اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 14458 مورخ:[1393-06-21 17:51:01]
 چرا طرح آخوندی به درد بازار مسکن ایران نمی خورد؟/ آینده بازار مسکن در صورت اجرای طرح صندوق پس انداز
یادداشتی از دکتر عبدالمجید شیخی؛

چرا طرح آخوندی به درد بازار مسکن ایران نمی خورد؟/ آینده بازار مسکن در صورت اجرای طرح صندوق پس انداز

دولت یازدهم به بهانه وابستگي کامل طرح مسکن مهر به منابع بانک و نقش آن در رشد پايه پولي و نقدينگي در کشور مسکن مهر را تعطیل نمود و تنها خود را مکلف به تکمیل پروژه های ناتمام این طرح نموده است.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از تراز؛دکتر عبدالمجید شیخی؛ عضو هیئت علمی ،کارشناس اقتصادی، استاد دانشگاه


اخیراً دولت پیشنهاد تاسیس صندوق پس‌انداز مسکن با هدف تجمیع پس اندازهای مردم  و سپس اعطای وام خرید مسکن پس از طی یک دوره معینی ارائه داده است و طبق اظهارات معاون محترم بانک مرکزی يکي از نگراني‌هاي بانک مرکزي در اين خصوص، آن است که در صورت عدم پيش‌بيني منابع لازم جهت تامين کسري اين صندوق‌ها، اين طرح نيز همانند طرح مسکن مهر در مرحله اجرا با چالش کمبود منابع جهت پاسخگويي به تعهدات ايجاد شده مواجه گردد و در نهايت به استقراض بانک‌ها از منابع بانک مرکزي و فشارهاي تورمي بيانجامد . اما از آن بدتر دغدغه نامشخص بودن منابع مالی تامین کننده آن است .در نامه مشترک وزارت راه و شهرسازي و بانک مرکزي که به رئيس جمهورمحترم تقديم گرديد درخواست شده تا کسري منابع اين صندوق‌ها از طريق منابع عموم تدارک و پيش‌بيني شود که نگرانی دیگری است. امری که با وجود خسّت منابع درآمدی دولت فعلاً به نظر محال می آید.


دولت یازدهم به بهانه وابستگي کامل طرح مسکن مهر به منابع بانک و نقش آن در رشد پايه پولي و نقدينگي در کشور مسکن مهر را تعطیل نمود و تنها خود را مکلف به تکمیل پروژه های ناتمام این طرح نموده است. این در حالی است که هیچ گزارش علمی راجع به سهم این رشد پایه پولی در تورم منتشر نشده تا معلوم شود کدام عامل چه تاثیری در افزایش سطح عمومی قیمت ها دارد. بنابراین این ادعا همچنان مبهم است. با دقت در تفاوت فاحش طرحی مانند مسکن مهر با طرح تشکیل صندوق پس انداز مسکن  خواننده را بیشتر به تناقض مشهود در مدیریت سردرگم دولت در بازار مسکن رهنمون می سازد.در طرح مسکن مهر بخشی از پول  متعلق به مردم و بخشی نیز وام بانکی بود و مستقیماً به بدنه تولید تزریق می شد. با تزریق این پول بیش از ۱۵۰ حلقه صنعتی و شغلی تحریک و رونق می گرفتند.به همین دلیل است که طبق اعتراف خود دولت در بسته خروج از رکود مسکن می تواند پیشقراول رشد و خروج از رکود قرار گیرد. طرح مسکن مهر طرف عرضه را تحریک و لذا بازای پولی که به بازار تزریق شده کالا تولید شده است و پر واضح است که اینگونه تزریقی ولو باعث رشد پایه پولی شود نه تنها تاثیر منفی در تورم ندارد بلکه تاثیر مثبت خواهد داشت.در عوض در پیشنهاد جدید صندوق پس انداز مسکن همانند قبل پول تزریق شده نیز مرکب از سهم مردم و دولت خواهد بود. ولی وام و تسهیلات اعطایی برای خرید تزریق می شود و طرف تقاضا را تحریک می کند.

 

واین تزریق محرک تقاضا اثر تورمی خواهد داشت. حتی اگر با فرض محال سبب تحریک طرف عرضه شود با یک وچند حلقه واسطه که آن هم واسطه های دلالی هستند،خواهد بودلذا ملاحظه می شود که طرح صندوق پس انداز مسکن است که نه تنها بازار مسکن یعنی طرف عرضه را از رکود خارج نمی کند بلکه با تحریک بخش دلالی مسکن سبب گرانی و افزایش نرخ تورم در مسکن نیز می شود.گویا اینان همچون یله کردن دیگر بازارها چون بازار خودرو،برنج و شکستن دروازه های حراست از تولید داخلی یعنی ترویج مناطق آزاد نگران حال دلالان هستند.

 

و یا شاید معنی خروج از رکود به زعم ایشان خروج بازارهای ثانویه مسکن باشد که در عمل با تعطیل بازار اولیه مسکن (در طرح مسکن مهر) و رونق بازار ثانویه دلالی مسکن (در طرح تاسیس صندوق پس انداز مسکن) دنبال می کنند؟ آیا دولت فرق بین بازار های اولیه و ثانویه را بلد نیست یا همچنان همانند اعطای امتیازات فراوان در لوایحی چون «لایحه رفع موانع تولیدرقابت پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور» همچنان دنبال اعطای رانت به دلالان صادر کننده است بدون اینکه سهمی به تولید کننده واقعی برسد.؟ ظاهراً این غفلت فراگیر است که ما باید دنبال تقویت تولید کننده واقعی باشیم نه واسطه ها خواه صادر کننده باشند ویا هر نقش دیگری؟ اینان از هر سوراخی که باشند سود های باد آورده چند صد درصدی خود را غصب می کنند.مثلاً در بازار فرش سهم درآمد محرومینی که قالی می بافند (با احتساب زمان معطلی سرمایه در دو قشر تولیدی و دلال) نسبت به سودی که صادر کننده می برد ۱به ۱۰۰ نیز کمتر است.در بازاربورس و فرابورس نیز اگر افزایش و رونق دربازار اولیه اغماض شود ساختار بازار ثانویه جز بازی با پول و گرداب پولی و سفته بازی و دلالی چیز دیگری مشاهده نمی شود.بازی با مشتقات پول اکنون بلای جان اقتصاد ربوی سرمایه داری غرب شده چطور ما از خواب غفلت بیدار نمی شویم؟ باز باید از این عقلای قوم پرسید که اصولاً چه نوع تزریقی در حجم نقدینگی و پایه پولی تورم زا است؟آیا قبل از بهانه جویی برای تعطیلی طرحی که روزنه امیدی برای تامین مسکن محرومین بودو می توانست پس از تامین نان گندم برای اقشار مستضعف، دومین افتخار جمهوری اسلامی باشد اندیشیده اید؟

 

آنهم برای کالایی که بزرگترین هزینه زندگی را به خود اختصاص داده و بزرگترین مانع ازدواج جوانان و عامل اصلی تاخیر ازدواج و بالارفتن سن و مسبب پیری جمعیت شده است.زیرا انسان ولو با دستفروشی مانند شهید بزرگوار رجایی می توانددر ابتدای زندگی نان بخور نمیری دربیاورد ولی چگونه بتواند با درآمد کمتر از ۷۰۰ هزارتومان و مخارج بیش از دو برابر آن منهای مسکن بتواند مثلاً ۳۰۰ میلیون تومان پول برای خرید مسکن مهیا کند؟ متاسفانه باید اذعان داشت که با وجود سردرگمی های یکسال گذشته عملاً جواب «نه» خود را از قبل گرفته ایم. در جواب باید خودمان بگوییم و امید است شنونده صادقی باشد که بشنود که: آن نوع از نشتِ نقدینه تورم زاست و بلکه ابزارتورم است که:
- پولی که متناظر با تولید در داخل خلق و یا رد وبدل نشود.


- پولی که متناظربا کالای آماده و نهایی وارداتی در اقتصاد خلق و تزریق می شود.فراتر از سهم ارزش خلق شده در درون اقتصاد است. زیرا چند فاز ارزش افزوده این کالا به بیرون از اقتصاد قبلاً تزریق شده است.


لذا پول صدور نفت خام  از این حیث ملامت می شود که بدون خلق کالا ویا با کمترین سهم در خلق کالا ابزاری در ید اراده عوامل بازار برای تورم می شود.


- در عوض پولی که مثلاً برای مسکن مهر تزریق می شود ۱۵۰ حلقه شغلی و خلق کالا و خدمت را احیا می کند و متناظر خلق کالا و خدمت در اقتصاد است. پس ابزار تورم نیست! بلکه ابزار تورم حجم عظیم نقدینه حبس شده در دست واسطه ها است. لذا ظاهراً دولت انگشتر خود را در تاریکی گم کرده در روشنایی به دنبال آن می گردد!
-پولی که از طریق صندوق پس انداز(وتسهیلات) مسکن تزریق خواهد شد چون بی واسطه طرف تولید را تحرک نمی بخشد و بلکه چند دست در دست واسطه ها می چرخد تا شاید و شاید و با احتمال(!!!) منجر به تولید مسکن شود تورم زا است. آنهم با قیمتی بیش از دو برابر قیمت تمام شده مسکن مهر .! زیرا در غیر اینصورت واسطه ها نان خود را از کجا تامین می کنند؟ دلالان در درآمد تولید کننده و مصرف کننده و یا هردو شریکند. آیا به نظر دولت محترم این طرح می تواند مسکن محرومان و مستضعفان را تامین کند؟ شما دنبال خروج از رکود بدون تورم هستید؟ این طرح شما نه تنها رکود در بازار مسکن را نمی شکند بلکه تورم نیز ایجاد می کند. به سه نمودار پایین دقت شود که تفاوت آثار دو مدل ارائه شده به بیانی ساده ترسیم شده اند.
باز این در شرایطی است که امکان بازپرداخت قسط وام تسهیلات اعطایی این صندوق توسط افراد متقاضی و مستضف در حد بیش از یک و نیم میلیون تومان در ماه مقدور باشد. در حالی که باید دولت و وزارت راه و شهرسازی تا بحال اطلاع داشته باشد که دهک های پایین درآمدی چنین توانی ندارند.نه آورده ای در حد ۷۰ میلیون تومان دارند ونه توانایی بازپرداخت وامی در حد ۸۰ میلیون تومان را دارند، که اظهار شده به عنوان تسهیلات می خواهند پرداخت کنند. پس این طرح تاسیس صندوق پس انداز مسکن چه نتیجه ای جزء رانت مجدد به دلالان دارد؟ آیا احیای بازار ثانویه یعنی رونق معاملات مسکن هدف غایی و متعالی جمهوری اسلامی است که کار به جایی رسیده که اخیراً رهبر عزیز و معظم انقلاب اسلامی (حفظه الله تعالی) در هفته دولت ودرجلسه با هیئت دولت مجدداً بر تامین مسکن مستضعفان به دولت تذکر دادند. ولی گویا گوش شنوا نیست.


نکته دیگر قابل تذکر وسوال از این پیشنهاد وزارت محترم راه و شهرسازی این است که با فرض محال اینکه فرقی بین دو طرح نباشد لااقل باید متوجه باشند که این طرح هم بجای بستانکارکردن بانک مرکزی دارد دولت را بستانکار مردم می کند و چگونه بُعد تزریق پول از این طریق را با بهانه تزریق پول توسط مسکن مهر توجیه می کنند؟اگر تزریق پول بد بود چرا حالا توجیه می پذیرد؟چرا این بله و آن نه؟چه فرقی با هم دارند؟ بالاخره ما نفهمیدیم که این وزارت خانه طرف شیر است یا شکارچی؟این تناقض آشکار را چه بنامیم؟چه کسی دنبال پر کردن دلالان خون آشام است؟ بهتر است برخی از جایگاه مترفین به درآیند تا رنج محرومین را درک کنند.

 

بعلاوه این غفلت بزرگ و خلاف قانون است که با وجود پدیده « غلبه بخش دلالی و بازرگانی بر سایر بخش ها در اقتصاد» و دلالی بودن اقتصاد بارور کردن بخش دلالی و بازارهای ثانویه برخلاف سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و تنها احیای بخش تولید و بازار های اولیه در راستای اقتصاد مقاومتی است که این دولت ادعای اجرای آنها را دارد.


 به نظر می آید مانند روال لجاجت با سنن حسنه ای که دولت نهم ودهم بنا نهاد(هرچندبعضاً مستعد انتقاداتی بودند) مانند سفر های استانی و طرح هدفمندی یارانه و غیره برخورد با طرح حقیقی تامین مسکن نیز دچار چنین عارضه ای شده است.و چون به بن بست رسیده اند همان را می خواهند با نام و اسم ورسم دیگری انجام دهند. ولی ناپخته. و متاسفانه افرادی که حامی اقتصاد دلالی و اصولاً خود ذی نفع در بخش دلالی هستند یا خود مدیریت می کنند و یا رکن مشاوره مدیران شده اند. چه خوب حضرت امام خمینی(سلام الله علیه) فرمودند که :«عالم محضر خداست. در محضر خدا معصیت نکنید» با سرنوشت محرومین بازی کردن در نزد خدا گناهی نابخشودنی است و چه بجا فرمودند که :« همه آرمان و آرزوی ملت و دولت و مسئولین کشور ما است که روزی فقر و تهی دستی از جامعه ما رخت بربندد و مردم عزیز و صبور و غیرتمند کشور از « رفاه » در زندگی مادی و معنوی برخوردار باشند.

 

خدا نیاورد آن روزی را که سیاست ما و سیاست مسئولین کشور ما پشت کردن به دفاع از محرومین و رو آوردن به حمایت از سرمایه دارها گردد و اغنیا و ثروتمندان از اعتبار و عنایت بیشتری برخوردار شوند. معاذالله که این با سیره و روش انبیا و امیرالمومنین و ائمه معصومین ـ علیهم السلام ـ سازگار نیست .( صحیفه امام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی جلد ۲۰ ص ۳۴۱)- وما علینا الا البلاغ المبین- والسلام علی من اتبع الهدی

۱۹/۶/۱۳۹۳

 

 

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا