اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 13691 مورخ:[1393-05-04 07:38:01]
بازنشستگی با پرداخت ۱۰ سال حق بیمه

بازنشستگی با پرداخت ۱۰ سال حق بیمه

مدیرکل تامین اجتماعی استان قزوین گفت: در اجرای بخشنامه سازمانی، بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی که ۱۰ سال و یا کمتر سابقه پرداخت حق بیمه دارند، متناسب با سنوات پرداخت، بازنشسته می شوند.

به گزارش مازند اصناف و به نقل از روابط عمومی تامین اجتماعی، ˈعلیرضا محسنیˈ در خصوص مشمولین این قانون، گفت: افرادی که دارای حداقل ۶۰ سال تمام برای مردان و ۵۵ سال تمام برای زنان و دارای حداقل ۱۰ سال تمام سابقه پرداخت حق بیمه باشند مشمول این قانون می شوند.

وی اظهارکرد: بیمه شدگانی که دارای ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه بوده و طبق آرای کمیسیون های پزشکی از کار افتاده کلی شناخته شده لیکن حائز شرایط دریافت مستمری از کار افتادگی کلی نگردیده اند و دارای سنی کمتر باشند، متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه، مستمری بازنشستگی پرداخت می کنند.

محسنی ادامه داد: چنانچه سابقه پرداخت حق بیمه افراد مذکور کمتر از ۱۰ سال باشد، متقاضیان برقراری مستمری می توانند با پرداخت حق بیمه سنوات کمتر از ۱۰ سال سهم بیمه شده و کارفرما از مزایای بازنشستگی بهره مند شوند.

این مسوول اضافه کرد: پرداخت حق بیمه مذکور بر مبنای حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در سال تقاضای بازنشستگی محاسبه و پس از وصول به صورت یکجا، امکان صدور حکم برقراری مستمری از تاریخ وصول حق بیمه مربوطه و یا قطع بیمه پردازی وجود خواهد داشت.

محسنی تصریح کرد: حداقل مستمری قابل پرداخت به متقاضیان بازنشستگی افرادی که ۱۰ سال یا کمتر حق بیمه پرداخت کرده اند از طریق حاصل ضرب سنوات پرداخت حق بیمه در حداقل دستمزد سال تقاضا، تقسیم بر ۳۰ به دست می آید.

مدیر کل تامین اجتماعی استان قزوین اظهارکرد: همچنین مبنای تعیین متوسط دستمزد در مواردی که کسری سابقه موجب اخذ حق بیمه شده، حداقل دستمزد سال تقاضا و درصورت کسری مدت آن تا ۲۴ ماه، باقی مانده از آخرین سابقه پرداخت حق بیمه قبلی فرد جبران خواهد شد.

محسنی در خصوص بیمه شدگان متوفی گفت: در صورتیکه بیمه شده متوفی که فاقد شرایط بوده و سوابق پرداخت حق بیمه وی از یک تا ۱۰ سال و زمان فوت نیز پس از ۲۷ مهر ماه سال ۷۶باشد، بازماندگان واجد شرایط وی استحقاق دریافت مستمری متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه و سهام مقرر در ماده ۸۳ قانون را از تاریخ لازم الاجرا شدن قانون در ۱۱ آذر ماه سال ۹۲ به شرط عدم دریافت غرامت مقطوع فوت، خواهند داشت.

وی در پایان یادآور شد: درصورت فوت مستمری بگیر بازنشسته مشمول این قانون، بازماندگان حایز شرایط فرد، از مستمری و سایر مزایای متعلقه به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه متوفی، برخوردار خواهند شد.

/تراز

» برچسب ها : , بازنشستگی * تامین اجتماعی * حق بیمه , بازنشستگی * تامین اجتماعی * حق بیمهمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا