اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 14132 مورخ:[1393-05-27 16:32:01]
افزایش قیمت چای و برنج خارجی/ قرار است تا پایان سال کالایی گران نشود
رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی

افزایش قیمت چای و برنج خارجی/ قرار است تا پایان سال کالایی گران نشود

سال های ۹۰ و ۹۱ را می توان سال هایی دانست که وضعیت قیمت ها به ویژه در کالاهای اساسی جهشی چشمگیر یافتند.

به گزارش مازند اصناف وبه نقل از تراز؛ در طول چند سال اخیر قیمت مواد غذایی در بازار افزایش فراوانی یافت و در پاره ای از اوقات مردم برای تهیه مایحتاج خود با مشکل روبه رو شدند. اما خوشبختانه از اواخر سال ۹۲ قیمت ها سکون یافت و هم اکنون بازار بنکداران در وضعیت مناسبی از نظر قیمت به سر می برد.


رییس اتحادیه کشوری بنکداران مواد غذایی درباره وضعیت بازار  گفت: در ۵۰سال اخیر نوسان قیمت مواد غذایی در سال های ۹۰ و ۹۱ بی سابقه بود، اما در اواخر سال ۹۲ قیمت ها تقریبا ثبات یافت و اکنون بازار بسیار آرام است.
قاسم علی حسنی افزود: متاسفانه در چند سال اخیر قدرت خرید مردم در مقابل میزان افزایش قیمت ها بسیار کاهش یافته است.


وی تصریح کرد: افزایش قیمت ها سبب شده تا الگوی مصرف در میان مردم تغییر کند، به طوری که تا پیش از این مردم ترجیح می دادند مواد غذایی مورد نیاز خود را در میزان زیاد خریداری کنند، اما به دلیل گرانی ها بسیاری ترجیح می دهند بر اساس میزان مصرف هفتگی و حداکثر ماهانه نسبت به خرید اقدام کنند.


وی تاکید کرد: تقاضاهای کاذی نسبت به گذشته وجود ندارد و نگاه ها نسبت به میزان مصرف تغییر کرده است زیرا هم توان اقتصادی کاهش یافته و هم هموطنان به دلیل گسترش آپارتمان نشینی جای کافی برای نگهداری مواد غذایی به میزان زیاد ندارند.


وی اظهار داشت: اکنون در بازار شاهد رکود فراوان هستیم زیرا عرضه بر تقاضا پیشی گرفته و انبارها و مغازه ها مملو از کالا هستند.


وی تصریح کرد: در مجموع ۱۰تا ۱۵درصد میزان فروش در این بازار کاهش یافته است.


وی در پاسخ به این سووال که گرانی برخی مواد غذایی چه تاثیری در بازار عرضه کالاها دارد گفت: گاهی اوقات در اثر افزایش قیمت برخی کالاها میزان مصرف بعضی کالاهای دیگر به عنوان جایگزین بالا می رود برای نمونه هر موقع قیمت گوشت افزایش می یابد میزان مصرف سویا بالا می رود و هر زمان که قیمت برنج بالا می رود ماکارانی به عنوان جایگزین آن بیشتر متقاضی پیدا می کند.


حسنی در مورد افزایش قیمت کالاها در بازار توضیح داد: در برخی اجناس مانند برنج خارجی به دلیل برگزاری مسابقات چند میلیونی و ... شاهد افزایش ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومانی قیمت هر کیلو هستیم و متاسفانه قیمت چای به ویژه برخی برندهای خاص نیز به طور غیر منطقی کیلویی حداقل ۲۵۰۰ تومان افزایش یافته است.


وی در پاسخ به این سووال که آیا امکان افزایش قیمت کالاها در نیمه دوم سال وجود دارد، گفت: با توجه به وضعیت بازار به مردم قول می دهم تا ۲۰اسفندماه هیچ گونه افزایش قیمتی صورت نگیرد.


وی خاطر نشان کرد: ابرهای رکود جهانی تازه به ایران رسیده است و اثر آن در بازار به خوبی قابل مشاهده است که با توجه به وضعیت کنونی افزایش قیمت ها اصلا توجیه ندارد مگر اینکه عده ای سودجو و فرصت طلب به دنبال کسب سود بیشتر قیمت ها را خودسرانه بالا ببرند.


رییس اتحادیه کشوری بنکداران مواد غذایی تاکید کرد: در صورت بروز هرگونه مشکل و مشاهده تخلف از سوی واحدهای صنفی هموطنان می توانند موارد را با سامانه ۱۲۴ در میان بگذارند و حتم بدانند نمایندگان اتحادیه به موارد در کوتاه ترین زمان ممکن رسیدگی خواهند کرد.


وی توضیح داد: در تهران ۲هزار واحد صنفی و در سراسر کشور بیش از ۹۲هزار واحد صنفی اقدام به فروش و عرضه تمام رسته های مواد غذایی می کنند.

» برچسب ها : , افزایش , قیمت , چای , برنج , خارجی , افزایش , قیمت , چای , برنج , خارجیمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا