اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 13486 مورخ:[1393-04-25 20:24:01]
چرا قرآن به کسب حلال می گوید فضل؟

چرا قرآن به کسب حلال می گوید فضل؟

نکته بسیار زیبا در آیه این است که درآمد حلال، فضل الهى شمرده شده است. اما چرا قرآن بجاى واژه «كسب»، كلمه‏ «فضل» را بكار برده است؟

به گزارش  پایگاه خبری مازند اصناف و به نقل از تراز : عرفات، نام سرزمينى است در بيست كيلومترى مكه كه بر زائران خانه خدا واجب است از ظهر روز نهم ذى‏الحجة تا غروب در آنجا بمانند و اگر قبل از غروب از آنجا خارج شوند بايد يك شتر جريمه دهند.

 

واژه‏ى «عرفات» از «معرفت» به معناى محلّ شناخت است. در آنجا آدم و حوا عليهما السلام يكديگر را شناختند و به گناه خود اعتراف كردند. زمين عرفات خاطراتى از ناله‏ها و اشك‏هاى اولياى خدا دارد و در حديث آمده که حضرت مهدى (عج) هر سال در عرفات حضور دارند.


اما آیا مناسک حج فقط یکسری اعمال عبادی اند و در کنار آن هیچگونه فعالیت دیگر از جمله کسب و تجارت نباید انجام بگیرد؟


در آیه ۱۹۸ سوره مبارکه بقره می خوانیم:
«لَيْسَ عَلَيْكُمْ جُنَاحٌ أَن تَبْتَغُواْ فَضْلاً مِّن رَّبِّكُمْ فَإِذَا أَفَضْتُم مِّنْ عَرَفَاتٍ فَاذْكُرُواْ اللّهَ عِندَ الْمَشْعَرِ الْحَرَامِ وَاذْكُرُوهُ كَمَا هَدَاكُمْ وَإِن كُنتُم مِّن قَبْلِهِ لَمِنَ الضَّآلِّينَ.»
«بر شما گناهى نيست كه (در اثناى حج) از پروردگارتان فضل و روزى طلبيد، و چون از عرفات (به سوى مشعر) سرازير شديد خدا را (در وادى مزدلفه) در نزد (كوه) مشعر الحرام ياد كنيد، و او را ياد كنيد به پاس آنكه شما را هدايت نمود، و واقعيت اين است كه شما پيش از آن از گمراهان بوديد.»

 

 


سه نکته در رابطه با سؤال مطرح شده و آیه فوق:


* از نشانه‏ هاى جامعيت اسلام آن است كه در كنار اعمال عبادى حج، به زندگى مادى و كسب معاش نيز توجه دارد. همانگونه كه در سوره جمعه در كنار دستور به شركت در نماز جمعه، مى‏فرمايد: بعد از پايان نماز به سراغ كسب معاش برويد، حج نیز در عين عبادت، اقتصاد است.


** امام صادق عليه السلام می فرمایند: «يكى از آثار حج، تشكيل يك اجتماع بزرگ از مسلمانان نقاط مختلف جهان و نقل و انتقال انواع تجربيات است و زمينه‏ انجام مبادلات تجارى و اقتصادى است.» البته نباید از این دست روایات اشتباه برداشت شود و بُعد معنوی حج تحت الشعاع اعمال تجاری قرار بگیرد. کما اینکه برخی زائران حرم امن الهی بیش از زیارت، در بازار دنبال خرید سوغاتند!

 


*** نکته بسیار زیبا در آیه این است که درآمد حلال، فضل الهى شمرده شده است. اما چرا قرآن بجاى واژه «كسب»، كلمه‏ «فضل» را بكار برده است؟
برای اینکه بگويد: درآمد حلال، فضل الهى است. یعنی گرچه تلاش و طلب از شماست اما رزق، فضل خداوند است.

 

 

» برچسب ها : , درآمد حلال , قرآن , کسب حلال , فضل , درآمد حلال , قرآن , کسب حلال , فضلمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا