اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 14332 مورخ:[1393-06-08 15:38:01]
 داستان شروع نیکو و فرجام ناپسند!

داستان شروع نیکو و فرجام ناپسند!

در دوران صدر اسلام عده ای با حرارت زیاد در صف یاران رسول خدا (ص) آمدند ولی کم کم رنگ عوض کردند و... اینها مصداق کسانی هستند که شروع نیکو داشتند ولی اتمام نیکو نداشتند و لذا عاقبت به خیر نشدند.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از تراز، بعد از آیات مربوط به توحید و معاد (۲۵۰ تا ۲۶۰) در سوره مبارکه بقره چند آیه به بحث انفاق و شرایط آن می پردازد. در آیه ۲۶۱ به بحث کلی انفاق و تشویق بندگان به این عمل پرداخته شد. اینکه كسانى كه اموال خود را در راه خدا انفاق مى‏كنند، همانند بذرى هستند كه هفت خوشه بروياند، كه در هر خوشه، يكصد دانه باشد. اما در آیه بعد از حالت تشویقی خارج شده و یکی از شرایط انفاق را بیان می کند، شرطی که باعث ارزش دار یا بی ارزش شدن عمل می شود.در آیه ۲۶۲ سوره بقره می خوانیم:

«الَّذِينَ يُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ ثُمَّ لا يُتْبِعُونَ ما أَنْفَقُوا مَنًّا وَ لا أَذىً لَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ لا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لا هُمْ يَحْزَنُونَ.»

«كسانى كه اموال خود را در راه خدا انفاق مى كنند و سپس به دنبال آنچه انفاق كرده‏اند، منّت نمى گذارند و آزارى نمى رسانند، پاداش آنها برايشان نزد پروردگارشان (محفوظ) است و نه ترسى دارند و نه غمگين مى شوند.»

سه نکته کوتاه:

* هدف اسلام از انفاق چیست؟ سیر کردن فقرا؟ خیر؛ البته سیر کردن هم مهم است ولی خدا می توانست خودش این کار را انجام دهد پس هدف چیز دیگری است. هدف خداوند تربیت نفوس است لذا اين كار زيبا بايد بدست افراد خوب، با شيوه خوب و همراه با اهداف خوبى باشد.** انسان بنده ناسپاسی است! خداوند این همه نعمت به ما می دهد بدون هیچ منّتی بعد وقتی امر می کند که از همان نعمت هایی که دادم انفاق کنید یکسری اصلاً انفاق نمی کنند و یک عده هم منّت می گذارند!در مجمع البيان حديثى روايت شده است كه رسول اكرم صلى اللَّه عليه و آله فرمودند:

خداوند در قيامت به منّت‏گذاران، نگاه لطف آميز نمى‏كند.

*** گاهى انسان گامى براى خدا بر مى دارد و كارى را به نيكى شروع مى كند، ولى به خاطر عوارضى از قبيل غرور يا منّت يا توقّع و امثال آن ارزش كار را از بين مى‏برد. با منّت، اثر انفاق از بين مى‏رود، چون هدف از انفاق تطهير روح از بخل است، ولى نتيجه‏ منّت، آلوده شدن روح!پس شروع نيكو كافى نيست، اتمام نيكو هم شرط است. این موضوع فقط به انفاق هم مربوط نمی شود و شامل هر عملی خواهد شد. برای مثال در دوران صدر اسلام عده ای با حرارت زیاد در صف یاران رسول خدا (ص) آمدند و شمشیر زدند و یاری کردند ولی کم کم رنگ عوض کردند و تقاضای منصب نمودند و دست آخر هم در برابر جانشین حضرت رسول (ع) و امیرمؤمنان (ع) ایستادند و جنگ کردند. اینها مصداق کسانی هستند که شروع نیکو داشتند ولی اتمام نیکو نداشتند و لذا عاقبت به خیر نشدند.در دوران انقلاب ما نیز همین داستان تکرار شد. عده ای با شور و شوق انقلابی در کنار امام (ره) به بنای جمهوری اسلامی همت گماشتند ولی به تدریج رنگ باختند و...

خوشا به حال آنانکه در هر کاری هم شروع نیکو دارند و هم عاقبت نیکو.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا