اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 13504 مورخ:[1393-04-26 15:18:01]
دوازده توصیه کلیدی مولای متقیان برای تجارت

دوازده توصیه کلیدی مولای متقیان برای تجارت

برخی از روایات را وقتی انسان می شنود تنش می لرزد. هرچه هم خوشبین باشیم نمی توانیم کتمان کنیم که برخی از موارد دوازده گانه مذکور در بازارهای ما شایع شده اند و این جای نگرانی دارد.

به گزارش  پایگاه خبری مازند اصناف و به نقل از تراز - یک فرد مسلمان قبل از هر چیز باید در این اندیشه باشد که کارش چگونه مورد رضایت خدا قرار می گیرد. لازمه چنین هدفی آن است که احکام و وظایف خود را در زمینه کار خود بشناسد تا بتواند در عمل آنها را اجرا کند. و سپس ضمن بیان راهمیت یادگیری فقه قبل از تجارت به علت تاکید امیرالمؤمنین (ع) روی این مساله پرداختیم.


روایت دیگری در این خصوص وارد شده که امیرمؤمنان(ع) وقتی در بازار می گشت، این دوازده توصیه را به تجار می فرمود:


«ای تاجران!
۱- از خدا طلب خیر کنید؛
۲- با سهل و آسان گیری برکت بجویید؛
۳- در جایگاه به خریداران نزدیک شوید؛
۴- به حلم و بردباری خود را زینت دهید؛
۵- از سوگند خوردن بپرهیزید؛
۶- از دروغ گویی کناره گیری کنید؛
۷- از ستم به دیگران بترسید؛
۸- حق مظلومان را بپردازید؛
۹- به ربا نزدیک نشوید؛
۱۰- پیمانه و ترازو کامل کنید؛
۱۱-از اموال مردم و حق آنان کم نگذارید؛
۱۲- و در زمین مایه فساد نشوید».
(بحار الانوار، ج۷۸، ص۵۴، ح۱۰۰)

 

سه نکته کوتاه:


* نمی خواهیم عینک بدبینی به چشممان بزنیم ولی انصافاً ما که خود را شیعه حضرت می دانیم به چند مورد از دوازده توصیه بالا عمل می کنیم؟ همه اش؟ نصفش؟ یکی دو تایش!؟ چند تا؟ برای چند لحظه هم که شده با خود خلوت کنیم و رفتارمان را در ترازوی سنجش این روایت قرار بدهیم.

 

** برخی از روایات را وقتی انسان می شنود تنش می لرزد. هرچه هم خوشبین باشیم نمی توانیم کتمان کنیم که برخی از موارد دوازده گانه مذکور در بازارهای ما شایع شده اند و این جای نگرانی دارد. دروغ در معاملات، سوگند خوردن، سخت گرفتن بر مردم بد بیشتر بردن رای سوو برخی دیگر جزو مواردی اند که از خط قرمزها خطر گذشته اند.

 

*** آیت الله جوادی آملی با توجه به فرمایشات امیرالمؤمنین (ع) در خصوص ربا می گویند:


اگر کسی تجارت کند و روابط تجاری اش بدون فقه باشد در باتلاق فرو می رود. جامعه ای که بخواهد بدون فقه تجارت کند در گودال ربا به گل می نشیند.


این ربا سم مهلک است و مثل یک لکه خون نیست که اگر گوشه پارچه را آلوده کرد و ما همان گوشه را پاره کنیم بقیه پارچه پاک و قابل استفاده باشد بلکه مانند سم مهلک همه جا را آلوده می کند و کل معامله را به هم می زند و فاسد می کند.

 

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا