اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 14017 مورخ:[1393-05-20 05:27:01]
تخم‌مرغ 20 درصد گران شد

تخم‌مرغ 20 درصد گران شد

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: قیمت تخم‌مرغ حدود 20 درصد افزایش پیدا کرده و تولید آن نیز در کشور زیاد است بنابراین قیمت این محصول ...

به گزارش مازند اصناف و به نقل از ایران جیب - رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: قیمت تخم‌مرغ حدود 20 درصد افزایش پیدا کرده و تولید آن نیز در کشور زیاد است بنابراین قیمت این محصول تا پایان امسال با افزایش بهای آنچنانی روبه‌رو نخواهد شد.

ناصر نبی‌پور در این‌باره افزود: قیمت تخم‌مرغ بین 18 تا 20 درصد افزایش یافته و میانگین قیمت آن هم در حال حاضر به 3500 تومان رسیده است. نبی‌پور با بیان اینکه میانگین قیمت این کالا در هفته اول مرداد 3 هزار تومان بود، اضافه کرد: علت گرانی تخم‌مرغ علاوه‌ بر پایان یافتن ماه رمضان و مقداری صادرات، افزایش مصرف آن است.

 

وی با بیان اینکه متاسفانه هنوز پس از گذشت 35 سال معنی اقتصاد را نمی‌دانیم، تصریح کرد: اقتصاد یعنی عرضه و تقاضا، اگر عرضه زیاد شود با هیچ قدرتی نمی‌توان قیمت‌ها را بالا برد و اگر عرضه کم باشد با هیچ قدرتی نمی‌توان قیمت‌ها را کاهش داد.

 

نبی‌پور افزود: برخی مسؤولان اعداد و ارقام مجهولی ارائه و اعلام می‌کنند از جمله اینکه گفته‌اند در سال جاری 150 هزار تن تخم‌مرغ صادر می‌کنیم؛ باید پرسید این میزان تخم‌مرغ را به کجا می‌خواهند صادرات کنند؟! وی با اشاره به تولید 980 هزار تن تخم‌مرغ در سال جاری گفت: مصرف تخم‌مرغ در کشور حداکثر حدود 800 هزار تن است بنابراین 180 هزار تن مازاد تولید وجود دارد.

 

نبی پور ادامه داد: همه نیاز کشورهای اطراف ایران از جمله عراق، افغانستان و... به واردات تخم‌مرغ چیزی حدود 200 هزار تن است که کشورهای مختلفی از جمله ترکیه، هند و اوکراین متقاضی صادرات این میزان به کشورهای اطراف ما هستند. وی با بیان اینکه اگر امسال شاهکار کنیم صادراتمان به 50 هزار تن می‌رسد، افزود: بنابراین ما همچنان با 100هزار تن تولید مازاد روبه‌رو خواهیم بود.

 

وی با تصریح‌ اینکه صنعت تخم‌مرغ آینده روشنی ندارد، معتقد است در حال حاضر نیز اگر قیمت بالا رفته، بیشتر جنبه روانی دارد.

هر کیلو تخم‌مرغ 950 تومان گران شد

مدیرعامل اتحادیه تولید‌کنندگان مرغ تخمگذار در این‌باره گفت: طبق نظر کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی قیمت واقعی هر کیلو تخم‌مرغ درِ مرغداری ۴۵۰۰ تومان است که با افزایش قیمت ۹۵۰ تومانی در هر کیلو تا رسیدن به قیمت واقعی ۸۰۰ تومان فاصله داریم. هدایت اصغری درباره افزایش قیمت تخم‌مرغ به فارس گفت: قیمت هر کیلو تخم‌مرغ در مرغداری طبق نظر کارشناسان وزارت جهاد 4500 تومان و براساس نظر کارشناسان ما 4800 تومان است. وی افزود: اکنون قیمت هر کیلو تخم‌مرغ در کارخانه 3700 تومان است و این قیمت هر کیلو 800 تومان کمتر از قیمتی است که کارشناسان وزارت جهاد برای آن تعیین کرده‌اند. اصغری با بیان اینکه تا چند هفته اخیر قیمت هر کیلو تخم‌مرغ درب مرغداری 2850 تومان بود، گفت: الان قیمت هر کیلو تخم‌مرغ به 3700 تومان رسیده و برای کنترل قیمت تخم‌مرغ مقرر شده است بازار و مدیریت بازار این محصول و همچنین تنظیم بازار تخم‌مرغ به اتحادیه مرکزی مرغداران میهن واگذار شود. اصغری اظهار داشت: ماهانه حدود 20 هزار تن مازاد تولید تخم‌مرغ داریم که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقرر شده تا 10 هزار تن از آن در ذخیره چرخشی برای تنظیم بازار قرار گیرد و 10 هزار تن هم صادر شود. وی افزود: هدف ما در کنترل تولید و بازار تخم‌مرغ، داشتن تولید مستمر و پایدار و تعیین قیمتی به نفع تولید‌کننده و مصرف‌کننده است.

بررسی قیمت مرغ در جلسه ستاد تنظیم بازار

در همین حال مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور گفت: به احتمال زیاد تعیین سقف و کف قیمت مرغ امروز در دستور کار ستاد تنظیم بازار قرار می‌گیرد. همایون دارابی درباره قیمت مرغ در روزهای اخیر نیز اضافه کرد: بهای این کالا بسته به میزان عرضه و تقاضا در یک دامنه مشخص حدود 100 تا 200 تومان بالا و پایین می‌شود. از سوی دیگر رئیس اتحادیه فروشندگان ماهی و پرنده از کاهش قیمت مرغ خبر داد و گفت: به دلیل تقارن زمانی با فصل گرما، حجم تقاضا برای گوشت ماهی و مرغ کاهش یافته است. مهدی یوسف‌خانی اضافه کرد: با پایان یافتن ماه رمضان قیمت مرغ رفته‌رفته کاهش یافت و به قیمت کیلویی 6800 تومان که قبل از ماه رمضان نیز چنین بود، رسید. وی ادامه داد: میزان مصرف تهران ماهانه  1000 مرغ تن و 50 تن ماهی است که این میزان با پایان یافتن فصل گرما دستخوش تغییر خواهد شد. وی ادامه داد: ماهی قزل‌آلا و تیلاپیلا به عنوان پرمصرف‌ترین ماهی‌ها شناخته می‌شود که به ترتیب کیلویی 10 هزار تومان و 25 هزار تومان به فروش می‌رسد. وی تاکید کرد: ماهی‌های تازه صید شده در کمتر از 24 ساعت در تهران عرضه می‌شود که فقط ماهی قزل‌آلا به صورت زنده در مغازه‌ها به فروش می‌رسد و حجم تقاضای بالا بر میزان پرورش این ماهی تاثیرگذار بوده است. یوسف‌خانی افزود: ماهی از کشورهای چین و اروپایی به صورت منجمد و در کنار آن مرغ ترکیه و برزیلی نیز برای تنظیم قیمت و حجم بازار با وجود مازاد تولید و در پی عدم مدیریت صحیح و تولید صنعتی به کشور وارد می‌شود. وی با بیان اینکه قیمت هر کیلو مرغ منجمد 1000 تومان کمتر از قیمت مرغ تازه است، گفت: قیمت مرغ منجمد کیلویی 5500 تومان تا 5800 تومان است و مردم به دلیل علاقه به مصرف مرغ تازه آنچنان از مرغ منجمد استقبال نمی‌کنند.


» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا