اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 15053 مورخ:[1393-08-02 09:44:01]
قیمت خودرو در هفته ای که گذشت + قیمت روز

قیمت خودرو در هفته ای که گذشت + قیمت روز

رونق بازار در هفته گذشته در حالي است كه شماره‌گذاري خودروهاي داخلي كه به علت نداشتن كپسول آتش‌نشاني از سوي پليس متوقف شده بود، از شنبه گذشته آغاز شده است.

به گزارش  مازند اصناف به نقل از ایران جیب - شماره‌گذاري خودروهاي داخلي در پي مصوبه دولت مبني‌بر دادن مهلت به خودروسازان براي اجراي استاندارد نصب كپسول آتش‌نشاني در حالي آغاز شده است كه شماره‌گذاري وانت‌باردو همچنان از سوي پليس انجام نمي‌شود. عبدالله بابايي، مديربازاريابي و فروش گروه صنعتي ايران‌خودرو در این زمینه با اشاره به توقف شماره‌گذاري وانت مي‌گويد: اين خودرو تا پايان سال مجوز توليد دارد و از نظر استاندارد نيز مشكلي ندارد، اما متاسفانه شماره‌گذاري آن بدون اينكه دليل مشخصي براي آن وجود داشته باشد از سوي پليس انجام نمي‌شود.  اما رونق معاملات در شرايطي در حال بازگشت به بازار خودرو است كه مشتريان بازار در نيمه ابتدايي امسال، در انتظار كاهش قيمت خودرو در پي اعتراض برخي نمايندگان مجلس، خريد را به تعويق انداختند. بر اين اساس كارشناسان عقيده دارند حجم زيادي از تقاضا براي خريد خودرو از ابتداي امسال انباشته شده است كه به تدريج خود را در نيمه دوم سال نشان خواهد داد. رونق نسبي معاملات در بازار خودرو، اما در حالي است كه بسياري از مشترياني كه قصد خريد خودرو دارند، از ابتداي امسال و با اعلام قيمت‌هاي جديد از سوي شوراي رقابت، قدرت خريد خود را از دست داده‌اند و قادر به خريد خودرو نيستند. به عقيده كارشناسان چنانچه خودروسازان برنامه‌اي براي فعال كردن اين بخش از مشتريان بازار داشته باشند، بازار خودرو بيش از پيش شاهد رونق خواهد بود. اما اتفاقاتي كه در حال حاضر در بازار خودرو جريان دارند، حامل پيام‌هايي از بهبود نسبي معاملات در اين بازار هستند. فعالان بازار عقيده دارند مشتريان در حال طي كردن مسيري متفاوت از قبل هستند، به اين معنا كه مشتريان با ورود به نيمه دوم سال و با اشراف به اين موضوع كه قيمت خودرو بيش از سه درصدي كه خودروسازان آن را كاهش دادند، تغييري نخواهد داشت، بار ديگر وارد بازار شده‌اند. 


يك فعال بازار خودرو به «دنياي اقتصاد» مي‌گويد: به‌نظر مي‌رسد مشتريان حالا مي‌دانند كه نه تنها قيمت‌ها كاهش نخواهد يافت؛ بلكه با توجه به اينكه 5 ماه بيشتر به پايان سال نمانده است احتمال افزايش قيمت نيز وجود دارد؛ بنابراين انتظار را رها كرده‌اند و با توجه به ثبات نسبي قيمت‌ها در بازار و همچنين كم شدن فاصله قيمت كارخانه و بازار، براي خريد وارد بازار شده‌اند. اين فعال بازار در ادامه مي‌گويد: از سويي نمايشگاهداران نيز براي خروج هرچه سريع‌تر از ركود در معاملات، به‌دنبال سود کمتری هستند. به اين ترتيب بازار خودرو در پاييز امسال رسم و رسوم گذشته را رها كرده و در حالي كه هميشه در اوايل تيرماه و اواخر سال در اوج معاملات بود، تابستان امسال را آرام سپري كرد و در عوض شاهد رونق در نيمه ابتدايي امسال است. در حال حاضر قيمت‌ها در بازار ثباتي نسبي دارند و جز دو خودرو كه همچنان فاصله قيمتي خود با كارخانه را حفظ كرده‌اند، باقي محصولات خودروسازان در بازار فاصله‌اي منطقي با قيمت‌هايشان در كارخانه دارند.


 اين دو خودرو تندر-90 و پژوپارس ال.ايكس با موتور TU5 هستند كه فاصله قيمت اولي با بازار در مدل اتومات خود چيزي حدود 7 ميليون تومان است و دومي نيز در كارخانه و بازار نزديك به 5 ميليون و 500 هزار تومان اختلاف قيمت دارد. در حال حاضر قيمت ساير خودروهاي داخلي در بازار يا همطراز با كارخانه است يا نهايتا به 2 تا 3 ميليون تومان مي‌رسد اين در حالي است كه پيش از اين شكاف قيمت‌ها در كارخانه و بازار بسيار بيش از اين اعداد و ارقام بود.  بازار در مسير معاملات 


اما نگاهي به قيمت خودروهاي داخلي نشان مي‌دهد كه آنها با نوسان قيمتي چشمگيري همراه نبوده‌اند و در برخي موارد كاهش هم يافته‌اند. به اين ترتيب پژو 206 تيپ 5 طي اين هفته كاهش قيمتي 100 هزار توماني را نسبت به هفته گذشته تجربه كرد و به 36 ميليون و 600 هزار تومان رسيد. مدل V8 اين خودرو نيز با 200 هزار تومان كاهش هم‌اكنون 37 ميليون تومان محاسبه مي‌شود. اما تندر-90 به عنوان خودرويي كه اين روزها توليد آن با تيراژ بالايي در جريان نيست و با توجه به اتمام قرارداد توليد آن با خودروسازان داخلي زمزمه‌هاي توقف توليد آن نيز وجود دارد، همچنان فاصله قيمتي خود را با بازار حفظ كرده است.  تندر-90 در مدل E1 خود قيمتي برابر با 36 ميليون تومان در بازار دارد و مدل E2‌ آن نيز در اين هفته با قيمت 40 ميليون و 200 هزار تومان معامله مي‌شود، قيمت اين خودرو در كارخانه برابر با 36 ميليون و 151 هزار تومان است. مدل اتومات اين خودرو نيز در بازار قيمتي برابر با 49 ميليون تومان دارد درحاليكه قيمت كارخانه‌ای آن حدود 44 ميليون تومان است.  اما نگاهي به قيمت خانواده پژو پارس نشان مي‌دهد كه پارس دوگانه‌سوز جدید در بازار اين هفته 40 ميليون تومان بوده است. پارس سال بنزيني نيز در هفته جاري با 34 ميليون و 400 هزار تومان معامله مي‌شده است.  پارس ال.ايكس با موتور TU5 نيز در بازار اين هفته قيمتي برابر با 42 ميليون تومان داشته است اين در حالي است كه ارزش اين خودرو در كارخانه حدود 37 ميليون تومان است. اما پژو 405 بنزيني جدید نيز در اين هفته بدون تغيير بوده و روي 29 ميليون و 400 هزار تومان باقي مانده است و مدل دوگانه‌سوز آن نيز 31ميليون و 400 هزار تومان تا 31.7 ميليون تومان است. 

 

سمند ال.ايكس نيز خودرويي است كه در بازار اين هفته با اندكي كاهش قيمت همراه بوده است. اين خودرو با 500 هزار تومان كاهش قيمت طي هفته جاري به به 29 ميليون و 800 هزار تومان رسيد. مدل پايه‌گازسوز اين خودرو نيز با قيمت 31.8 ميليون تومان در بازار قابل معامله است. رانا اما محصولي است كه با رشد قيمت به 32 ميليون و 400 هزار تومان رسيد. 

 

هم اکنون سوزوکی ویتارا تیپ 8 در بازار 141 میلیون تومان خرید و فروش میشود .

آن طور كه از بازار پرايدها خبر مي‌رسد، اين خانواده هفته جاري را بدون تغيير سپري كرده‌اند. به اين ترتيب سايپا 111 همچنان روي 20 ميليون و 200 هزار تومان باقي مانده است و مدل 131 آن نيز 19 ميليون و 300 هزار تومان است. تيبا نيز اين هفته روي 24 ميليون تومان بوده است.

 رشد قیمت خارجی‌ها

برخلاف بازار داخلي‌ها كه این هفته با ثباتي نسبي همراه بوده است، بازار وارداتي‌ها با افت‌وخيز چشمگيري همراه بوده است. در مورد خودروهای خارجی می‌توان به افزایش 25 میلیون تومانی قیمت پرادو 2 اشاره کرد که قیمت این خودرو را در بازار به 270 میلیون تومان رسانده است.

کرولا نیز با افزایش قیمت 4 میلیون تومانی، هم‌اکنون به قیمت 135 میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود. در مقابل، اسپورتیج 2015 کاهش قیمت یک میلیون تومانی را تجربه کرده و با قیمت 158 میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود.طی روزهای گذشته، قیمت مزدا 3 نیز با افزایش 7 میلیون تومانی به 134 میلیون تومان در بازار رسیده است. در مورد آزرا گرانجور نیز باید به رشد 5 میلیون تومانی قیمت این خودرو اشاره کرد که معامله آن را با 241 میلیون تومان امكان‌پذير شناخته است.

 

قیمت سانتافه نیز با کاهش 4 میلیون تومانی به 203 میلیون تومان رسیده و در مورد سوناتا 2015 هم باید به کاهش قیمت 1 میلیون تومانی این خودرو و عرضه آن به قیمت 166 میلیون تومان اشاره کنیم.


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا