اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 14285 مورخ:[1393-06-06 04:32:01]
کابینتی برای قلب خانه

کابینتی برای قلب خانه

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های ساختمان و منزل ماست؛ جایی که اگر کدبانوی خانواده در آن براحتی توان انجام امور روزانه خود را نداشته باشد، بدون تردید دچار مشکل خواهیم شد چون بارها شنیده‌ایم که می‌گویند: «آشپزخانه قلب خانه است.»

به گزارش مازند اصناف و به نقل از جام جم، هرچند دوران مادربزرگمان آشپزخانه معمولا در دید دیگران نبود و سعی در حفظ حریم آن می شد، اما با توجه به کوچک شدن خانه ها و زندگی شهری و آمدن آشپزخانه اپن، این مکان به جزئی از خانه تبدیل شده که باید به تزئین آن خوب توجه کنیم تا مبادا کل خانه تحت تاثیر ناهماهنگی قرار گیرد.

در این بین کابینت به عنوان اصلی ترین بخش در تزئین آشپزخانه ایفای نقش خواهد کرد. سازه ای که علاوه بر نگهداری از لوازم مورد نیاز روزمره ما قرار است زیبایی منحصربه فردی نیز برای آرامش منزل مهیا کند. اینجاست که اهمیت مدل، جنس و البته طراحی کابینت خودنمایی کرده و بسیاری را چه به عنوان خریدار و چه به عنوان تولیدکننده به خود مشغول کرده است.

انواع کابینت

کابینت هم مانند دیگر لوازم روزانه ای که استفاده می کنیم، انواع و اقسام مختلفی دارد که به سه بخش عمده فلزی، چوبی و مواد مصنوعی مثل MDF تقسیم بندی می شود. این روزها نوع اول، یعنی کابینت های فلزی که همه ما از آنها با روکشی از سنگ مرمر خاطراتی به یاد ماندنی داریم، کمتر به چشم می خورد، اما چوب و مصنوعاتش یکه تاز میدان کابینت سازی کشورمان بوده و جزو گرانترین های موجود بازار هستند و برای خریدشان باید سر کیسه را خوب شل کنیم.

این نوع کابینت ها از چوب افرا، گردو، گیلاس، بلوط، تبریزی و چند نمونه دیگر، بیشتر برای خانه های ویلایی یا مناطق خاصی از شهر با سفارش های مخصوص مشتریان ساخته می شوند و زیاد جنبه عمومی ندارند. بهترین چوب برای ساخت کابینت چوب گردو یا بلوط است، در حالی که بیشتر سفارشات کنونی با استفاده از چوب تبریزی یا توسکا تحویل مشتریان می شود.

از سوی دیگر تنوع غیرقابل توصیف کابینت های MDF باعث شده بیشتر مشتریان از هر گروه اقتصادی که باشند به زیبایی و استحکام آن جذب شده و یک نمونه از آنها را برای منزل خود سفارش دهند، هرچند زیر و زبر این نوع کابینت بسیار زیاد است و بسادگی کابینت های چوبی نمی توان آنها را انتخاب کرد.

اجزای تشکیل دهنده کابینت

به طور کلی اجزای تشکیل دهنده کابینت از گذشته تاکنون چه فلزی و چه چوبی تفاوت چندانی نکرده و به سه بخش اصلی یعنی بدنه، در و رویه همراه یراق و ابزار تقسیم بندی می شود.

در باره بدنه کابینت مهم ترین نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد، جنس مغز ماده اولیه است که معمولا از MDF یا نئوپان با روکش ملامینه تولید می شود، اما برخی تولید کنندگان برای ارزان تمام شدن محصولاتشان از نئوپان با روکش کاغذی و نوارهای چسبی استفاده می کنند که درواقع بدترین نوع مواد اولیه برای تولید بدنه کابینت است.

این در حالی است که در بخش در کابینت موضوع کمی ساده تر می شود، چون به طور کلی محصولات ترکیه سابقه خوشی از خود در بازار ایران به جای گذاشته و بیشتر حجم بازار را به دست گرفته است. هرچند یک یا دو کارخانه ایرانی هم تولیدات خود را روانه بازار کرده اند، اما تنوع زیاد نیست و می توان بسادگی جنس مناسب را انتخاب کرد، چون تمام محصولات قابل استفاده هستند. از سوی دیگر رویه کابینت که درواقع آسیب پذیرترین بخش کابینت است، دارای تنوع بسیار زیادی شده و انتخاب را برای متقاضیان کمی دشوار کرده در حالی که یک قانون کلی یعنی جلوگیری از ورود رطوبت به مغز آن و البته ضدخش بودنش همواره باید مورد توجه قرار گیرد.

کورس رقابت چین و ترکیه در بازار کابینت ایران

شاید هنگام خرید یا سفارش کابینت به سازندگان، از این همه تنوع بازار حیرت زده و گاهی هم سردرگم شده باشید، اما نگران نباشید چون به طور کلی بازار کابینت ایران در تصرف محصولات دو کشور یعنی چین در بخش یراق آلات و ترکیه در زمینه مصنوعات چوبی مثل MDF است. این در حالی است که برخی تولید کنندگان داخلی نیز با استفاده از توان مهارتی خود مدتی است به بازار تولید مصنوعات چوبی مثل MDF وارد شده و تولیدات قابل قبولی را نیز روانه بازار مصرف کرده اند.

نحوه محاسبه قیمت کابینت

حالا که با زیر و بم تولید کابینت آشنا شدیم و از انواع و اقسام مواد اولیه آن آگاهی کامل به دست آوردیم نوبت سفارش دادن کالاست، اما همواره یک پرسش ذهن اکثر ما را به خود مشغول کرده است که از خودمان می پرسیم فروشندگان کابینت چگونه قیمت سفارش ما را محاسبه می کنند؟ اولین گام برای یافتن پاسخ این پرسش این است که بدانیم به طور کلی و براساس عرف بازار، کابینت به صورت متری محاسبه می شود. به صورتی که یک متر کابینت، شامل یک متر کابینت زمینی با ابعاد ارتفاع 90 سانتی متر (با در نظر گرفتن پایه ها)، عمق 55 سانتی متر، طول صد سانتی متر و یک متر کابینت هوایی با عمق 30 سانتی متر و ارتفاع استاندارد 70 سانتی متر و طول صد سانتی متر است.

اما همه سفارش دهندگان، کابینت کامل نمی خواهند و ممکن است براساس نیازشان یکی از موارد یعنی کابینت هوایی یا زمینی را نیاز داشته باشند که نحوه محاسبه کمی متفاوت می شود، چون براساس همان عرفی که از آن صحبت کردیم، تولید کنندگان کابینت زمینی را 60 درصد و کابینت هوایی 40 درصد کل مورد محاسبه متراژ کابینت را در نظر می گیرند و به شما قیمت می دهند. به عنوان مثال اگر هم اکنون ارزان ترین نوع کابینت معادل 350 هزار تومان برای هر متر باشد؛ قیمت کابینت زمینی حدود 210 هزار تومان و کابینت هوایی 140 هزار تومان در نظر گرفته خواهد شد.

در بخش نماها که برای پوشاندن برخی زوایای خالی کابینت استفاده می شود، معمولا قیمت توافقی است اما محدوده ای هم برای آنها تعیین شده که کابینت ساز در نماهای کوچک 10 درصد، نماهای متوسط 15 درصد و نمای دور یخچال 25 درصد کل قیمت کابینت را از شما دریافت می کند. اگر نیازمند صفحه های خالی برای پوشاندن روی ماشین لباسشویی، فرهای گازی و برقی یا ظرفشویی هستید نیز باید منتظر شنیدن رقمی معادل 10 درصد کل قیمت کابینت باشید، هرچند می توانید در این باره کمی چانه نیز بزنید چون تولیدکنندگان روی این بخش زیاد حساسیت ندارند. برای مورد سوم یعنی کمد های ایستاده که معمولا برای استفاده بهینه از فضای آشپزخانه یا برای قرار دادن مایکروفرهای جدید از آنها استفاده می شود، نیز چون این نوع خدمات درواقع معادل سه کابینت زمینی در نظر گرفته شده است و استاندارد آن عمق 55 سانتی متر، طول 50 سانتی متر و ارتفاع 220 سانتی متر در نظر گرفته شده است، فروشنده عدد 50 را در 3 ضرب می کند و حاصل که 1.5 متر کابینت شده را در قیمت کابینت زمینی برایتان در نظر خواهد گرفت.

های گلاس بلای جان مادران

یکی از تولیدات بسیار پرزرق و برق کابینت امروز روکش های های گلاس یا شیشه ای است که زیبایی و البته تنوع رنگ آنها در کنار دوامشان باعث شده تا برخی از خریداران بدون فکر به نتیجه کار، آنها را سفارش دهند، اما دریغ از این که درواقع دردسری بزرگ برای خودشان تدارک دیده اند بخصوص اگر دلبندشان تازه راه افتاده یا کمتر از پنج سال داشته باشد چون دائم باید مشغول نظافت و از بین بردن لکه های روی کابینت باشند.

نکاتی که هنگام سفارش کابینت باید به آنها دقت کنید:

1 ـ با توجه به فضای خانه و منزل رنگ کابینت را انتخاب کنید، چون رنگ های تیره باعث کوچک شدن فضا شده و رنگ های روشن، فضای مورد نظرتان را بزرگ تر نشان می دهد.

2 ـ اگر سقف آشپزخانه شما کوتاه است از طرح هایی با راه های عمومی استفاده کنید چون فضای آشپزخانه را بزرگ تر جلوه می دهد.

3 ـ طرح های کرکره ای برای آشپزخانه مناسب نیست، چون وقتی چربی غذا داخل فضای بین کرکره ها برود بسختی می توانید آنها را از بین ببرید.

4 ـ تا جایی که امکانات مالی شما اجازه می دهد، سعی کنید از اجناس درجه یک استفاده کنید.

5 ـ هرگز از یراق آلات بدون کیفیت استفاده نکنید، بخصوص در زمینه آرام بندها و لولاها چون کابینت آشپزخانه شما بسرعت زیبایی خود را از دست خواهد داد و مجبور به تعویض آنها می شوید.

6 ـ برای پاک کردن سطح کابینت از دستمال یا اسکاچ زبر همراه مواد شوینده قوی استفاده نکنید، چون باعث خش افتادن سطح کابینت می شود.

7 ـ تا زمانی که می توانید هزینه ساخت کابینت MDF را بپردازید از لترون یا همان نئوپان خودمانی فاصله بگیرید چون درواقع پول خودتان را دور ریخته اید.

متوسط قیمت کابینت آشپزخانه

اگر از تولیدات خارجی موجود بازار که سیستم آشپزخانه را به طور کامل و البته با ارقامی نجومی به شما می فروشند بگذریم، عرف بازار کابینت همراه با لوازم استاندارد و عرف بازار از حدود 400 هزار تومان تا 700 هزار تومان خواهد بود.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا