اخبار مازند اصناف پایگاه اطلاع رسانی اصناف مازندران - کد خبر : 12862 مورخ:[1393-04-02 05:37:01]
 مسير سنتي اصناف نيازمند نوسازي است
نعمت زاده در مراسم روز ملي اصناف:

مسير سنتي اصناف نيازمند نوسازي است

وزير صنعت، معدن و تجارت تاکيد کرد: اصناف ضمن ادامه کارهاي سنتي بايد به فکر نوسازي نيز باشند تا خدمات رساني آنها کيفي تر و رقابتي تر شود.

به گزارش پایگاه خبری مازند اصناف و به نقل از پايگاه اطلاع رساني اتاق اصناف ايران، محمد رضا نعمت زاده، وزير صنعت، معدن و تجارت، در همايش روز ملي اصناف با اعلام اين مطلب گفت: در حال حاضر بيش از شش ميليون نفر توسط صاحبان صنوف مشغول به فعاليت هستند. اما بايد به اين نکته توجه داشته باشيم که توسعه اصناف صرفاً جنبه کيفي داشته و به لحاظ کمي در اين زمينه توسعه مطلوبي حاصل نشده است.
وي افزود: در سراسر دنيا هر واحد صنفي به 140 تا 150 خانوار ارائه خدمات مي دهد و اين در حالي است که در ايران ما براي هر 30 خانواده يک واحد صنفي داريم که از اين واحد بايد هزينه دو تا سه خانوار تأمين شود.
نعمت زاده ادامه داد: هر چند افزايش تعداد واحدهاي صنفي به ظاهر منجر به اشتغالزايي شده است، اما؛ زيان نهايي اين کار متوجه مصرف کنندگان مي شود؛ زيرا آنان بايد با پرداخت هزينه هاي اضافي درآمد مورد نظر صاحبان اين صنوف را تأمين کنند.
وزير صنعت و تجارت با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري در خصوص ضرورت ساماندهي به نظام توزيع کشور اذعان داشت: بايد به دنبال راهکارهايي براي ساماندهي نظام توزيع کشور باشيم و افراد صنفي نيز مي توانند در تدوين اين راهکار به ما کمک کنند.
وي با اشاره به ضرورت تشکيل واحدهاي صنفي زنجيره اي و ايجاد برند در صنوف تصريح کرد: صاحبان صنوف با اين اقدام مي توانند خدمات بيشتري به مردم ارائه بدهند.
وي با اشاره به برخي مشکلات صنوف، از جمله در خصوص بيمه، تشکيل بانک اصناف و تسهيلات بانکي خاطر نشان کرد: اگر قرار است يک طرح براي اصناف انجام شود نبايد اجراي آن 10 تا 15 سال به طول بيانجامد ما بايد طرح ها را اگر به مصلحت است، سريعتر انجام دهيم.
نعمت زاده با گلايه از بيمه نشدن کارگران فعال در کارگاه هاي کمتر از پنج نفر متذکر شد: قرار بود هزينه بيمه کارگران فعال در کارگاه هاي کمتر از پنج نفر را دولت تأمين کند نه اينکه اين کارگران بيمه نشوند و ما در حال حاضر به دنبال تعامل با مجلس و سازمان تأمين اجتماعي براي بيمه کارگران هستيم.
وزير صنعت و تجارت در بخش ديگري از سخنان خود به مشکلات قانون نظام صنفي اشاره کرد و افزود: اميدواريم مشکلات قانون نظام صنفي با حمايت مجلس و پيشنهادات اصناف برطرف و قانون نظام صنفي مردمي تر شود و سايه دولتي بودن از سر آن مرتفع گردد البته بايد نظات عمومي و دولتي ادامه داشته باشد.
نعمت زاده با اشاره به وجود 1800 بسته صنفي در کشور گفت: اصناف عاملان ايجاد نظم و امنيت در جامعه هستند، بنابراين از اتاق هاي اصناف تقاضا دارم تا وارد عرصه هاي علمي، مطالعاتي و پژوهشي در ابعاد اقتصادي و فرهنگي شده و بتوانند خدمات کيفي تري ارائه دهند.
وزير صنعت و تجارت با تأکيد بر واگذاري تنظيم بازار به اصناف اظهار داشت: از معاون اول رئيس جمهور مي خواهم تا با معاون اجرايي رياست جمهوري براي واگذاري تنظيم بازار و اصناف مذاکره کنند؛ زيرا ما معتقديم دولت بايد در بازار نقش پشتيبان و تأمين کننده کمبودهاي موجود به واسطه بخش خصوصي را ايفا کند.
وي با اشاره به ضرورت آموزش اصناف گفت: ما آماده هستيم تا با اعزام گروه هايي از صاحبان صنوف به کشورهاي مختلف زمينه کسب تجربه براي آنان را مهيا کرده و همچنين با مراکز آموزشي بين المللي نيز براي آموزش اصناف تعامل داشته باشيم.
وي در پايان با اشاره به تقاضاي صاحبان صنوف براي استفاده از خدمات واحدهاي صنعتي توليدي متذکر شد: واحدهاي صنعتي توليدي فقط از مزيت معافيت مالياتي چهار تا 10 ساله استفاده مي کنند که اگر اصناف واحدهاي خود را به محدود خارج از شهر منتقل کرده و تجميع شوند نيز مي توانند از اين تسهيلات استفاده لازم را ببرند.

» برچسب ها :مطالب مشابه


مطالب تصادفی

Go to TOP
طراحی و پیاده سازی : کیمیا سامانه
داده پرداز کیمیا