اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 13555 مورخ:[1393-04-29 20:27:01]
حق الزحمه یا رشوه!؟

حق الزحمه یا رشوه!؟

مردم براى توجيه خلاف و معصیت خود، نام هاى مختلف بر رشوه مى‏ گذارند، از جمله: هديه، تحفه، حقّ الزحمه، چشم روشنى و...! اما یادمان باشد هیچ کدام از این نام ها نمی تواند باطن آلوده این گناه زشت را تغییر دهد!

به گزارش پایگاه خبری مازند اصناف و به نقل از تراز - "رشوه" جزو آن دسته از گناهان بزرگی است که قرآن کریم در آیات بسیاری به صورت مستقیم و غیر مستقیم به آن می پردازد. حتی اسلام دست به پیشگیری هم زده و براى اينكه قاضى گرفتار رشوه هاى مخفى و ناپيدا نشود، دستور مى دهد قاضى نبايد شخصاً به بازار برود تا مبادا تخفيف قيمتها بطور ناخودآگاه روى او اثر بگذارد و در قضاوت، جانبدارى تخفيف دهنده را كند! این دقت نشان می دهد که چقدر گناه رشوه در دین اسلام مذموم است لذا باید از هیچ تلاشی برای جلوگیری از شیوع آن فروگذار نکرد.


در همین راستا در یه ۱۸۸ سوره بقره آمده است:


«وَلاَ تَأْكُلُواْ أَمْوَالَكُم بَيْنَكُم بِالْبَاطِلِ وَتُدْلُواْ بِهَا إِلَى الْحُكَّامِ لِتَأْكُلُواْ فَرِيقًا مِّنْ أَمْوَالِ النَّاسِ بِالإِثْمِ وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ.»


«و اموالتان را در ميان خود به ناحق مخوريد و آن را به سوى قاضيان (به عنوان رشوه) سرازير نكنيد تا پاره‏اى از اموال مردم را به گناه و ناحق بخوريد در حالى كه (حرمت كارتان را) مى‏ دانيد.»


سه نکته در خصوص آیه فوق:


* رشوه جزو گناهانی است که هر روز نامش تغییر می کند! یعنی مردم براى توجيه خلاف و معصیت خود، نام هاى مختلف بر رشوه مى‏ گذارند، از جمله: هديه، تحفه، حقّ الزحمه، چشم روشنى و...! اما یادمان باشد هیچ کدام از این نام ها نمی تواند باطن آلوده این گناه زشت را تغییر دهد!


** امیرمؤمنان على عليه السلام فرمود: "رشوه‏ خواران كسانى هستند كه مشكل مردم را حل نموده و در برابر، هداياى آنان را مى‏ پذيرند." یعنی حتی اگر کار مردم را راه انداختید ولی برای کاری که موظف به انجامش بودید و برایش حقوق می گرفتید، تحت عنوان هدیه، تحفه، حق الزحمه یا هر نام دیگری پول دیگری دریافت کنید در واقع رشوه است و خودتان را فریب داده اید!

 

*** به پيغمبر اكرم صلى الله عليه و آله و سلم خبر دادند که يكى از فرماندارانش رشوه اى در شكل هديه پذيرفته است.


حضرت بر آشفت و به او فرمود:كيف تاخذ ما ليس لك بحق؟! چرا آنچه حق تو نيست مى گيرى؟


او در پاسخ با معذرت خواهى گفت: "لقد كانت هدية يا رسول الله" آنچه گرفتم هديه بود اى پيامبر خدا (ص).


پيامبر (ص) فرمود: "أرأ يت لو قعد احدكم فى داره و لم نوله عملا اكان الناس يهدونه شيئا؟" اگر شما در خانه بنشينيد و از طرف من فرماندار محلى نباشيد آيا مردم به شما هديه اى مى دهند!؟


سپس ‍ دستور دادند هديه را گرفتند و در بيت المال قرار دادند و وى را از كار بركنار كرد. (تفسیر نمونه ذیل آیه فوق به نقل از الامام علی عليه السلام، جلد اول، صفحه ۱۵۵)


در تفسیر نور نیز چنین آمده است: شخصى به رسول اكرم صلى الله عليه وآله گفت: من متصدى و مسئول كارى هستم، مردم برايم هدايايى مى‏ آورند، چگونه است؟ حضرت در جواب فرمود: چه شده است كه عُمّال ما از هدايا سخن مى‏ گويند!؟ آيا اگر در خانه مى‏ نشستند كسى به آنان هديه می ‏داد!؟

 

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا