اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 13191 مورخ:[1393-04-14 08:27:01]
دو برابر نیاز واقعی برنج وارد کردیم
رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی:

دو برابر نیاز واقعی برنج وارد کردیم

ولی اله افخمی راد، معاون وزير صنعت از گام‌هاي جديد دولت براي حذف فرآيند ثبت سفارش واردات كالا خبر داد و گفت: وزیر صنعت و تجارت با حذف تدریجی فرآیند ثبت سفارش از نظام تجاری کشور موافقت کرد و در نخستین گام، حضور فيزيكي متقاضيان در مراكز ثبت سفارش برداشته شد.

به گزارش پایگاه خبری مازند اصناف و به نقل از تراز - به گفته ولی اله افخمی راد، دولت قصد دارد به منظور روان سازی تجارت در کشور، سیستم ثبت سفارش را حذف کند که بر این اساس تاکنون چند گام از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این راستا برداشته شده است. حال در گام بعدی، کارشناسی ثبت سفارش به صورت خودکار صورت خواهد پذیرفت و پرداخت‌ها نیز باید الکترونیکی صورت گیرد تا نیازی به مراجعه حضوری متقاضیان نباشد.
«تراز» برای درک بهتر از ثبت سفارش و حذف شدن و یا ماندن آن به سراغ مجیدرضا حریری، رئیس کمیسیون مدیریت واردات اتاق بازرگانی ایران رفت:

*در مورد تاریخچه استفاده و الزام ثبت سفارش در ایران توضیح دهید.
برای نخستین بار تبصره ۱۶ قانون متمم بودجه سال ۱۳۴۶، واردکنندگان را ملزم به پرداخت حق ثبت سفارش کرد. بعد از آن نیز قوانینی مانند قانون افزایش حق ثبت سفارش مصوب سال ۱۳۵۰، قانون معافیت بعضی از کالاها از پرداخت حق ثبت سفارش کالا مصوب سال ۱۳۵۲، قانون کاهش حق ثبت سفارش کالا مصوب سال ۱۳۵۳ نشان دهنده توجه به این مساله است.
اما به طور دقیق ترپس از پیروزی انقلاب اسلامی و دردهه ۷۰ و بعد از اتمام جنگ تحمیلی و اوایل دوران سازندگی، بدهی ایران به بانک‌های خارجی زیاد شده بود و ایران توان پرداخت بدهی‌ خود را نداشت. در آن زمان ایران برای اینکه بر واردات کالاها، ارزبری و ایجاد تاخیر در روند واردات نظارت داشته باشد، ثبت سفارش را ایجاد و الزامی کرد.

*چرا پس از گذر از آن شرایط ثبت سفارش حذف نشد؟
متاسفانه پس از رفع مشکل کمبود ارز در آن سال‌ها کسی به فکر حذف ثبت سفارش ها نیافتاد و از آن زمان تاکنون مرحله ثبت سفارش بدون این که هدف و عملکردمشخصی داشته باشد به کار خود ادامه داد.

*این مرحله چه معایبی دارد؟  
اگر خواستار تسهیل در روند واردات و همچنین خواستار کاستن از بروکراسی اداری و کم کردن پروسه آن هستیم باید ثبت سفارش را حذف کنیم زیرا این کار نتیجه ای جز تاخیر در واردات ندارد.
 وزارت صنعت، معدن و تجارت درصدد حذف قوانین و مقررات دست و پاگیر در تجارت فرامرزی است.
از حاکمیت به عنوان مرجع تصمیم گیر در زمینه ماندن و یا حذف این پروسه باید پرسید«چرا ثبت سفارش وجود دارد و اصلاً به چه درد می‌خورد؟»
در مورد ثبت سفارش گفته می‌شود که کاربرد آن پیش‌بینی وضع بازار و برآورد آن در تامین کالاست ولی آیا واقعاً تاکنون کسی توانسته است با استفاده از آمار به دست آمده از ثبت سفارش برآوردی داشته باشد؟
برای درک بهتر این مساله باید مثالی ملموس زد و اینکه اگر آمارهای ثبت سفارش کارایی دارند چگونه در سال  گذشته بیش از دو برابر از نیاز واقعی برنج و یا سایر کالاها به کشور وارد شده است؟ و یا چگونه است با استفاده از این آمارها در برخی برهه های زمانی شاهد کمبود بعضی کالاها در بازار بوده ایم؟

*یعنی هیچ یک از کارکردهای ثبت سفارش کارایی ندارد؟
ببینید کارکردها و مصارفی که برای حذف نشدن ثبت سفارش از سوی برخی افراد و مسوولان مطرح می شود مصداق عینی نداشته و حتی فعالان بخش خصوصی نیز بر این باورند که ثبت سفارش مانعی بر سرراه واردات است. همچنین در ماده ۷۶ قانون برنامه پنجم توسعه بر لزوم حذف قوانین دست و پاگیر تاکید شده است بنابراین باید به این مساله توجه کرد که ثبت سفارش به مفهوم انجام معامله نیست و در این مرحله واردکنندگان تنها سفارش خود را ثبت می‌کنند که در نهایت ۳۰ تا ۳۵ درصد آن منجر به معامله نهایی نمی‌شود.
بنابراین نباید عدم حذف ثبت سفارش را به دلیل کاربرد عملی آن دانست زیرا قطع بر یقین برای تسهیل در روند واردات و کم کردن پروسه آن مرحله ثبت سفارش باید حذف شود.

*یکی از دلایلی که برای حذف نشدن ثبت سفارش مطرح می شود، شباهت شرایط فعلی کشور با دهه ۷۰ در کمبود منابع ارزی است، با توجه به این موارد با ثبت سفارش ها به مشکل برنمی خوریم؟
بله شرایط از برخی جهات شبیه دهه ۷۰ است و شاید به همین دلیل مقاومت هایی در مقابل حذف ثبت سفارش دیده شود و به گوش برسد اما حذف موانع از سر راه تجارت فرامرزی به حتم به رشد کشور منجر خواهد شد.
به جرات می توان گفت وزارت صنعت و تمام فعالان بخش خصوصی با حذف این مرحله از روند واردات موافق هستند.و دولت برای دست آوردن آمار دقیق برای برنامه ریزی های کلان خود باید گمرک ایران را از نظر استخراج آمار دقیق و به روز تقویت کند.

» برچسب ها : , سازمان صنعت،معدن و تجارت * خانه صنعت و معدن * اتاق , سازمان صنعت،معدن و تجارت * خانه صنعت و معدن * اتاقمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا