اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 14314 مورخ:[1393-06-08 13:20:01]
بازار لوازم التحریر ایران در اختیار چشم بادامی ها/ تولیدکنندگان: دولت جلوی واردات لوازم التحریر خارجی را بگیرد

بازار لوازم التحریر ایران در اختیار چشم بادامی ها/ تولیدکنندگان: دولت جلوی واردات لوازم التحریر خارجی را بگیرد

حدود ۲۰ روز دیگر سال تحصیلی ۹۳-۹۴ آغاز شده و مدارس و دانشگاه ها بازگشایی می شوند.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از  تراز؛ هرسال در آستانه فرارسیدن مهرماه و آغاز سال تحصیلی ، بازار خرید و فروش لوازم التحریر و نوشت افزار و... بسیار داغ می شود.


متاسفانه چند سالی است که در آخرین روزهای شهریور اگر سری با بازار بزنید با حجم عظیمی از دفترچه ها، مدادها، پاک کن ها وسایر ملزومات دانش آموزان مواجه می شوید که در طرح و رنگ های متفاوت رخ نمایی می کنند و در این میان خانواده ها مجبورند بنا به استقلال سال های اخیر فرزندان به خواسته های آنها تن داده و وسایلی را خریداری کنند که هزینه فراواین را به خانواده تحمیل می کند.


در سال های اخیر اما اتفاق جالبی در این بازار افتاده و آن هم حضور فراوان محصولات کشورهایی نظیر چین، تایوان، ویتنام و حتی هند است و در این میان مانند سایر بازارها، چین گوی سبقت را از سایر رقابا ربوده و توانسته لوازمی تولید کند که عکس ضخیت های محبوب کودکان ایرانی مانند شخصیت های مجموعه کلاه قرمزی بر روی آن درج شده است.


هرچند در کنار آن می توان شخصیت های برنامه های کودک خارجی را نیز بر روی لوازم التحریر بازار مشاهده کرد.


با وجود تاکیدات فراوان دولت مبنی بر لزوم حمایت از تولید داخل به گفته فروشندگان، بازار لوازم‌التحریر ایران امسال نیز مانند سال‌های گذشته، شاهد هجوم گسترده لوازم التحریرهای وارداتی از چین است به طوری که ۸۰ تا ۹۰درصد بازار لوازم التحریر ایران در اختیار این کشورها قرار داشته و سهم چین از این بازار بسیار بیشتر از سایر رقباست.


محمد توکلی یکی از فروشندگان لوازم التحریر گفت: چند سالی است که لوازم التحریر چینی در بازار به وفور عرضه می شود و قیمت آنها از تولیدات داخلی حداقل ۲۰ تا ۳۰درصد کمتر است.


وی افزود: با توجه به قیمت محصولات می توان مدعی شد که کیفیت محصولات نیز اصلا قابل مقایسه با نمونه های ایرانی نیست.


وی اظهار داشت: امسال دفترچه هایی که با طرح و نقش های شخصیت های خارجی مانند سیندرلار، باربی، اسپایدرمن و... در بازار بسیار کمتر شده و دفترچه های شکرستان و کلاه قرمزی طرفداران بی شماری یافته است.


وی ادامه داد: یکی از موارد جالب، سفارش تجار ایرانی به شرکت های چینی برای درج تصاویر شخصیت های مجموعه کلاه قرمزی بر روی مداد، پاک کن، جامدادی و... بوده که به وفور در بازار قابل مشاهده است.


توکلی تصریح کرد: قیمت لوازم التحریر به نسبت سال گذشته تغییری نداشته و برگزار نشدن نمایشگاه ویژه باعث شده تا فروشندگان به صورت داوطلب برای شرکت در طرح فروش ویژه تمایل داشته باشند.


وی تاکید کرد: تمام فروش سالانه صنف لوازم التحریر از ابتدای شهریور آغاز می شود و تا اواسط آبان ماه ادامه دارد بنابراین از دولت انتظار داریم ما را یاری و حمایت کند.اصلاح ۸۰درصدی تصاویر مندرج بر روی لوازم التحریر


رییس اتحادیه صنف نوشت افزار و لوازم مهندسی تهران در این باره به تراز گفت: در کشور اقلامی مانند مداد، خودکار و پاک کن و قسمتی از دفترچه های مورد نیاز تولید می شود.


عباس هدایتیان شیرازی اظهار داشت: بقیه لوازم التحریر مورد نیاز کشور، از طریق واردات تامین می شود.


وی تصریح کرد: این لوازم از کشورهایی مانند چین، هند، تایوان، کره، اندونزی و...  به ایران وارد می شود.


وی درباره استفاده از تصاویر خارجی برروی لوازم التحریر توضیح داد: تا ۴سال پیش میزان استفاده از تصاویر و شخصیت های خارجی بسیار زیاد بود اما خوشبختانه با برنامه ریزی های صورت گرفته این کار به کمترین حد خود رسیده است و می توان مدعی شد تا ۸۰درصد اصلاح و سعی شده تا نسبت به چاپ تصاویر ایرانی- اسلامی اقدام شود.


وی افزود: معمولا روی دفترچه ها از این تصاویر بیشتر استفاده می شود که صنف صحافان باید موارد را پیگیری و کنترل کند و ما در این اتحادیه فقط توزیع کننده دفاتر محسوب می شویم.


وی ادامه داد: برای چاپ تصاویر بر روی دفتار وزارت ارشاد باید مجوزهای لازم را اعطا کند و تقصیری متوجه صنف لوازم التحریر نیست.


هدایتیان بیان کرد: ۹۹درصد دفاتر مورد نیاز در کشور تولید می شود و خوشبختانه شرکت های داخلی نسبت به چاپ تصاویر مجموعه های و برنامه های مورد علاقه کودکان بر روی جلد دفاتر اقدام کرده که با استقبال مردم مواجه شده است.


وی درباره دلایل ارزان بودن لوازم التحریر چینی در مقایسه با لوازم ایرانی توضیح داد: طبیعی است که کالاهای چینی به دلیل نیروی کار ارزان و ... قیمت کمتری داشته باشد زیرا تولید کننده ایرانی مجبور است مواد اولیه را از طریق واردات تهیه کرده و در مقابل دستمزد کارگران و سایر هزینه ها بسیار بالاست بنابراین قیمتها نیز بیشتر است.


وی اظهار داشت: هرچند محصولات تایوان در مقایسه با ایران ، بسیار گران تر است.


رییس اتحادیه صنف نوشت افزار و لوازم مهندسی تهران درمورد کیفیت لوازم التحریر ایرانی در مقایسه با محصولات مشابه خارجی گفت: در زمینه تولید مداد خوشبختانه وضعیت خوبی داریم و محصولات بسیار با کیفیت هستند و در زمینه تولید خودکار دو شرکت فعال هستند که تولید آنها نیز بسیار کیفی است.


وی با اشاره به فروش فوق العاده از سوی اعضای اتحادیه بیان کرد: قرار است در آستانه بازگشایی مدارس، اعضای اتحادیه فروش فوق العاده بگذارند وحتم بدانید قیمت ها در مقایسه با بازار کاهش خواهند داشت.


هدایتیان افزود: این طرح زیر پوشش وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتاق اصناف و اتحادیه خواهد بود.


وی تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون شاهد هیچ گونه افزایش قیمتی نبوده ایم.

» برچسب ها : , بازار , لوازم , التحریر , ایران , اختیار , چشم , بادامی ها , بازار , لوازم , التحریر , ایران , اختیار , چشم , بادامی هامطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا