اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 1481 مورخ:[1391-08-13 19:09:01]
اصل ولایت فقیه ریشه انقلاب اسلامی است
پیام غدیر حکومت اسلامی

اصل ولایت فقیه ریشه انقلاب اسلامی است

اسلام بنیانگذار حکومتی است که در آن نه شیوه استبداد حاکم است که آراء و تمایلات نفسانی یک تن را بر سراسر جامعه تحمیل کند و نه شیوه مشروطه که متکی بر قوانینی باشد که گروهی از افراد جامعه برای تمامی آن وضع کنند.

به گزارش نجبا و به نقل از بلاغ-ابراهیم علوی/ بی تردید یکی از مهمترین واقعه ای که در تعیین مسیر آینده اسلام نقش مهمی در تاریخ مسلمین داشته غدیر است،واقعه ای که طی آن پیامبر اعظم (ص) مهمترین ماموریت خود را به انجام رساندند. ماموریتی که انجام آن مساوی بود با تبلیغ تمام رسالت و کوتاهی آن به منزله از بین رفتن زحمات چندین ساله پیامبر(ص) و بی نتیجه ماندن فداکاریهای مسلمانان در صدر اسلام محسوب می شد.

با دور نمایی از غدیر می توان اهمیت این موضوع را به وضوح تبیین و روشن نمود.غدیر یکی از اعیاد مهم و بزرگ شیعیان اسلام است که در ان مباحث اصولی و سرنوشت ساز در تاریخ اسلام یعنی مسئله امامت و خلافت در آن ریشه دارد .

گرچه امامت و جانشینی امام علی (ع) از سوی پیامبر (ص) به طور مکرر در فرصتهای گوناگون بیان شده بود ولی در این همایش عظیم و بی نظیر مسلمانان در روز 18 ذی الحجه سال دهم هجرت در سرزمین غدیر به صورت رسمی اعلام گردید.

مسئله امامت و ولایت از نظر شیعیان صرفا یک واقعه تاریخی نیست بلکه یکی از پایه های اساسی دین اسلام بوده و سرنوشت دنیا و آخرت نه تنها مسلمانان بلکه تمام بشریت به آن بستگی دارد .اعتقاد به حکومت معصوم منصوب از طرف خدا در وافع اعتقاد به یک مدل حکومتی است که در مبنا و اهداف با سایر نظامها و مکاتب حاکم بر جهان تفاوت ماهوی و اساسی دارد .قوانین حکومت معصوم ساخته افکار بشر نیست بلکه قوانینی است که از سوی خداوند متعال برای سعادت بشر پیش بینی شده است.

آنچه در کشور ما که کانون محبان  اهل بیت علیهم السلام است  بانام جمهوری اسلامی شکل گرفت الهامی بود که امام خمینی از "سنت نبوی"، "حکومت علوی"،" فقه جعفری" و "انتظار مهدوی" گرفته است.

گرچه سیره و کلام همه معصومین علیهم السلام در شکل گیری اندیشه حکومتی حضرت امام نقش داشت ولی انچه از کلام و سیره حکومتی و عدالت گستری و حق مداری حضرت علی (ع) در نظر امام جای داشت و در سخنان گهربارش انعکاس می یافت، سهمی بیشتر داشت.

فلذا جوهره سیاسی و بعد حکومتی دین اسلام ،حکومتی که پیامبر(ص) پس ازهجرت در مدینه تشکیل داد و ولایتی که برای تداوم خط رسالت پیش بینی شده بود و حضرت علی (ع) در زمان مقتضی عهده دار آن شد و حکومت را به دوش گرفت تا دین خدا را با آن تکیه برقدرت اجرایی در جامعه پیاده کند گویا ترین سند و شاهد این ادعا است.

بعداز عمر کوتاه حکومت علی(ع) اصل غدیر و رهبری امت اسلامی انگونه که پیامبر(ص) و قران فرموده ،مورد هجمه قرار گرفت و جهان اسلام از داشتن حکومت الهی محروم ماند.

در همین زمان امام خمینی (ره) با ژرف نگری خاص به تدریس حکومت اسلامی پرداخته و منصب ولایت فقیه را که د رامتداد فلسفه امامت جای دارد عنوان کرد و این اصل را که از اصول به فروع تنزل کرده بود را به جایگاه خود باز گرداند.که پس از انقلاب اسلامی تئوری ولایت فقیه در جامعه به صورت فراگیر در جهان مطرح شد.

امام خمینی (ره) با الهام از بینش قرانی و پیام غدیر حکومت اسلامی را اینگونه بیان می کنند:اسلام بنیانگذار حکومتی است که در ان نه شیوه استبداد حاکم است که آراء و تمایلات نفسانی یک تن را بر سراسر جامعه تحمیل کند و نه شیوه مشروطه و جمهوری که متکی بر قوانینی باشد که گروهی از افراد جامعه برای تمامی آن وضع کنند .بلکه حکومت اسلامی نظامی است ملهم و منبعث از وحی الهی که درتمامی زمینه ها از قانون الهی مدد میگیریدو هیچ یک از زمامداران و سرپرستان امور جامعه را استبداد رای نیست .

احکام اسلامی اعم از قوانین اقتصادی و سیاسی و حقوقی تا روز قیامت باقی و لازم الاجرا است . هیچ یک از احکام الهی نسخ شده و از بین نرفته است .این بقا و دوام همیشگی احکام ،نطامی را ایجاب می کند که اعتبار وسیادت این احکام را تضمین کرده ، عهده داره اجرای آنها شود چه اجرای احکام الهی جز از رهگذر برپایی حکومت اسلامی امکان پذیر نیست .

در غیر اینصورت جامعه مسلما به سوی هرج و مرج رفته اختلال و بی نظمی بر همه امور آن مستولی خواهد شد.علاوه بر آن حفظ مرزهای کشور اسلامی از هجوم بیگانگان و جلوگیری از تسلط تجاوزگران بر آن عقلا و شرعا واجب است . تحقق این امر جز با تشکیل حکومت اسلامی میسر نیست و بین زمان حضور و غیبت امام فرقی نمی کند.

با ظهور انقلاب اسلامی و کشور ایران اسلامی ایران ، اسلام توانسته است قدرت و توانایی شگفت خود را در انطباق با مقتضیات زمان نشان دهد و دشمنانی که مجهز به انواع  سلاح های علمی و صنعتی هستند و تمام وجودشان پر از غضب و کینه است ،وادار به عقب نشینی نماید و اجازه ندهد که بتوانند اسلام را تخطئه کرده و در مقابل سیاست های متضاد و چندگانه حکام غربی در مسائل جهانی بویژه مقابله با اسلام و مسلمین با تمامی ادعاهای تمدن غربی شکست دهند.و کانون  توجه نهضت های آزادیبخش  قرار گرفته که به اعتراف اندیشمندان، قرن بیست یکم میلادی را قرن اسلام می دانند .و این هنوز از طلیعه سحر است و ان شاء الله صبح دولتش که دمید جهان و جهانیان را بیش از پیش به اسلام شیفته خواهد ساخت.


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا