين به معناي بهبود فروش خودروسازان در كارخانه است.با كنار هم گذاشتن گفته‌هاي اين مدير و اتفاقاتي كه بازار را به‌نوعي از معاملات دور كرده است، مي‌توان به اين نتيجه رسيد كه اگرچه آغاز ماه محرم دليلي بر كاهش معاملات خودرو بوده است، اما همين كاهش معاملات و كاهش فاصله قيمت‌ها در كارخانه و بازار نيز به‌نوعي سبب مراجعه مشتريان به كارخانه براي خريد خودرو شده است.اين مديربازاريابي و فروش اما در كنار اشاره به اين نكته كه رشد فروش در كارخانه نشان‌دهنده حركت مردم به سمت خريد از كارخانه است، مي‌گويد: يكي از دلايلي كه باعث رشد خريد از كارخانه شده است، جو حاصل از مذاكرات هسته‌اي است؛ زيرا اين پيش‌بيني وجود دارد كه اگر توافقات با نتايج خوبي همراه نباشد، بار ديگر توليد خودرو با كاهش همراه خواهد شد، در چنين فضايي با توجه به ثبات قيمت و همچنين كم شدن فاصله قيمت‌ها در كارخانه و بازار مشتريان ترجيح مي‌دهند خريد خود از كارخانه را ادامه دهند.نكته بعدي از نگاه اين مدير فروش اين است كه با توجه به نزديك شدن به انتهاي سال، اين تصور در ميان مشتريان وجود دارد كه به دنبال افزايش تقاضا در بازار، قيمت‌ها نيز رشد خواهند كرد؛ بنابراين بهتر است تا زمانيكه بازار در دوره آرامش به سر مي‌برد، خريد خود را از كارخانه انجام دهند.يكه‌تازي تندر در بازاري آرام


هرچند بازار خودرو اين روزها را آرام سپري مي‌كند، اما تندر 90 از اين قاعده مستثني است و براي تعيين قيمت روال خود را دارد. آن‌طور كه شنيده مي‌شود توليد اين خودرو به دليل كمبود برخي قطعات مانند جعبه دنده به كندي پيش مي‌رود.مدير بازاريابي و فروش ايران‌خودرو نيز در رابطه با توليد تندر 90 اتومات و دستي به «دنياي اقتصاد» مي‌گويد: در حال حاضر توليد مدل دنده اتومات اين خودرو متوقف است و توليد مدل دستي نيز به كندي در حال انجام است. به گفته عبدالله بابايي ايران‌خودرو هم‌اكنون با تعهدي 2 هزار دستگاهي براي تندر همراه است.


اين خودرو پر طرفدار در بازار، اين روزها در مدل اتومات خود 53 ميليون تومان قيمت دارد كه نشان‌دهنده اختلاف قيمت 7 ميليون توماني اين خودرو در كارخانه و بازار است.مدل E2 اين خودرو كه در پارس‌خودرو توليد مي‌شود 42 ميليون و 500 هزار تومان قيمت دارد و تندر ايران‌خودرو نيز 42 ميليون تومان قيمت‌گذاري مي‌شود. ديگر مدل تندر، يعني پارس‌تندر هم كه در واقع فيس ليفتي از اين خودرو است 42 ميليون تومان قيمت دارد.اما از تندرها كه اين روزها يكه‌تازان بازار هستند بگذريم، به ديگر خانواده فرانسوي بازار يعني پژو مي‌رسيم. پژو 206 تيپ 5 طي اين هفته با 100 هزار تومان كاهش قيمت به 36ميليون و 600 هزار تومان رسيد و ديگر مدل آن يعني V8 نيز روي قيمت 37 ميليون و 100هزار تومان ثابت باقي مانده است.


پژو 405 بنزيني نيز در بازار اين هفته بين 29 تا 30 ميليون تومان قيمت داشته است. ديگر مدل 405 كه اس.ال.ايكس خوانده مي‌شود اين هفته 500 هزار تومان كاهش قيمت داشته است تا به قيمت 31 ميليون و 500 هزار تومان برسد. پژو پارس سال بنزيني نيز قيمتي برابر با 35 ميليون تومان دارد كه نشان‌دهنده رشدي 100 هزار توماني نسبت به هفته گذشته است. اين خودرو در مدل 2 ايربگ با قيمت 38 ميليون تومان قابل معامله است. پژو پارس ال.ايكس با موتور TU5 نيز در بازار افتي 500 هزار توماني را تجربه كرده است تا به 42 ميليون تومان برسد.اما نگاهي به قيمت خانواده سمند نشان مي‌دهد كه مدل ال.ايكس اين خانواده كه در هفته گذشته با كاهش قيمت همراه بوده است، اين هفته رشدي 100 هزار توماني داشته و به 29 ميليون و 900 هزار تومان رسيده است. ديگر مدل سمند؛ يعني سورن اي.ال.ايكس كه به خودرويي بدفروش در ميان فعالان بازار مشهور است، طي اين هفته قيمتي برابر با 36ميليون تومان داشته است. رانا كه عضو جوان خانواده سمند به شمار مي‌رود، اين روزها 500 هزار تومان زير قيمت كارخانه در بازار قابل معامله است، آن‌طور كه فعالان بازار مي‌گويند قيمت اين خودرو در بازار برابر با 32ميليون و 500 هزار تومان است.اما پرايدها در بازاري كه فعالان آن را آرام توصيف مي‌كنند تا حدودي ثبات قيمت خود را حفظ كرده‌اند. پرايد 111 طي هفته جاري نسبت به قبل تغييري نداشته و روي 20 ميليون و 500 هزار تومان باقي مانده است. مدل 131 اين خودرو نيز همچنان روي 20ميليون و 500 هزار تومان است در حالي‌كه مدل 132 آن با 300 هزار تومان كاهش قيمت به 19 ميليون و 700 هزار تومان رسيده است.تيبا هم خودرويي است كه 100 هزار تومان كاهش قيمت داشته و هم‌اكنون با قيمت 24 ميليون و 100 هزار تومان معامله مي‌شود؛ اين در حالي است كه تيبا 2 كه مدل‌هاچ‌بك اين خودرو است هم‌اكنون در بازار قيمتي برابر با 27 ميليون و 200 هزار تومان دارد كه نشان از اختلاف قيمت 300 هزار توماني اين خودرو در كارخانه و بازار دارد.


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا