اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 14482 مورخ:[1393-06-22 12:45:01]
  شتاب طلا به سوی نخستین سقوط 3 ماهه

شتاب طلا به سوی نخستین سقوط 3 ماهه

بهای معاملات آتی طلا در بازار جهانی با کاهش تقاضا برای این فلز به عنوان پناهگاه مطمئن در برابر تورم، به پایین‌ترین سطح در هشت ماه گذشته رسید.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از ایران جیب،بهای طلا 6.8 درصد از ژوئن کاهش یافته و به سوی نخستین کاهش سه ماهه در سال جاری میلادی پیش می‌رود. حتی اگر تحریم‌های آمریکا علیه روسیه و حضور نظامی این کشور در عراق علیه گروه تروریستی داعش گسترش پیدا کند، علاقه سرمایه گذاران به طلا با دلیل احیای اقتصاد آمریکا تجدید نمی‌شود. دورنمای مثبت از رشد اقتصادی سریع‌تر احتمال افزایش زودتر از موعد نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا را تقویت کرده است.نرخ‌های بهره بالاتر طلا را سرمایه گذاری با جذابیت کمتر می‌سازد زیرا نگهداری این فلز که بازدهی ندارد در برابر دارایی‌های دارای بازده در زمان تحکیم سیاست پولی پرهزینه است.به گفته تحلیلگران گروه بازرگانی لانگ لیف، طلا جذابیت یک دارایی قابل سرمایه گذاری را از دست داده است زیرا بازار در انتظار فضای تورمی نیست و صعود دلار و بازارهای سهام سرمایه جهانی را جذاب کرده و تمام این عوامل در برابر تنش‌های ژئوپلیتیکی وزن بیشتری برای تاثیرگذاری در بازار طلا داشته اند.


هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر در بازار نیویورک روز جمعه 0.6 درصد کاهش یافت و به 1231 دلار رسید. در معاملات دیروز - جمعه - بهای طلا تا 1228 دلار نیز رسید که پایین‌ترین قیمت از 10 ژانویه بود.این فلز گران‌بها در یک هفته گذشته 2.6 درصد کاهش یافت در حالیکه هفته پیش از آن نیز با 1.4 درصد کاهش روبرو شده بود.قیمت طلا در 17 مارس به رکورد 1392 دلار رسیده بود اما از آن زمان با تحکیم روند احیای اقتصاد آمریکا و صعود دلار که تقاضا برای این فلز گران‌بها را محدود کرده، 11 درصد کاهش یافته است.طلا سال گذشته با اعلام آغاز تعدیل برنامه خرید ماهانه اوراق قرضه 28 درصد نزول کرد که بزرگترین سقوط در بیش از سه دهه گذشته بود. بانک مرکزی آمریکا میزان خرید ماهانه اوراق قرضه را تا 30 ژوییه به 25 میلیارد دلار کاهش داد که ششمین دور کاهش 10 میلیاردی از نوامبر گذشته به این سو بوده است.


تحلیلگران بانک گولدمن ساکس پیش بینی کرده‌اند با بهبود اقتصاد آمریکا، قیمت هر اونس طلا به 1050 دلار تا پایان امسال خواهد رسید.آمار اقتصادی که روز گذشته منتشر شد نشان داد خرده فروشی آمریکا در اوت با سریع‌ترین روند در چهار ماه گذشته صعود کرده است در حالیکه شاخص رضایت مصرف کنندگان آمریکایی در سپتامبر بالاتر از انتظار اقتصاددانان رشد کرد.تقویت انتظارات نسبت به افزایش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا موجب شد شاخص دلار بلومبرگ به بالاترین سطح از ژوییه سال 2013 صعود کند. معامله گران طلا پیش بینی می‌کنند بانک مرکزی آمریکا که از سال 2008 نرخ‌های بهره را نزدیک صفر نگه داشته است تا ژوییه سال 2015 اقدام به افزایش نرخهای بهره خواهد کرد.در بازار دیگر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل در دسامبر کمتر از 0.1 درصد افزایش یافت و به 18.606 دلار رسید در حالیکه بهای هر اونس پلاتین برای تحویل در اکتبر در بازار بورس کالای نیویورک کمتر از 0.1 درصد کاهش یافت و به 1307 دلار رسید. بهای هر اونس پالادیم برای تحویل در دسامبر با 0.3 درصد افزایش، 836 دلار معامله شد.


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا