اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 14198 مورخ:[1393-06-01 18:52:01]
 کمک دولت به ما از مصادیق اقتصاد مقاومتی است/ ایران بعد از ژاپن بزرگترین تولیدکننده چینی و بلور است
‌رییس اتحادیه صنف فروشندگان چینی و بلور :

کمک دولت به ما از مصادیق اقتصاد مقاومتی است/ ایران بعد از ژاپن بزرگترین تولیدکننده چینی و بلور است

رییس اتحادیه صنف فروشندگان چینی، بلور و لوستر کشور اظهار داشت:‌ چینی ایران از نظر کیفیت و قیمت در جایگاه دوم جهان پس از ژاپن قرار دارد.

به گزارش مازند اصناف غلامرضا حسینی راد به خبرنگار تراز گفت:‌ سالیان دراز آلمان دارای رتبه خوبی در زمینه تولید چینی بود، اما چند سالی است که این کشور تنها به تولید ماشین آلات و تجهیزات تولید این محصولات می پردازد.


وی تصریح کرد: خوشبختانه در چند سال گذشته در زمینه تولید چینی و لوستر پیشرفت های خوبی داشته ایم به طوری که اکنون در زمینه تولید لوستر چزو ۶کشور تولید کننده برتر جهان و پس از ایتالیا قرار داریم.


وی درباره وضعیت فعلی بازار چینی،‌بلور و لوستردرکشورتوضیح داد: همانند سایر بازارهای اقتصادی در داخل کشورشاهد رکود در خرید و فروش بوده اما از نظر تامین مواد اولیه هیچ مشکلی نداریم.


وی تاکید کرد: اکنون عرضه بیش از تقاضاست.


حسینی راد ادامه داد:‌ امسال حداقل ۲۵درصد بر هزینه های جای تولید افزوده شده در حالی که حداکثر افزایش قیمت ها در این بخش ۱۵درصد بوده است.


وی ادامه داد:‌ براساس باور غلط اجتماعی هرانچه را که برق می زند و شفاف است را بلور می نامنند درحالی که شیشه،‌بلور،‌کریستال و...هر کدام در خط تولید و به شیوه وروش خاصی تولید می شوند.


وی گفت:‌ در زمینه تولید ظروف پایرکس به توانایی خوبی رسیده ایم اما هنوز در تولید ظروف بلور به قدرت نخست دنیا تبدیل نشده ایم و برخی هموطنان نیز ترجیح می دهند از ظروف مشابه خارجی استفاده کنند این در حالی است که شیشه ایران دارای بهترین کیفیت و درجه شفافیت است.


وی در مورد وضعیت تولید کریستال در کشور به خبرنگار تراز توضیح داد : هنوز به طور ۱۰۰درصد موفق به تولید کریستال در حد برندهای معروف جهان نشده ایم اما خوشبختانه یکی دو کارخانه ایرانی توانسته اند کریستال هایی با کیفیت بسیار خوب تولید کنند اما به تولید انبوه این نوع محصول نرسیده ایم زیرا هزینه تولید کریستال درایران بسیار گران تر از نمونه های وارداتی است.


وی درباره تعداد واحدهای تولیدی در این بخش بیان کرد:‌در مجموع ۶ هزار واحد تولیدی چینی ،‌بلور و لوستر در کشور وجود دارد که حداکثر ۵۰ کارخانه بزرگ محصولاتی تولید می کنند که در ایران و دنیا با کیفیت هستند.


حسینی راد تصریح کرد:‌۷ هزار واحد فروش چینی،‌بلور و کریستال در تهران،‌۲هزار واحد در کرج و در مجموعه کشور ۹۰هزار واحد فروش داریم.


این مسوول تاکید کرد: خوشبختانه ایران دارای منابع غنی مواد اولیه مورد نیاز صنیعت چینی بهداشتی و خانگی بوده و از نظر کیفیت و کمیت در سطح قابل قبولی قرار دارد.


وی گفت:‌ اکنون در بیشتر کشورهای دنیا و حتی اسپانیا که مهد تولید کاشی در جهان است،محصولات چینی بهداشتی،‌سفالی،‌سرامیکی و کاشی ایران طرفداران بی شمار دارد.


وی افزود: در زمینه چینی غذاخوری ۵شرکت عمده فعالیت دارند که یکی از انها مدعی تولید ۲.۵برابری میزان نیاز داخلی کشور است  اما هزینه های تولید این گونه محصولات بسیار بالا بوده و در مقابل سرویس چینی های خارجی ۱۲۵ پارچه نهایت ۳۵دلار قیمت دارند اما همین چینی ها در بازار داخلی به قیمت یک میلیون و ۲۰۰هزار تومان بدست مصرف کنندگان می رسند.


وی خطاب به دولت اظهار داشت:‌ مسوولان بارها اعلام کرده اند که ایجاد هر شغل ۱۲۰میلیون تومان هزینه دارد ما برای حل مشکلات بخش تولید و همچنین ایجاد اشتغال به دولت پیشنهاد می دهیم که نصف این مبلغ را به ازای هرکارگر و با بهره ۴.۵درصد و بازپرداخت ۵ تا ۶سال به تولید کنندگان وام دهند و حتم بدانید هم تولید از مشکلات رهایی می یابد و هم اشتغال رونق پیدا می کند.

 

وی در ادامه با بیان اینکه همین اقدام یکی از مصادیق اقتصاد مقاومتی است که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب هم می باشد افزود: دولت اگر به واحدهای تولیدی کمک کند میتواند بسیاری از مشکلات را حل کند.


وی عنوان کرد:‌ دولت باید از مداخله در امور بازرگانی بپرهیزد و فقط بر نحوه کار تولید کنندگان نظارت داشته باشد و با حمایت های خود اجازه دهد تا تولید کننده مستقل شود.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا