اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 13582 مورخ:[1393-04-30 05:18:01]
تحریم ایران به ضرر کدام کشور تمام شد؟

تحریم ایران به ضرر کدام کشور تمام شد؟

طبق گزارش منتشر شده،آمریکا در فاصله زمانی 1995 تا 2012 بین 134.7 تا 175.3 میلیارد دلار از حذف صادرات به ایران، متضرر شده است.

پایگاه خبری مازند اصناف به نقل از ایران جیب:» گزارشی با عنوان «ضرر چندین میلیاردی: هزینه‎های تحریم‎های آمریکا» توسط «شورای ملی ایرانیان آمریکا» (NIAC) منتشر شده است که به بررسی هزینه‎های تحریم‎های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

در مقدمه این گزارش آمده‌است که با توجه بالارفتنِ هزینه استفاده از نیروی نظامی، استفاده از تحریم اقتصادی به عنوان بخشی از اعمال فشار در سیاست خارجی بیش از پیش متداول شده است: «با وجود این‌که به‌صورت تجربی ثابت شده است که تحریم‎ها تاثیر ضعیفی دارند، آمریکا در حال حاضر تحریم‎هایی علیه ده‎ها کشور اعمال می‎کند.»

بر اساس گزارش فوق، تاکنون مطالعات کمی بر روی هزینه‎های تحریم‎ها بر روی کشورهای اعمال کننده آنها، صورت گرفته است :« ایران، جایی است که تحریم‎های بیسابقه آمریکایی و بین‎المللی علیه آن اعمال شده. تحریم‌هایی که البته ممکن است به زودی بر اساس یک توافق بر سر برنامه هسته‎ای ملغی شود؛ فهمِ هزینه این سیاست تحریمی درباره ایران از اهمیت خاصی برخوردار است. زیرا هر گونه بحث درباره کاهش تحریم‎ها در مقابلِ محدود کردنِ برنامه هسته‎ای ایران بدون بررسی هزینه تحریم‏‌ها، در بهترین حالت ناقص و در بدترین حالت غلط خواهد بود.»

در بخش دیگری از این گزارش آمده است که آمریکا در فاصله زمانی 1995 تا 2012 بین 134.7 تا 175.3 میلیارد دلار از حذف صادرات به ایران، متضرر شده است و در نتیجه آمریکا بیشترین ضرر را از تحریم ایران کرده است.این برآورد تنها شامل ضرری است که به دلیل از دست دادن صادراتِ صنعتی به‌وجود آمده و دربرگیرنده تاثیرات دیگرِ تحریم‎ها از جمله بالارفتن قیمت نفت نیست.

این گزارش می‌افزاید: «علاوه بر این، از آنجا که تولید ناخالص ملی ایران کاهش یافته است، اگر تحریمی نبود، صادرات ایران از این هم بیشتر بود که باعث افزایش مضاعف هزینه‎های اقتصادی برای کشورهایی می‎شد که از نظر صادراتی متضرر شده‎اند.»در این گزارش همچنین آمده است: «بحث عامل انسانی نیز وجود دارد که با اندازه گیری مشاغلی که با افزایش سطح صادرات به‌وجود می‎آمد. به طور متوسط، از دست دادنِ درآمد صادراتی، معادل 51,043 تا 66,436 فرصت شغلی در هر سال است. در سال 2008 این عدد به 214,657 الی 279,389 فرصت شغلی رسید.»مطابق یافته‌های این گزارش، تگزاس و فلوریدا بزرگترین بازنده‎ها در زمینه فرصت شغلی محسوب می‎شوند زیرا صنایعی که در این دو ایالت قرار دارند، مورد توجه بیشتری از سوی ایران هستند.برآورد ضرر تجاری از صادرات به ایران / (برای هر کشور بر اساس سال و به میلیارد دلار)

آلمان بزرگترین ضرر کننده اروپایی

علاوه بر آمریکا، سطح صادرات 25 کشور (بزرگترین شرکای تجاری ایران در 20 ساله اخیر+ مکزیک) مورد مطالعه قرار گرفته است. تحقیق تنها بر روی تجارت دو جانبه بین کشورها انجام شده است.در اروپا آلمان با 23.1 تا 73 میلیارد دلار بین سال‎های 2000 تا 2012 بزرگترین بازنده تحریم‎ها محسوب می‎شود. پس از آن ایتالیا (13.6 تا 42.8 میلیارد دلار) و فرانسه (10.9 تا 34.2 میلیارد دلار) قرار دارند.گزارش NIA همچنین می‎افزاید بین سال 2010 تا 2012، هزینه تحریم‎ها بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیش از دو برابرِ ضررِ آمریکا بوده است.

» برچسب ها : , تحریم , ایران , کشورهای غربی , آمریکا , غرب , متضرر , تجارت , صادرات , واردات , تحریم , ایران , کشورهای غربی , آمریکا , غرب , متضرر , تجارت , صادرات , وارداتمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا