اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 13121 مورخ:[1393-04-11 19:36:01]
 هزينه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار توماني مواد غذايي كارگران/ كارگران چشم انتظار سبد رمضان
يك فعال كارگري اعلام كرد:

هزينه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار توماني مواد غذايي كارگران/ كارگران چشم انتظار سبد رمضان

كارگران قشر عظيمي از جمعيت كاري ايران را تشكيل مي دهند و به همين تناسب انتظار دارند از مزايا و تسهيلاتي كه دولت به كارمندان خود اختصاص مي دهد نيز بهره مند شوند.

به گزارش پایگاه خبری مازند اصناف و به نقل از تراز - كارگران قشر عظيمي از جمعيت كاري ايران را تشكيل مي دهند و به همين تناسب انتظار دارند از مزايا و تسهيلاتي كه دولت به كارمندان خود اختصاص مي دهد نيز بهره مند شوند. اين در حالي است كه همواره حقوق و مزاياي دريافتي آنها معمولا به نسبت كارگران بسيار كمتر بوده است.


دولت حدود ۱۰ روز مانده به آغاز ماه رمضان بن ها و سبدهايي را به مناسبت اين ماه به كارمندان اختصاص داد، كمك هايي كه باز هم كارگران از آن محروم بودند و همچنان چشم انتظار دريافت آن هستند.


يك كارشناس حوزه كار اظهار داشت: هنوز هيچ تسهيلاتي در قالب بن و يا سبد كالايي به مناسبت اين ماه به كارگران اختصاص نيافته است.


حميد حاج اسماعيلي افزود: كارگران قشر عظميمي از نيروي كار كشور را تشكيل مي دهند و اين عزيزان انتظار دارند دولت از آنها حمايت كند اما هنوز اتفاق خاصي به مناسبت ماه رمضان نيافتاده است.


وي تصريح كرد: دولت وعده داده بود كه از اقشار ضعيف جامعه با اعطاي سبدهاي كالا در چند نوبت حمايت مي كند و بايد گفت با توجه به اينكه ۷۰ تا ۷۵درصد از كارگران حداقل دستمزد را دريافت مي كنند مشمول دريافت اين حمايت ها هستند اما در عمل چنين چيزي اتفاق نيافتاده است.


وي ادامه داد: قراربود سبدهاي كالا در چند نوبت اعطا شود كه با وجود گذشت ۴ ماه از سال هنوزخبري نيست.


وي گفت: كارگران جزو اقشار آسيب پذير جامعه هستند و دولت بايد حداقل در مناسبت هاي خاص مانند ماه رمضان از خانواده كارگران حمايت كند.


حاج اسماعيلي توضيح داد: از آغاز به كار دولت يازدهم مقرر شد دولت حمايت هاي خاصي از كارگران كند زيرا بخش عمده اي از حقوق آنها به وديعه مسكن، بهداشت و كالاهاي اساسي اختصاص مي يابد البته دولت كارهايي در زمينه بهداشت و درمان انجام داده و قرار است اين عده فقط ۱۰درصد از هزينه هاي بستري شدن را بپردازند هرچند شاهد ضعف هايي در زمينه هزينه هاي درمان سرپايي هستيم.


وي بيان كرد: همچنين قرار بود دولت در زمينه وديعه مسكن نيز به كارگران كمك كند كه تا به حال اتفاق خاصي نيفتاده است.


اين فعال بخش كارگري تاكيد كرد: در مسائل كارگري بحث معيشت و تامين مواد غذايي از اولويت برخوردار است و از همان ابتداي آغاز كار دولت يازدهم در جلسات شوراي عالي كار مقرر شد تا كالاهاي اساسي به صورت ماهانه به كارگران اختصاص يابد تا از اين طريق بخشي از هزينه هاي خانواده كارگران جبران شود.


وي افزود: متاسفانه سازمان و ارگاني در كشور وجود ندارد كه مباحث و شاخص هاي مربوط به خط فقر را به طور دقيق استخراج كند و در اين ميان نيز وزارت بهداشت نتوانسته هنوز ميزان كالري مورد نياز كارگران را نيز تعيين و اعلام كند بنابراين اين مساله سبب بروز مشكلات جدي در كشور شده است.


وي تصريح كرد: به دليل نبود آمار نمي توانيم تمركز دقيق اطلاعاتي داشته باشيم بنابراين استخراج متوسط هزينه هاي يك خانواده ۴ نفره بسيار سخت است.


حاج اسماعيلي گفت: جدا از هزينه هاي پوشاك، سلامت و مسكن براي يك خانواده ۴ نفره حداقل ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان هزينه تهيه مواد غذايي و كالاهايي اساسي مانند گوشت، مرغ، برنج، روغن، قند و شكر، نان و... بايد در نظر گرفت.


وي خاطر نشان كرد: جامعه كارگري اصلا از دولت انتظار ندارد به ميزان اين مبلاغ به هر خانواده كارگري كالاي اساسي اختصاص دهد بلكه درخواست داريم در قالب عرضه كالاهاي با كيفيت اما با قيمت ارزان تر نسبت به بازار ما را ياري كنند.


وي در پايان خواستارشد: دولت براي حمايت از كارگران بهتر است مكمل هاي حمايتي نظير سبدهاي كالا اختصاص دهد زيرا در تقسيم بندي فعلي كارگران مشمول دريافت سبد كالا نمي شوند.

» برچسب ها : , كارگران , چشم انتظار , سبد , رمضان , كارگران , چشم انتظار , سبد , رمضانمطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا